späťspäť na Blog

Seriál o príčinách neplodnosti: Neznáme príčiny neplodnosti

02. 08. 2017

V uplynulých týždňoch sme sa na našom blogu venovali príčinám neplodnosti, pričom sme objasnili tie najčastejšie, a to poruchy ovulácie, vajíčkovodov či spermiogramu. Dnes nás čaká posledný dôvod, prečo sa párom nedarí otehotnieť, ktorý je zároveň i najkomplikovanejší.

Žiaľ, napriek tomu, že v súčasnosti je medicína asistovanej reprodukcie na skutočne vysokej úrovni, stále tu máme percento ľudí, ktorým sa nedarí otehotnieť aj napriek tomu, že výsledky všetkých vyšetrení sú úplne v poriadku. Ide o tzv. idiopatickú neplodnosť, ktorá patrí k najťažšie riešiteľným prípadom. Často ani samotný lekár nevie pacientom vysvetliť, prečo nemôžu otehotnieť. V týchto prípadoch v rámci liečby postupujeme krok za krokom od najjednoduchších metód po tie najkomplikovanejšie.

Prvý krok pri liečbe neznámej príčiny neplodnosti

V prípade, že skutočne nevieme zistiť príčinu neplodnosti, prvým krokom je intrauterinná inseminácia, pri ktorej aplikujeme spermie priamo do do dutiny maternice. Ak žena neotehotnie ani po 3 mesiacoch, odporúčame podstúpiť mimotelové oplodnenie- in vitro fertilizáciu. Často až v rámci tohto kroku zistíme, kde môže byť problém.

Pokojne sa totiž môže stať, že aj napriek tomu, že vajíčka aj spermie vyzerajú v poriadku, nedôjde k ich oplodneniu alebo sa vývoj embrya zastaví už vo veľmi včasnom štádiu. Môže ísť o problém na úrovni vajíčka alebo spermie a liečba musí byť vysoko individuálna.

 

Riešením môže byť i darcovský program

V najvážnejších prípadoch, kedy nie sme schopní získať od pacientov zdravé vajíčko alebo zdravú spermiu, sa neplodný pár stále môže rozhodnúť pre využitie darcovského programu, pri ktorom sa v rámci metód asistovanej reprodukcie použijú vajíčka darkyne alebo spermie darcu.

„Každopádne však platí, že to netreba vzdávať vopred. Vždy máme pred sebou to pozitívne číslo, že až 90 % partnerských párov od nás odíde so zdravým bábätkom. Iste, táto cesta môže byť veľmi dlhá a môže trvať aj niekoľko rokov, ale myslím, že to stojí za to,“ dodáva lekárka doc. MUDr. Silvia Toporcerová, PhD., MBA.

Nezabúdajte tiež na to, že pri snahe otehotnieť zohráva veľkú úlohu aj psychická pohoda. Skôr, ako sa začnete utápať v žiali, hľadajte k vytúženému bábätku cestu. Nech bude akokoľvek kľukatá, určite bude stáť zato. My vám veľmi radi pomôžeme.  Ak si chcete dohodnúť bezplatnú konzultáciu alebo máte na nás otázky, neváhajte nás kontaktovať prostredníctvom nasledovného formulára.

  Zvoľte mesto
  Gyncare KOŠICEGyncare NITRA


  Informácie o OCHRANE OSOBNÝCH ÚDAJOV.

   Ak si chcete dohodnúť bezplatnú konzultáciu alebo máte na nás otázky, neváhajte nás kontaktovať prostredníctvom nasledovného formulára.

   Zvoľte mesto
   Gyncare KOŠICEGyncare NITRA


   Informácie o OCHRANE OSOBNÝCH ÚDAJOV.

   X

   Oslávte s nami 20. narodeniny

   V rámci našich osláv sme pre vás pripravili špeciálnu ponuku platnú po celý rok 2021.

   Chcem vedieť viac