FAQ – Darcovský program

1

Je darovanie vajíčok spojené s nejakými komplikáciami? Treba sa niečoho obávať?

Pravdepodobnosť vzniku komplikácií je nízka, ale je potrebné, aby ste boli o nich informovaná.  Najčastejšou možnou komplikáciou je hyperstimulačný syndróm, pri ktorom vaječníky reagujú na liečbu nadmerne. Môžete pociťovať mierne bolesti v podbrušku alebo mať pocit nafúknutia. Krátko po odbere vajíčok môžete po vpichu ihly mierne krvácať z pošvy. Prevažná väčšina pacientiek však nemá žiadne ťažkosti. Darkyňami vajíčok sú najčastejšie mladé ženy, ktoré hneď nasledujúce dni po odbere vajíčok bez problémov fungujú vo svojom bežnom živote.


2

Mám mať obavy z hormonálnej stimulácie?

Mnoho žien uvažujúcich o darovaní vajíčok obavy z negatívnych účinkov hormonálnej stimulácie. Obávajú sa prírastku hmotnosti, vzniku rakoviny prsníka či maternice, alebo iných nežiadúcich vedľajších účinkov. Uvedené ťažkosti môžu súvisieť so zvýšenou hladinou estrogénov, k tomu je ale nutná ich výrazne zvýšená hladina, pôsobiaca po dlhé obdobie, ku ktorej v rámci stimulácie vaječníkov nedochádza. Hormonálna stimulácia prebieha injekčne. Folikulostimulačný hormónom (FSH) pôsobí priamo na tkanivo vaječníkov, a pod jeho vplyvom dochádza k rastu vajíčok. Rovnakým spôsobom pôsobí tento hypofyzárny hormón aj v rámci normálneho menštruačného cyklu. V rámci stimulácie je teda hlavným rozdielom vyššia hladina FSH, ktorá umožní dozretie viacerých vajíčok. Vyšší počet odobraných vajíčok totiž zvyšuje pravdepodobnosť vzniku kvalitného embrya, čo je základný predpoklad pre vznik tehotenstva a narodenie zdravého bábätka. Estrogény, konkrétne hormón estradiol, sú produkované v rastúcich folikuloch (dutinkách obklopujúcich zrejúce vajíčko). Pokiaľ dozrieva väčšie množstvo vajíčok, zväčšuje sa úmerne tomu aj produkcia estrogénov. Významnejší vzostup sa ale objavuje až v závere stimulácie, po odsatí vajíčok folikuly kolabujú a produkcia estrogénov veľmi prudko klesá. Zvýšená hladina estrogénov je tak pri darovaní vajíčok obvykle len asi 7 dní. V porovnaní s graviditou, kedy sú výrazne zvýšené hodnoty estrogénov detekovateľné viac ako 2/3 tehotenstva, teda aspoň 6 mesiacov, je množstvo celkovo vyprodukovaného estradiolu v rámci stimulácie prakticky zanedbateľné. Takto krátkodobo zvýšené hladiny estrogénov teda nevedú ani ku prírastku váhy,  ani nespôsobujú zvýšené riziko rakoviny prsníka alebo maternice. Z rozsiahlych a dlhodobých štúdií vyplýva, že zvýšenému riziku sú vystavené iba ženy, ktoré užívajú estrogény vo forme hormonálnej substitúcie v období klimaktéria, a to v prípade, že dĺžka užívania presahuje 5 rokov.


3

Môžem mať v budúcnosti dôsledkom darovania vajíčok sama problém otehotnieť?

Vaječníky produkujú vajíčka v mesačných cykloch. Pri jednom stimulovanom cykle vám odoberieme len malý počet z celkovej rezervy vašich vajíčok (približne 10 vajíčok), ktoré by bez stimulácie aj tak zanikli.


4

Dostanem peniaze za darovanie vajíčok?

Darovanie vajíčok je bezplatné, avšak Centrum asistovanej reprodukcie Gyncare, s.r.o. vám garantuje finančnú kompenzáciu nákladov spojených s darcovstvom až do výšky 1 300 Eur, za jeden úspešný cyklus darovania. Peniaze si prevezmete v deň odberu vajíčok pred odchodom domov.


5

Môžem darovať svoje vajíčka mne blízkej, prípadne známej osobe?

Na Slovensku je darcovstvo anonymné, to znamená že vy sa nedozviete, komu sme vaše vajíčka poskytli a ani príjemkyňa vajíčok sa nedozvie, kto jej ich daroval. Väčšina neplodných párov, ktoré sa rozhodli pre darcovský program, nemá inú možnosť okrem adopcie, ako sa stať rodičmi. Podľa slovenskej legislatívy je matkou dieťaťa žena, ktorá dieťa porodí.


6

Môžem darovať vajíčka keď beriem hormonálnu antikoncepciu?

Áno, darkyňou vajíčok sa môžete stať aj keď užívate hormonálnu antikoncepciu. O vysadení hormonálnej antikoncepcie sa dohodnete s lekárom pred zahájením samotnej stimulácie vaječníkov.


V prípade akýchkoľvek otázok, pripomienok, postrehov, nás neváhajte kontaktovať prostredníctvom nasledovného formulára. Odoslaním kontaktného formulára berte na vedomie, že Vaše údaje v ňom uvedené budú použité iba za účelom organizačného zabezpečenia Vašej požiadavky a po jej naplnení budú vymazané z informačného systému spoločnosti. Viac informácií nájdete v časti Ochrana osobných údajov.

Zvoľte mesto
Gyncare KOŠICEGyncare NITRA

V prípade akýchkoľvek otázok, pripomienok, postrehov, nás neváhajte kontaktovať prostredníctvom nasledovného formulára. Odoslaním kontaktného formulára berte na vedomie, že Vaše údaje v ňom uvedené budú použité iba za účelom organizačného zabezpečenia Vašej požiadavky a po jej naplnení budú vymazané z informačného systému spoločnosti. Viac informácií nájdete v časti Ochrana osobných údajov.

Zvoľte mesto
Gyncare KOŠICEGyncare NITRA