späťspäť na Blog

Aké vyšetrenia budem musieť podstúpiť v rámci vyšetrenia neplodnosti?

20. 04. 2021

Otázka, ktorá pred návštevou u nás mnohým vŕta v hlave, je, čo všetko bude potrebné podstúpiť, kým sa človek dopracuje k výsledku. Poďme sa spolu v skratke pozrieť na celý proces.

Pri prvom vyšetrení pár, ktorý sa snaží o dieťatko, vyplní vstupný dotazník. Z uvedených údajov lekár zistí, ako dlho sa dvojica snaží o graviditu, či sa u nich vyskytujú ochorenia, ktoré by mohli súvisieť s reprodukčným zdravím a aké vyšetrenia doteraz absolvovali v rámci zistenia príčiny neplodnosti. Potom nasleduje konzultácia, pri ktorej sa lekár s neplodným párom dôkladne porozpráva o zdravotnom stave.

U žien sa zameriavame hlavne na gynekologickú anamnézu – odkedy je menštruácia, či je pravidelná, aká je intenzita menštruačného krvácania. Veľmi dôležitým údajom je, či už partnerka niekedy tehotná bola a ako gravidita dopadla.

To znamená, či bola ukončená pôrodom zdravého plodu alebo bola predčasne, napr. potratom (častokrát sa stáva, že partnerka opakovane potráca), prípadne sa u nej vyskytla mimomaternicová gravidita. Nasleduje vstupné vyšetrenie u partnerky, kedy sa odoberá výter z krčka maternice, realizuje sa palpačné gynekologické a ultrasonografické vyšetrenie a na záver odber krvi na stanovenie hormonálneho profilu.

Keďže neplodnosť sa týka oboch partnerov, u muža sa vyšetruje spermiogram. Podľa týchto vstupných vyšetrení navrhneme ďalší postup liečby.

Ak sú výsledky a nálezy pri vstupnom vyšetrení v poriadku, tak sa snažíme u partnerky zmonitorovať jeden menštruačný cyklus, čo zahŕňa zvyčajne dve kontroly – uprostred cyklu v období ovulácie a na vrchole sekrečnej fázy. S častejšími kontrolami treba rátať, ak už pár absolvuje IVF cyklus (cyklus mimotelového oplodnenia).

Počas hormonálnej liečby sú u partnerky potrebné zvyčajne dve-tri kontroly, potom nasleduje odber vajíčok a ejakulátu a embryotransfer (pri oboch výkonoch potrebujeme oboch partnerov). Niekedy je potrebné vyšetrenie aj v iných špecializovaných ambulanciách (napr. endokrinologická, hematologická, genetická, andrologická, či imunologická).

V našich centrách pristupujeme ku každému páru individuálne a spoločne hľadáme to najlepšie riešenie.

 

 

 

 

 

Informácie poskytla gynekologička v centre Gyncare v Košiciach MUDr. Katarína Balasičová, PhD.

Doktorka Balasičová  ukončila LF UPJŠ v roku 2007,  následne absolvovala doktorandské štúdium v odbore gynekológia a pôrodníctvo na Lekárskej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v          Košiciach.

Od roku 2007 pracuje ako lekárka na gynekologicko-pôrodníckom oddelení Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach, kde vedie pôrody, asistuje a realizuje operačné výkony. Zároveň        od roku 2016 pôsobí v Centre pre asistovanú reprodukciu Gyncare v Košiciach ako gynekologička. Má rada turistiku a čítanie detektívok.

 

 

 

 

GALÉRIA

Prečítajte si tiež:

 

Gyncare sa rozrastá: Už aj Nitra sa môže pochváliť centrom asistovanej reprodukcie

Sebi oslavuje prvý rôčik!

Hypertenzia v tehotenstve: Čo hrozí budúcim mamičkám?

Úvodná konzultácia v Gyncare: Čo nás čaká?  Ak si chcete dohodnúť bezplatnú konzultáciu alebo máte na nás otázky, neváhajte nás kontaktovať prostredníctvom nasledovného formulára.

  Zvoľte mesto
  Gyncare KOŠICEGyncare NITRA


  Informácie o OCHRANE OSOBNÝCH ÚDAJOV.

   Ak si chcete dohodnúť bezplatnú konzultáciu alebo máte na nás otázky, neváhajte nás kontaktovať prostredníctvom nasledovného formulára.

   Zvoľte mesto
   Gyncare KOŠICEGyncare NITRA


   Informácie o OCHRANE OSOBNÝCH ÚDAJOV.

   X

   Oslávte s nami 20. narodeniny

   V rámci našich osláv sme pre vás pripravili špeciálnu ponuku platnú po celý rok 2021.

   Chcem vedieť viac