Blog

Vplyv nadváhy a obezity na plodnosť

Obezita a nadváha má okrem širokej škály ochorení, ktoré si s ňou bežne spájame, zásadný vplyv aj na plodnosť. V Európskej únii trpí nadváhou každý druhý obyvateľ, pričom polovica z tohto počtu spadá už do kategórie obéznych. Trend je pritom rastúci, rovnako ako pri problémoch s plodnosťou. Prečítajte si, v čom všetkom a ako sú tieto dve ochorenia spolu prepojené. 

Nadváha a obezita sú zásadnými rizikovými faktormi pre mnohé ochorenia spojené so zvýšenou úmrtnosťou. Okrem cukrovky 2. typu, srdcovo-cievnych ochorení a niektorých typov rakoviny sú spojené aj s depresiami, úzkostnými stavmi ale aj s neplodnosťou. Zatiaľ čo v priemere trpí neplodnosťou 15 % párov, pri ženách z nadváhou je toto riziko až 27% a pri obéznych ženách až 78%. 

Kedy hovoríme o nadváha a kedy o obezite? 

Nadváha, ako aj obezita, sú definované pomocou indexu telesnej hmotnosti, tiež známeho pod skratkou BMI. Hoci táto metóda výpočtu má svoje obmedzenia, vďaka jednoduchosti výpočtu je dnes široko uznávaná a používaná. Hodnoty BMI dobre korelujú s rizikom metabolických ochorení, a preto je bežne používaná aj v medicíne. O nadváhe hovoríme pri BMI nad 25 a o obezite nad 30.

Mnohé moderné kalkulačky sa snažia vyrovnať s niektorými nedostatkami, ktoré má základný výpočet BMI (hmotnosť v kg predelená druhou mocninou výšky v metroch), ako sú rozdiely medzi pohlaviami a vplyv veku. 

Ani tieto výpočty BMI však neberú do úvahy rozdiel medzi svalovou hmotou a tukom, a preto sa ľahko môže stať, že športovec s vysokou svalovou hmotou môže mať vysoké BMI, hoci nemá žiaden nadbytočný tuk. Tiež neskúma distribúciu telesného tuku – tuk uložený v oblasti brucha v okolí orgánov (viscerálny tuk) je metabolicky nebezpečnejší než podkožný tuk. V tomto konkrétnom prípade je preto lepším indikátorom obvod pásu. O vysokom riziku chronických ochorení hovoríme:

  • U žien s obvodom nad 88 cm 
  • U mužov s obvodom nad 102 cm

Naši partneri z planeat.sk ale vytvorili kalkulačku, ktorá sa snaží všetky tieto premenné zohľadniť a v prípade záujmu vám vie poslať aj komplexnejšie zhodnotenie v pdf súbore na váš email. Vyskúšajte ich kalkulačku na planeat.sk/kalkulacka

Teraz, keď už máme nadváhu aj obezitu zadefinované, poďme sa bližšie pozrieť na ich dopady na našu plodnosť. 

Hormonálna  ne/rovnováha

Hormonálna rovnováha je kľúčová pre správne fungovanie reprodukčného systému. Tuk nie je iba zásobárňou energie, ale je aj tzv. endokrinne aktívnym tkanivom, ktoré produkuje okrem iného aj ženské pohlavné hormóny – estrogény. U žien s nadváhou alebo obezitou preto dochádza k nadprodukcii týchto hormónov, čo môže narušiť hormonálnu reguláciu vaječníkov. Tento stav sa môže prejaviť nepravidelnou ovuláciou alebo jej úplnou absenciou (tzv. anovulácia), čo vedie k zníženej plodnosti. 

Obezita často vedie aj k inzulínovej rezistencii, pri ktorej bunky nereagujú správne na inzulín, čo núti pankreas k jeho nadprodukcii. Vysoká hladina inzulínu “stimuluje” vaječníky k nadmernej produkcii mužských pohlavných hormónov – androgénov (napr. testosterónu). Nadbytok týchto hormónov môže narušiť ovuláciu a podporiť vývoj PCOS (syndrómu polycystických vaječníkov) – jedného z najčastejších dôvodov neplodnosti u žien. 

U mužov dochádza vplyvom enzýmu aromatáza, ktorý sa nachádza v tukovom tkanive, k premene testosterónu na estrogén. Vysoká hladina estrogénu ďalej potláča prirodzenú tvorbu testosterónu, čo môže okrem zníženého libida a problémov s erekciou viesť aj k poruchám pri tvorbe spermií – nižší počet, zhoršená morfológia a znížená pohyblivosť. 

Poškodenie DNA aj chronický zápal

Tukové bunky produkujú voľné kyslíkové radikály, ktoré dokážu poškodzovať bunky a genetickú informáciu v nich. Na pohlavné bunky majú takéto poškodenia zásadný vplyv, keďže môžu viesť k vzniku genetických chýb embrya a tým znížiť jeho životaschopnosť. Zvyšuje sa tak aj riziko spontánneho potratu alebo plodu genetickým ochorením, ako je napríklad Downov syndróm. 

Obezita je tiež spojená s chronickým nízkoúrovňovým zápalom. U žien môže takýto zápal narušiť vývoj folikulov vo vaječníkoch a tým aj schopnosť ovulácie. Zvýšená hladina zápalových cytokínov v tele matky môže tiež zhoršiť schopnosť maternice prijať oplodnené vajíčko, čím sa zvyšuje riziko neúspešnej implantácie alebo raného potratu. U mužov môžu zápalové procesy poškodzovať semenníky a semenotvorné kanáliky, čo vedie k zníženej produkcii a kvalite spermií

Nižšie šance aj pri asistovanej reprodukcii

Obezita nemá negatívne dopady len na šance otehotnieť prirodzene. Aj v prípade použitia metód asistovanej reprodukcie je pravdepodobnosť úspechu významne znížená. Vyššie spomínané problémy s kvalitou pohlavných buniek, genetickými abnormalitami a zníženými šancami na implantáciu embrya majú zásadný vplyv aj pri liečbe IVF. Pridávajú sa k ním aj problémy pri hormonálnej stimulácií, keďže odpoveď na stimulačné lieky býva slabšia, čo si vyžaduje ich zvýšené dávky, ako aj dlhšiu dobu stimulácie. To okrem zvýšeného rizika hyperstimulačného syndrómu môže viesť aj k asynchrónnemu rastu folikulov, kedy sú niektoré príliš malé, zatiaľ čo iné sú príliš veľké a praskajú už počas stimulácie. Aj preto sa často podarí získať nižší počet vajíčok vhodnývh na oplodnenie, ako v prípade žien s normálnym BMI, pričom riziko zrušenia cyklu (neúspešnej stimulácie) je výrazne vyššie.  

Komplikácie aj počas tehotenstva

Otehotnieť býva pre ženy s obezitou často náročné, ale problémy sa tým pre nich ani zďaleka nekončia. Aj pri úspešnom IVF je miera rizika potratu o 15 až 30 % vyššia v porovnaní so ženami s normálnou hmotnosťou. Vyššie je aj riziko rôznych komplikácií počas tehotenstva, ako sú gestačný diabetes, hypertenzia, preeklampsia či predčasný pôrod. Aj v prípade donosenia bábätka do termínu pôrodu, existuje vyššia pravdepodobnosť komplikácií pri vaginálnom pôrode, čo vedie k častejšiemu použitiu cisárskeho rezu. 

Možnosti zlepšenia plodnosti pri nadváhe a obezite

Každý jeden bod BMI znižuje pravdepodobnosť otehotnenia o 2-4 %. Už zníženie hmotnosti o 2-5 % môže u predtým neovulujúcich žien viesť o obnoveniu ovulácie. Zníženie hmotnosti o 5-10 % môže výrazne zlepšiť reprodukčné výsledky u oboch pohlaví. Preto je najlepšou možnosťou, ako zlepšiť svoju plodnosť pri nadváhe a obezite práve redukcia hmotnosti.

Pri BMI nad 35 naši lekári odporúčajú odložiť liečbu neplodnosti a všeobecne odporúčame uprednostniť začiatok liečby až pri BMI pod 30. Samozrejme, že vždy je veľmi dôležité brať do úvahy aj vek, keďže ten je pri ženách rozhodujúcim faktorom ovplyvňujúcim ich plodnosť. S narastajúcim vekom sa efekt zníženia BMI stráca a u žien nad 36 rokov už tento pozitívny efekt nepozorujeme už takmer vôbec. 

V GYNCARE si uvedomujeme, že pre mnohých je zníženie hmotnosti veľmi náročnou výzvou, a aj preto dlhodobo ponúkame služby nutričného špecialistu. Tie sme sa rozhodli ešte viac posilniť našou najnovšou spoluprácou s odborníkmi z Planeat. Ak vás táto téma zaujíma, sledujte naše sociálne siete, kde vám už čoskoro predstavíme detaily!  

Za 20 rokov sme pomohli tisíckam párov splniť si svoj sen o dieťati.

Objednajte sa na konzultáciu a pomôžeme aj vám.

Radi vás privítame v našich priestoroch centra asistovanej reprodukcie Gyncare v Nitre alebo Košiciach

Objednať konzultáciu 0800 300 000 / Po-Pia: 7.30-15.300800 300 000 Po-Pia: 7.00-15.30 Objednať konzultáciu
Gyncare logo
Je nám ľúto, web gyncare.sk nie je možné prezerať cez váš internetový prehliadač.

Pravdepodobne používate už nepodporovanú verziu. Z tohto dôvodu vám odporúčame nainštalovať si najnovšiu verziu Microsoft Edge, Google Chrome alebo Firefox. Prostredníctvom týchto prehliadačov si užijete náš web v celej kráse.

stiahnuť prehliadač google chrome
Gyncare Vyhľadávanie