späťspäť na Blog

Poklady v pohlavných bunkách

09. 01. 2019

Predstavte si, že máte niečo veľmi cenné, máte toho dostatok a rozmýšľate, ako s tým naložíte do budúcnosti. Ak by to „niečo“ boli peniaze, uchováme si ich na bezpečnom mieste, aby boli v budúcnosti použiteľné. Ruku na srdce, koľkí z nás takto rozmýšľajú o svojich reprodukčných bunkách? Reprodukčné bunky je totiž možné bez strát na ich kvalite uchovávať zamrazené.

Zmrazovanie spermií – kryokonzervácia mužských pohlavných buniek – je „technicky“ najmenej náročná a preto má aj najdlhšiu históriu. Najčastejšie sa používa ako poistka, ak má muž podstúpiť onkologickú liečbu a tá by mala za následok zničenie zárodočného epitelu semenníkov, k čomu často dochádza. Chemoterapia i rádioterapia výrazne zhoršia alebo úplne nevratne zničia tvorbu spermií. Po mrazení spermií však môžu siahnuť aj muži, ktorí vykonávajú rizikové povolania v prostredí so zvýšenou hladinou škodlivých látok či žiarenia, venujú sa rizikovým športom, alebo odkladajú rodičovstvo.

Ženské vajíčka sú v procese kryokonzervácie trochu problematickejšie. „Samotné zamrazenie vajíčok ešte nie je 100 % záruka toho, že žena vďaka nim v budúcnosti bude mať dieťa. Ale výrazne si tým zvýši svoje šance na potomka,“ dodáva jedným dychom embryologička z Centra asistovanej reprodukcie Gyncare RNDr. Ivana Uhrinová. Pri zmrazovaní vajíčok totiž záleží na tom, koľko má žena rokov v dobe mrazenia vajíčok a tiež koľko vajíčok sa podarilo získať na zamrazenie. Aby táto metóda bola čo najúspešnejšia, je nutné mraziť vajíčka maximálne do veku 35 rokov, ideálne do tridsiatky. „Mrazenie vajíčok je bezpečné. Podľa medzinárodných štúdií mrazenie vajíčok neovplyvňuje priebeh tehotenstva a nezvyšuje riziko narodenia dieťaťa s vrodenou vývojovou chybou,“ ubezpečuje  doktorka Uhrinová.

Pre uchovanie sa rozhodujú tie z nás, ktoré odkladajú rodičovstvo kvôli kariére, alebo ešte nestretli toho správneho muža na založenie rodiny. Zamraziť si oocyty je vhodné aj v prípade hroziaceho predčasného zlyhania funkcie vaječníkov, alebo ak hrozí strata plodnosti z dôvodu plánovanej onkologickej liečby.

 

Zmrazené embryá aj o niekoľko rokov 

Zmrazovanie embryí je spojené predovšetkým s riešením dilemy, čo s embryami výbornej kvality, ktoré vznikli v procese umelého oplodnenia a nepreniesli sa do maternice. „V prípade, že sa vložené embryo neujalo, je možné pokus o otehotnenie opakovať a to bez nutnosti hormonálnej stimulácie a celkovej anestézie. Zároveň, takéto zamrazené embryá je možné použiť aj o niekoľko rokov, ak si poviete, že je čas rodinu rozšíriť o ďalšieho člena,“  vysvetľuje embryologička.

 

Ako to mrazenie prebieha a čo sa s bunkami vlastne deje?

Najľahšie sa mrazia spermie. „Ich štruktúru by som zjednodušene prirovnala k suchému vrecúšku naplnenému DNA. Oproti spermiám sú vajíčka a aj embryo ako melóny plné vody, čo proces mrazenia komplikuje. S poklesom teploty má voda tendenciu vytvárať kryštály a tie majú zas tendenciu všetko roztrhať na kusy. K obmedzeniu škôd sa pri zmrazovaní pridávajú látky nazývané kryoprotektanty. Ich úlohou je znížiť bod tuhnutia, zväčšiť podiel nezamrznutej kvapaliny aj pri teplotách pod bodom tuhnutia, zabraňovať nadmernej dehydratácii buniek a tiež nariediť prítomné soli. Bunky potom nestrácajú vplyvom osmózy toľko vody, čo im prospieva,“ vysvetľuje doktorka Uhrinová z Centra asistovanej reprodukcie Gyncare, kde mrazenie buniek robia denne.

Najspoľahlivejšou metódou mrazenia je vitrifikácia. Fyzikálne sa definuje ako sklovité spevnenie vodného roztoku, nie však kryštalizáciou, ale extrémnym zvýšením viskozity. Takto vzniknutý amorfný ľad bunku nepoškodzuje tak, ako ten kryštalický. V praxi to prebieha ako extrémne rýchle ochladenie buniek na teplotu -196 °C rádovo v sekundách. Po ochladení sú bunky už len udržiavané pri stabilne nízkej teplote v kvapalnom dusíku. Počas rozmrazovania buniek sa postupne vymyjú všetky kryoprotektanty, až potom sú bunky pripravené podstúpiť oplodnenie alebo embryo môže byť vložené do maternice. Pre zamrazené bunky sa zastavuje plynutie času a je možné ich takto bezpečne uchovávať aj po dobu niekoľkých rokov bez toho, aby sa zmenila ich kvalita.

 V prípade akýchkoľvek otázok, pripomienok, postrehov, nás neváhajte kontaktovať prostredníctvom nasledovného formulára. Odoslaním kontaktného formulára berte na vedomie, že Vaše údaje v ňom uvedené budú použité iba za účelom organizačného zabezpečenia Vašej požiadavky a po jej naplnení budú vymazané z informačného systému spoločnosti. Viac informácií nájdete v časti Ochrana osobných údajov.