späťspäť na Blog

Ako často budem musieť navštevovať centrum pri diagnostike a liečbe neplodnosti?

08. 02. 2021

Možno ani vám sa nedarí otehotnieť a zvažujete návštevu odborníkov. Hlavou vám však víria otázky, na ktoré nepoznáte odpovede a tie sú k vášmu rozhodnutiu „ako ďalej“ dôležité. Bude sa to zbytočne ťahať? Budem tam musieť chodiť ako na klavír? Budú vyšetrenia nepríjemné? Toto sú najčastejšie otázky, ktoré väčšinu žien zaujímajú. Ako to teda je?

Počet návštev, ktoré absolvuje pár v našom Centre asistovanej reprodukcie, je veľmi individuálny. Niekedy je príčina neplodnosti zrejmá už pri tej prvej konzultácii(napr. nepriechodnosť vajcovodov zistená pri LSK vyšetrení alebo mužská neplodnosť diagnostikovaná andrológom). Vtedy je možné po základnom vstupnom vyšetrení dohodnúť začiatok hormonálnej liečby pred samotným IVF cyklom.

No niekedy sa k príčine treba dopátrať viacerými vyšetreniami

 

Kontrola ovulačného cyklu

U partnerky sa v prvom rade snažíme zistiť, aká je ovariálna rezerva a či je cyklus ovulačný. Po základnom vstupnom vyšetrení sa následne dohodne kontrola uprostred cyklu, kde sa zrealizuje ultrazvukové vyšetrenie, pri ktorom zisťujeme, či je prítomný dominantný folikul vo vaječníku, aký charakter a výšku má sliznica maternice. Prebehnutú ovuláciu si overíme kontrolou v sekrečnej fáze, približne na 21.deň cyklu, u žien s 28-dňovým menštruačným cyklom. Ak cyklus ovulačný nie je, navodzujeme ovuláciu liekmi a, samozrejme, si odkontrolujeme, či je liečba úspešná, alebo nie.

Ak je cyklus ovulačný a parametre spermiogramu sú v norme, nasleduje vyšetrenie priechodnosti vajíčkovodov. Buď formou laparoskopie, alebo ultrasonograficky.

Vyšetrenie spermiogramu

Čo sa týka mužskej neplodnosti, ak sú hodnoty spermiogramu v norme a príčina neplodnosti nie je známa ani u partnerky, odporúčame ešte funkčné testy (Halosperm, Oxisperm, MAR test, vital test). Ak parametre spermiogramu nie sú v norme, je vhodná kontrola s odstupom minimálne 3 týždňov. Ak sa patologický výsledok potvrdí, partnera odosielame na andrologické, prípadne aj genetické vyšetrenie.

Niekedy sú potrebné vyšetrenia aj v iných špecializovaných ambulanciách, či už genetickej, hematologickej, endokrinologickej, alebo ambulancie reprodukčnej imunológie.

V krátkosti sme vám priblížili priebeh základnej diagnostiky neplodnosti. Ako vidíte, nejde o nič komplikované. Tak nenechajte stáť svojej túžbe po dieťatku nič v ceste.

 

 

 

Informácie poskytla gynekologička v centre Gyncare v Košiciach MUDr. Katarína Balasičová, PhD.
Doktorka Balasičová  ukončila LF UPJŠ v roku 2007,  následne absolvovala doktorandské štúdium v odbore gynekológia a pôrodníctvo na Lekárskej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

Od roku 2007 pracuje ako lekárka na gynekologicko-pôrodníckom oddelení Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach, kde vedie pôrody, asistuje a realizuje operačné výkony. Zároveň od roku 2016 pôsobí v Centre pre asistovanú reprodukciu Gyncare v Košiciach ako gynekologička. Má rada turistiku a čítanie detektívok.

 

 

 

 

GALÉRIA

Prečítajte si tiež:

Prečítajte si príbeh Izabelly – dieťaťa úžasných rodičov

Nedovoľte zlým parametrom spermiogramu zabrániť vašej túžbe po dieťati

Pohodlie, profesionalita, empatia. Aj to sú dôvody, prečo si vybrať Gyncare

Liečbu neplodnosti si môžete dovoliť: Naše služby aj na splátky

   Ak si chcete dohodnúť bezplatnú konzultáciu alebo máte na nás otázky, neváhajte nás kontaktovať prostredníctvom nasledovného formulára.

  Zvoľte mesto
  Gyncare KOŠICEGyncare NITRA


  Informácie o OCHRANE OSOBNÝCH ÚDAJOV.

   Ak si chcete dohodnúť bezplatnú konzultáciu alebo máte na nás otázky, neváhajte nás kontaktovať prostredníctvom nasledovného formulára.

   Zvoľte mesto
   Gyncare KOŠICEGyncare NITRA


   Informácie o OCHRANE OSOBNÝCH ÚDAJOV.

   X

   Oslávte s nami 20. narodeniny

   V rámci našich osláv sme pre vás pripravili špeciálnu ponuku platnú po celý rok 2021.

   Chcem vedieť viac