Pre mužov

Neplodnosť je veľmi intímna záležitosť a niektorým párom trvá dlho, kým nájdu odvahu a prídu na vyšetrenie. V centrách asistovanej reprodukcie však pracujú profesionáli – ľudia, ktorí sa s týmito problémami dennodenne stretávajú a určite sa ich netreba báť. Je to medicínsky problém ako každý iný, liečiteľný alebo riešiteľný vo viac ako 90 % prípadov, a na jeho konci stojí krásny malý nový človek, kvôli ktorému sa to absolvovať určite oplatí.

Diagnostika a liečba neplodnosti mužov

V dnešnej dobe sa až u 50 % párov potvrdí  problém v rámci vyšetrenia spermií. Neplodnosť na strane mužov sa dnes považuje za rovnako dôležitý dôvod neplodnosti ako ženský faktor. Liečbe neplodnosti mužov sa venuje v centrách asistovanej reprodukcie Andrologická ambulancia.

Parametre spermiogramu a porucha tvorby spermií

Neplodnosť alebo problémy s počatím sa u mužov prejavujú predovšetkým zhoršenou kvalitou spermií. Parametre spermiogramu sa v dnešnej populácii zhoršujú a oproti polovici 20-teho storočia sa normy pre spermiogram museli opakovane znižovať. Všeobecne však možno povedať, že neplodnosť má na svedomí svet, v ktorom aktuálne žijeme – práca, znečistenie ovzdušia, jedlo, ktoré jeme, fajčenie, a, samozrejme, stres.

Čo sa týka liečby mužského faktora neplodnosti, pri vyšetrení je potrebné vylúčiť zápalové ochorenia, chronické infekcie, varikokélu, hormonálne problémy. U menšej časti mužov je indikovaná hormonálna liečba – najčastejšie liekmi zo skupiny antiestrogénov.

 

Základné vyšetrenie ejakulátu

Parametre spermiogramu sa menia pri každom vyšetrení, údaje preto odborníci hodnotia komplexne a s prihliadnutím na ostatné vyšetrenia. Rozdiely medzi jednotlivými vzorkami môžu byť veľmi veľké, preto je potrebné vždy vyšetriť novú vzorku ejakulátu. Neodporúčame robiť predčasný záver z jedného vyšetrenia. Vyšetrenie ejakulátu je možné realizovať po 3 až 5-dňovej pohlavnej abstinencii. Základné vyšetrenie ejakulátu:

 

  • Objem, vzhľad, doba skvapalnenia ejakulátu
  • Počet spermií na mililiter
  • Vyšetrenie pohyblivosti a tvaru spermií

 

Špecializované vyšetrenia ejakulátu:

  • Trial wash test – oddelenie spermií od seminálnej plazmy (ostatných súčastí ejakulátu). Podľa toho, koľko spermií vieme získať, sa vieme lepšie rozhodnúť, ktorá z metód asistovanej reprodukcie je najvhodnejšia.
  • Vyšetrenie protilátok proti spermiám v ejakuláte – ak sú v ejakuláte prítomné protilátky, šance na spontánne otehotnenie sa znižujú, aj keď je základné vyšetrenie ejakulátu v norme.
  • HALOSPERM – test integrity DNA spermií, pri ktorom zisťujeme prítomnosť spermií s poškodenou genetickou výbavou. Tie majú totiž nižšiu schopnosť oplodnenia vajíčka.
  • Oxisperm – test na diagnostiku oxidačného poškodenia spermií. Odporúčame u fajčiarov, mužov s varikokélou (rozšírenie ciev pri semenníkoch), pri obezite a negatívnych vplyvoch prostredia.
  • Vital Test – odlíšenie mŕtvych a živých nepohyblivých spermií. Pri klasickom vyšetrení spermiogramu nevieme odlíšiť, či ide o živé bunky, ktoré len nemajú energiu na pohyb, alebo o odumreté spermie.

 

Závažné poruchy spermiogenézy

Pri veľmi závažných poruchách spermiogenézy sa odporúča umelé oplodnenie – in vitro fertilizácia. Metodiky asistovanej reprodukcie vedia vyriešiť faktor mužskej neplodnosti vysoko úspešne a je bežnou praxou, že aj muži, ktorí v ejakuláte nemajú jedinú spermiu, môžu mať geneticky vlastné dieťa po chirurgickom odbere spermií zo semenníka a následnom umelom oplodnení. Úspešnosť IVF pri mužskom faktore neplodnosti je vyššia, ako keď je problém na strane partnerky.

 

Ak nie je zistený závažný problém, postačia aj režimové opatrenia

Štúdie uvádzajú, že 30 až 80 % porúch spermiogramu je spôsobených oxidačným stresom a zníženou antioxidačnou kapacitou ejakulátu. Ak sa pár snaží o dieťatko, je nutné prestať ihneď fajčiť, dbať na  zdravé stravovanie a vyhýbať sa stresu. Z antioxidantov odporúčame vitamíny C a E, koenzým Q10, ale aj zinok, selén, karnitín, kyselina listová, N-acetyl cysteín a mnoho ďalších preparátov.

 

Neplodnosť nie je mužský či ženský problém, vždy je to problém páru

Neexistuje test na plodnosť, ktorý vyšetrí či už muža alebo ženu a dá jednoznačný záver, v ktorom z nich je problém. Proces oplodnenia je veľmi komplikovaný. Príčina neplodnosti môže byť na strane muža aj vtedy, keď má základné vyšetrenie spermiogramu úplne v norme.

 

LIEČBA DAROVANÝMI SPERMIAMI


Vyšetrenie ejakulátu - spermiogram

Približne 50 % párom, ktoré majú problém s otehotnením sa potvrdia zhoršené parametre spermiogramu. Príďte si k nám vyšetriť spermiogram – jednoduché vyšetrenie, ktoré Vám môže veľa povedať.

Na vyšetrenie ejakulátu je potrebné objednať sa na bezplatnej telefónnej linke 0800 300 000. Vyšetrenie je vhodné realizovať po 3-5 dňovej pohlavnej abstinencii. Optimálny je odber ejakulátu priamo na našom pracovisku, ak chcete priniesť ejakulát z domu, dohodnite si podmienky odberu a transportu na našom telefónnom čísle 0800 300 000.

Ak ste v poslednom období prekonali horúčkovité ochorenie, prípadne ste užívali antibiotiká, je lepšie vyšetrenie odložiť, aby neboli výsledky ovplyvnené týmito faktormi.

 

 

 

 

V prípade akýchkoľvek otázok, pripomienok, postrehov, nás neváhajte kontaktovať prostredníctvom nasledovného formulára. Odoslaním kontaktného formulára berte na vedomie, že Vaše údaje v ňom uvedené budú použité iba za účelom organizačného zabezpečenia Vašej požiadavky a po jej naplnení budú vymazané z informačného systému spoločnosti. Viac informácií nájdete v časti Ochrana osobných údajov.

Zvoľte mesto
Gyncare KOŠICEGyncare NITRA

V prípade akýchkoľvek otázok, pripomienok, postrehov, nás neváhajte kontaktovať prostredníctvom nasledovného formulára. Odoslaním kontaktného formulára berte na vedomie, že Vaše údaje v ňom uvedené budú použité iba za účelom organizačného zabezpečenia Vašej požiadavky a po jej naplnení budú vymazané z informačného systému spoločnosti. Viac informácií nájdete v časti Ochrana osobných údajov.

Zvoľte mesto
Gyncare KOŠICEGyncare NITRA