Kto môže darovať vajíčka
Na Slovensku je darovanie vajíčok anonymné, legálne, dobrovoľné a bezplatné. Anonymita je obojstranná. Vy sa nedozviete, komu sme vajíčka poskytli a príjemkyňa vajíčok sa nedozvie, kto jej ich daroval. Centrum pre asistovanú reprodukciu Gyncare vypláca darkyniam po úspešnom darovaní vajíčok finančnú kompenzáciu za čas a náklady vo výške 1 000 €.
Záujemkyne o darcovstvo zároveň absolvujú zdarma vyšetrenia, aj genetické, ktorých hodnota je minimálne 500 €.
Všetky podmienky darovania vajíčok upravuje legislatíva Slovenskej republiky
Zákon č. 576/2004 Z.z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti uvádza, že pre umelé oplodnenie ženy je možné použiť zárodočné bunky darované anonymným darcom – darkyňou. Anonymná darkyňa môže byť iba žena, ktorá je vo veku 19 až 34 rokov. Anonymná darkyňa nesmie byť osoba zbavená spôsobilosti na právne úkony alebo osoba s obmedzenou spôsobilosťou na právne úkony.
Poskytovateľ, ktorý je oprávnený vykonávať metódy a postupy asistovanej reprodukcie, je povinný zaistiť zachovanie vzájomnej anonymity anonymnej darkyne a neplodného páru a anonymity anonymnej darkyne a dieťaťa narodeného z asistovanej reprodukcie.
Poskytovateľ, ktorý vykonal posúdenie zdravotnej spôsobilosti anonymnej darkyne, je povinný údaje o zdravotnom stave darkyne uchovať po dobu 30 rokov od vykonaného umelého oplodnenia a na základe písomnej žiadosti poskytnúť neplodnému páru alebo dospelej osobe narodenej z asistovanej reprodukcie informáciu o zdravotnom stave anonymnej darkyne.
Za odber zárodočných buniek nevzniká darkyni nárok na finančnú ani inú úhradu. Poskytovateľ hradí anonymnej darkyni iba účelne, hospodárne a preukázateľne vynaložené výdavky spojené s darovaním zárodočných buniek.
Ak sa chcete stať darkyňou, overte si, či spĺňate nasledujúce podmienky
- vek od 19 do 34 rokov,
- bez závažných ochorení,
- BMI (body mass index) maximálne 28,
- minimálne dosiahnuté vzdelanie – stredná škola s maturitou.
Postup pri darovaní vajíčok
- Ak sa rozhodnete pomôcť, stačí zavolať do centra v Košiciach na číslo 0908 297 710 alebo do centra v Nitre na číslo 0917 854 437. Rovnako tak môžete vyplniť dotazník pre darkyňu.
- Naše IVF koordinátorky si s vami dohodnú termín stretnutia.
- Po vstupnej konzultácii absolvujete v našom centre nasledujúce vyšetrenia:
- základné gynekologické a ultrazvukové vyšetrenie,
- vyšetrenie infekčných a pohlavne prenosných chorôb z krvi,
- genetické testy a konzultáciu s klinickým genetikom,
- dotazník osobnej a rodinnej zdravotnej anamnézy.
V prípade, že splníte všetky podmienky, budete zaradená do programu darovania vajíčok. Celý proces od vyplnenia dotazníka po odber vajíčok trvá priemerne 3 – 4 mesiace.
Proces darovania vajíčok
- Darovaniu vajíčok predchádza stimulácia vaječníkov, ktorá trvá približne 10 dní.
- Hormonálne injekcie si aplikujete sama podľa lekárom presne stanoveného protokolu.
Ich podávanie vám podrobne vysvetlí naša zdravotná sestra. - Počas obdobia stimulácie podstúpite folikulometriu (ultrazvukové vyšetrenie), pri ktorom sa sleduje rast vašich folikulov (dutinka, ktorá obsahuje vajíčko). Podľa výsledkov určíme deň odberu vajíčok.
- Odber vajíčok je ambulantný výkon, ktorý sa vykonáva v krátkodobej anestézii a trvá približne 10 minút.
- Dve hodiny po zákroku odchádzate v sprievode dospelej osoby domov.
- Nasledujúci deň pokračujete vo svojom bežnom živote.
Čo sa s vašimi vajíčkami deje po ich odobratí?
Vaše vajíčko bude oplodnené spermiami z páru, ktorý požiadal o darcovstvo. Embryo prenesieme do maternice budúcej mamičky, ktorá je pripravená na uhniezdenie a rast embrya. Viac sa dozviete v sekcii liečba darovanými bunkami.
Chcete sa stať darkyňou vajíčok?
Po odoslaní vyplneného dotazníka vás bude kontaktovať naša IVF koordinátorka a objedná vás na prvú návštevu do nášho centra, na ktorej vám podrobne vysvetlíme princíp darovania vajíčok a zodpovieme na všetky vaše otázky. Táto návšteva vás k ničomu nezaväzuje. Vaše rozhodnutie pre darovanie vajíčok je slobodné a dobrovoľné.
Pravdepodobnosť vzniku komplikácií je nízka, ale je potrebné, aby ste boli o nich informovaná. Najčastejšou možnou komplikáciou je hyperstimulačný syndróm, pri ktorom vaječníky reagujú na liečbu nadmerne. Môžete pociťovať mierne bolesti v podbrušku alebo mať pocit nafúknutia. Krátko po odbere vajíčok môžete po vpichu ihly mierne krvácať z pošvy. Prevažná väčšina pacientiek však nemá žiadne ťažkosti. Darkyňami vajíčok sú najčastejšie mladé ženy, ktoré hneď nasledujúce dni po odbere vajíčok bez problémov fungujú vo svojom bežnom živote.