späťspäť na Blog

Fajčenie a plodnosť

31. 10. 2018

O negatívnych účinkoch fajčenia cigariet vie asi každý. Počas tehotnosti môže viesť ku vážnym tehotenským komplikáciám a ohrozuje nenarodené dieťatko. Fajčenie však môže vážne ohroziť aj samotné šance na otehotnenie.

 

Fajčenie počas tehotnosti môže viesť naozaj k jej vážnym komplikáciám, medzi ktoré patria predčasný pôrod, porucha rastu plodu, nedostatočné zásobenie plodu kyslíkom, predčasné odlučovanie placenty a mnohé iné komplikácie.  Ale môže fajčenie cigariet znižovať aj šancu vôbec otehotnieť? „Môže, a to na viacerých úrovniach. V prípade aktívneho fajčenia je pravdepodobnosť, že sa vám nepodarí otehotnieť do jedného roka až o 50 % vyššia ako u nefajčiarov. Toto číslo je len trošku nižšie dokonca aj v prípade pasívneho fajčenia, teda ak žijete v prostredí, v ktorom sa fajčí. Čím viac cigariet denne vyfajčíte, tým je doba snahy o bábätko štatisticky dlhšia,“ vysvetľuje Doc. MUDr. Silvia Toporcerová z Gyncare.

 

U žien cigarety spôsobujú pokles zásoby vajíčok

U aktívnych fajčiarok je doba nástupu menopauzy o 1 až 4 roky skôr ako u žien, ktoré nikdy nefajčili. K poklesu zásoby vajíčok vo vaječníkoch však dochádza u fajčiarok už v mladom veku. Zníženú funkčnosť vaječníkov potvrdzuje napríklad aj to, že u fajčiarok sú koncentrácie niektorých hormónov v moči o viac ako polovicu nižšie v porovnaní s nefajčiarkami. Čím viac cigariet žena denne vyfajčí, tým väčšia je pravdepodobnosť poškodenia vaječníkov a zníženej zásoby vajíčok.

 

U mužov je to ešte komplikovanejšie

Koncentrácia spermií v ejakuláte a ich pohyblivosť je približne o  pätinu nižšia u fajčiarov v porovnaní s nefajčiarmi, i keď u  väčšiny zostáva ešte stále v rámci normy. Horšie je to však už s funkciou takýchto spermií. „Spermie fajčiarov môžu mať poškodenú genetickú výbavu a je dokázané, že ich schopnosť oplodniť vajíčko je v porovnaní s nefajčiarmi výrazne znížená.

Fajčenie tak u žien, ako aj u mužov, môže viesť k poškodeniu genetickej informácie vajíčok a spermií. To sa prejaví buď zníženou plodnosťou, alebo včasnými potratmi, dokonca je dokázaný napríklad aj zvýšený výskyt Downovho syndrómu u detí od žien – fajčiarok,“ hovorí Doc. Toporcerová. U fajčiarok je zvýšený výskyt mimomaternicovej tehotnosti, pretože fajčenie poškodzuje aj činnosť vajcovodov. V rámci liečby neplodnosti je úspešnosť asistovanej reprodukcie u fajčiarok dokázateľne nižšia, priemerne fajčiarky potrebujú na to, aby si domov z pôrodnice odniesli bábätko, dvakrát toľko cyklov umelého oplodnenia ako nefajčiarky.

Aj pasívne fajčenie má rovnaké negatívne účinky ako fajčenie aktívne. „Treba ešte pripomenúť, že aj tzv. moderné cigarety (bez dymu) majú všetky tieto negatívne účinky. Z hľadiska reprodukčnej medicíny teda musíme tak ženám ako aj mužom, ktorí plánujú v budúcnosti mať dieťa, odporúčať nezačínať s fajčením a ak ste náhodou už začali, tak čo najskôr prestať,“  uzatvára docentka Toporcerová.

 

Ak sa vám dlhodobo nedarí otehotnieť, objednajte sa na bezplatnú konzultáciu k nám do Centra pre asistovanú reprodukciu Gyncare: http://gyncare.sk/kontakt/

 

 [contact-form-7 404 "Not Found"]

V prípade akýchkoľvek otázok, pripomienok, postrehov, nás neváhajte kontaktovať prostredníctvom nasledovného formulára. Odoslaním kontaktného formulára berte na vedomie, že Vaše údaje v ňom uvedené budú použité iba za účelom organizačného zabezpečenia Vašej požiadavky a po jej naplnení budú vymazané z informačného systému spoločnosti. Viac informácií nájdete v časti Ochrana osobných údajov.