Andrológia
V súčasnosti sa u viac ako 50 % neplodných párov v rámci vstupných vyšetrení potvrdení porucha spermiogramu. Pri patologickom náleze v rámci spermiogramu je vždy nutné kontrolné vyšetrenie s odstupom 2 – 3 týždňov. Pri opakovane potvrdenej patológii by mal byť pacient vyšetrený u špecialistu na mužskú neplodnosť – u andrológa.
Andrologické vyšetrenie pacienta pozostáva zo základného urologického vyšetrenia, z ultrazvuku semenníkov, vyšetrenia spermiogramu, odberu hormónov a odberu sterov na vylúčenie urologického zápalu. Ďalšie špeciálne vyšetrenia andrológ indikuje na základe anamnézy pacienta (chirurgický zákrok na genitáliách v minulosti, onkologická liečba v minulosti…) a parametrov spermiogramu.
Na základe realizovaných vyšetrení sa andrológ snaží odhaliť príčinu neplodnosti. Liečba neplodnosti závisí od zistenej príčiny. V niektorých prípadoch stačí zmena životného štýlu, vitamínová liečba, preliečenie urologického zápalu, inokedy pomôže konzervatívna – medikamentózna liečba, najčastejšie vo forme hormonálnej liečby, alebo podstúpenie nenáročného operačného zákroku. Za najúčinnejšiu metódu v liečbe mužskej neplodnosti je v súčasnosti považovaná asistovaná reprodukcia. Tú odporúča andrológ buď pri závažnej patológii spermiogramu, alebo v prípade, že sa páru po konzervatívnej liečbe nepodarí otehotnieť. Je potrebné myslieť na to, že za závažnou poruchou spermiogramu sa môže skrývať aj iné závažnejšie ochorenie, ako je napríklad nádor semenníka. Preto sa základné andrologické vyšetrenie pri poruche spermiogramu vždy odporúča.
Niekedy môže pomôcť zlepšiť parametre spermiogramu aj zmena životného štýlu – odbúranie stresu, vylúčenie fajčenia, úprava hmotnosti, nevystavovanie sa žiareniu, vysadenie určitých medikamentov alebo doplnkov výživy, primeraná športová aktivita. Je však vždy vhodné skonzultovať patologické výsledky s odborníkmi, ktorí sa mužskej neplodnosti venujú. Či je to v centrách reprodukčnej medicíny, alebo priamo v andrologickej ambulancii.