Príbehy

Hedviga, 39 rokov

Po piatich rokoch od svadby som začala mať podozrenie, že niečo nie je v poriadku. Lekári najprv tvrdili, že som v poriadku. Až v 35 rokoch mi môj gynekológ odporučil podrobnejšie vyšetrenie v Gyncare. Na začiatku bolo pre mňa podstatné zistiť, v čom je problém. Očakávala som, že keď to zistím, problém vyriešime a výsledkom bude bábätko. No IVF nie je nákup dieťaťa v supermarkete. Úspech sa dostavil až po štyroch rokoch skúšania. Keď som bábätko úspešne porodila, bola som nesmierne šťastná a vďačná celému tímu z Gyncare. Keby nebolo ich neustáleho povzbudzovania, osobného angažovania a hľadania rôznych možností, asi by som to po prvom roku vzdala. Dieťa po 16 rokoch pre nás znamenalo zázrak.

Chcem pridať svoj príbeh
MUDr. Miroslav Herman, PhD.

V prípade Hedvigy to boli preteky s časom – museli sme sa veľmi ponáhľať, aby sme stihli všetko, čo bolo treba, kým sa dalo. Bol to maratón a som veľmi rád, že sa nám to podarilo stihnúť ešte v plodnom období ženy.


Katka, 36 rokov

Štyri a pol roka sme sa s partnerom pokúšali o bábätko, no vždy to skončilo sklamaním. Absolvovala som rôzne vyšetrenia a nakoniec sme sa dozvedeli, že je veľmi nepravdepodobné, že sa mi podarí otehotnieť prirodzene. Otehotnieť a mať dieťa sa mi zdalo zrazu na míle vzdialené. O to viac som bola v šoku, že sa to podarilo už po prvom cykle IVF. Celý proces a postup v klinike nám veľmi vyhovoval: o každom kroku sme boli informovaní a ak sme mali otázky (a tie sme mali často), lekár nám ochotne všetko vysvetľoval. Odporúčam kliniku Gyncare. Ak by to bolo nutné, určite by som ju využila znova. A čo by som poradila ostatným? Hlavné je myslieť pozitívne a nečakať príliš dlho. Podstatné je začať problém riešiť.

Chcem pridať svoj príbeh
MUDr. Miroslav Herman, PhD.

Katkin prípad je dôkazom, že niekedy naozaj stačí prírodu len troška postrčiť. Všetko však závisí od biologického nastavenia organizmu. Dôležitým faktorom je určite aj veľká dávka optimizmu a vnútornej pohody. Pacientkam tiež odporúčam sa zďaleka vyhnúť doktorovi „Googlovi“.


Jana, 36 rokov

Asi po 3 rokoch neúspešnej snahy o dieťatko som si uvedomila, že mám problém s otehotnením. Môj gynekológ ma posielal najprv na rôzne vyšetrenia (štítna žľaza, genetické vyšetrenie,…), manžela na urologické vyšetrenie. A potom sme začali hľadať IVF kliniku. Vyberali sme podľa recenzií na internete, druhým kritériom bola lokalita – chceli sme, aby bola klinika blízko nášho bydliska. Našli sme Centrum pre asistovanú reprodukciu Gyncare a veľakrát sme si s manželom hovorili, aké sme mali šťastie. Čakali sme, že pôjde o dlhší proces, no celé to prebehlo prekvapivo rýchlo. V Gyncare sme podstúpili IVF dokonca dvakrát v rozpätí 3 rokov a v oboch prípadoch úspešne. A ak by to bolo nevyhnutné, podstúpili by sme IVF znova.

Chcem pridať svoj príbeh
MUDr. Miroslav Herman, PhD.

Jana a jej príbeh sú výborným príkladom, prečo naša práca dáva zmysel. To, že všetko vyšlo rýchlo a bez problémov, je zhoda okolností, nie vždy je to tak, medicína má svoje biologické hranice. Robíme síce malé zázraky, nie sme však všemocní.


Anna, 32 rokov

Som v druhom mesiaci tehotenstva. Po 9 rokoch skúšania a viery, že to raz príde, sa to konečne podarilo. Záver nášho snaženia prebehol prekvapivo rýchlo – otehotnela som dva mesiace od mojej prvej návštevy v centre Gyncare. Aký je to pocit? Neskutočný. Po všetkých tých vyšetreniach, množstvách diagnóz a problémoch na mojej aj manželovej strane sme sa obrátili na doktora Hermana z Gyncare, ktorého mi odporučili známi. Až vtedy som si uvedomila, koľko ľudí si prešlo rovnakými problémami ako ja a dnes už majú detičky, niektoré už dokonca chodia do školy. Keby som vedela, aké to môže byť jednoduché, určite by som nestrácala čas chodením po zbytočných vyšetreniach. Strávila som tým takmer tri roky. Vynikajúca starostlivosť, ochotný a milý personál a pán doktor, ktorý otvorene povedal všetko tak, ako to bolo. Môžem len odporúčať, lebo keď som počula prvýkrát biť srdiečko nášho bábätka, mala som slzy na krajíčku.

Chcem pridať svoj príbeh
MUDr. Miroslav Herman, PhD.

Z Anninho prípadu sme mali všetci ohromnú radosť. Koniec koncov, málo zamestnaní má toľko radostných podnetov, ako práca v centre reprodukčnej medicíny. Cesta k úspechu je niekedy krátka a niekedy dlhá a tŕnistá, ale oplatí sa na ňu vydať.