Základný IVF cyklus
Umelé (mimotelové) oplodnenie In vitro fertilizácia – IVF je laboratórna technika, pri ktorej prebieha oplodnenie vajíčka mimo maternice. IVF predstavuje jeden z najefektívnejších spôsobov riešenia neplodnosti.
IVF obvykle prebieha pomocou intracytoplazmatickej injekcie spermie (ICSI), keď spermiu podáme priamo do vajíčka. Výhodou je, že pri tejto metóde stačí len jedna spermia.
Oplodnené vajíčko sa kultivuje a po určitom čase ho umiestňujeme do maternice, kde sa v ideálnom prípade uchytí a ďalej vyvíja.
Prečítajte si viac o priebehu umelého oplodnenia.
Umelé oplodnenie – IVF môže prebiehať pomocou:
- vajíčka a spermie páru
- vajíčka partnerky a spermie darcu
- vajíčka darkyne a spermie partnera
- vajíčka darkyne a spermie darcu
Priemerná úspešnosť umelého oplodnenia – IVF
V súčasnosti sa úspešnosť IVF cyklov pohybuje medzi 50 – 60 % na jeden cyklus. Je však potrebné zdôrazniť rozdiel úspešnosti v jednotlivých vekových kategóriách. Zatiaľ čo do 30. roku života ženy je veľmi vysoká – viac ako 60 %, po 40. roku veku sa dostáva na hranicu 15 %.
Pozrite si aj kompletný cenník umelého oplodnenia – IVF.
Kedy sa IVF odporúča?
Existuje veľa indikácií na absolvovanie IVF cyklu, medzi základné patria:
- nepriechodné vajíčkovody, neprítomnosť vajíčkovodov – po chirurgickom odstránení
- patologické parametre spermiogramu
- endometrióza ženy
- hroziace zlyhanie funkcie vaječníkov
- genetické indikácie
- imunologické indikácie
- idiopatická neplodnosť – nevysvetliteľná neplodnosť, keď nevieme prísť na príčinu
neplodnosti, po absolvovaní 2 – 3 cyklov IUI
Natívny a soft cyklus
Pri natívnom a soft cykle ide o podobný postup ako pri klasickom IVF. Rozdiel je, že pri natívnom cykle prebieha mimotelové oplodnenie bez hormonálnej stimulácie a pri soft cykle je hormonálna stimulácia kratšia a dávky sú nižšie ako pri klasickej stimulácii.
- Natívny cyklus je mimotelové oplodnenie bez hormonálnej stimulácie, pri ktorom vám lekár odoberie vajíčko z prirodzene dozretého folikulu.
- Soft cyklus prebieha podobne, pred odobratím vajíčka však pacientku hormonálne stimulujeme. Dávky sú však nižšie a stimulácia výrazne kratšia ako pri štandardnom IVF.
Ďalší postup je pri oboch typoch cyklov rovnaký, ako pri IVF cykle. V laboratóriu prebehne mimotelové oplodnenie, kultivácia embrya a následne jeho transfer do maternice.
Priemerná úspešnosť zákroku – úspešnosť soft cyklov sa udáva približne 15 – 17 % na jednu stimuláciu. Kumulatívna úspešnosť po 3 cykloch je približne 30 %. Neexistujú presné štatistiky na úspešnosť natívnych cyklov, všeobecne je v tomto prípade úspešnosť pomerne nízka – menej ako 10 % na cyklus.
Kedy sa zákrok odporúča?
Natívne cykly, vzhľadom na ich veľmi nízku úspešnosť, odporúčame pacientom málokedy. Pre soft cykly sa rozhodujú buď sami pacienti, ktorí odmietajú absolvovať klasickú hormonálnu stimuláciu, prípadne pacienti, ktorí odmietajú kryoprezerváciu (zmrazenie) embryí a chcú oplodniť len veľmi malý počet vajíčok. Rovnako sú v individuálnych prípadoch soft cykly vhodné pre pacientky vyššieho veku, prípadne pre pacientky, ktoré nereagujú optimálne na klasickú stimuláciu.
Všetky spomenuté typy IVF cyklov vykonávame v našich centrách asistovanej reprodukcie Gyncare v Nitre a Košiciach. Neváhajte nás kontaktovať. Naši odborníci vám odporúčia najvhodnejší typ cyklu umelého oplodnenia – IVF.