Blog

Priebeh umelého oplodnenia

Umelé oplodnenie, in vitro fertilizácia, je laboratórna technika, pri ktorej prebieha oplodnenie vajíčka mimo maternice. Predstavuje jeden z najúčinnejších spôsobov riešenia neplodnosti. Úspešnosť umelého oplodnenia je vysoká, pohybuje sa medzi 50 – 60 % na jeden IVF cyklus. In vitro fertilizácia pozostáva z viacerých krokov.

Stimulácia vaječníkov

V prvom kroku lekár vyberie pre pacientku čo najvhodnejší protokol podľa množstva faktorov. Nasleduje hormonálna príprava, ktorá môže trvať 8 dní až 5 týždňov. Rozpis liečby aj dennú dobu podávania injekcií dostáva pacientka od lekára. Injekčné hormóny si pacientka aplikuje podkožne po zaškolení personálom centra asistovanej reprodukcie.

Počas stimulácie vaječníkov bude potrebných niekoľko kontrol v centre (2 – 4), pri ktorých sa ultrazvukom kontroluje odpoveď vaječníkov na stimuláciu a sledujú sa aj hormonálne ukazovatele z krvi. Prítomnosť partnera počas tohto kroku nie je potrebná.

Vedľajšie účinky hormonálnej stimulácie vaječníkov

S určitým diskomfortom treba počítať ku koncu stimulácie. Ten sa môže prejaviť zadržiavaním vody v organizme, nafúknutým bruškom a pobolievaním v oblasti vaječníkov. Tieto symptómy sú normálne a odznejú po krátkom čase.

Konečné dozretie vajíčok

Je to veľmi dôležitý krok, ktorý zabezpečí, aby boli vajíčka v čase odberu zrelé v čo najväčšom počte. Pacientka si aplikuje 35 – 36 hodín pred odberom vajíčok preparát – Pregnyl, Ovitrelle alebo Dipherelline. Čas aplikácie je potrebné presne dodržať, pretože jeho posunutie môže ovplyvniť výsledok celej liečby neplodnosti.

Odber vajíčok

Odber vajíčok je jediný úkon v rámci umelého oplodnenia, ktorý sa vykonáva v krátkodobej vnútrožilovej anestézii. Trvá 5 – 15 minút a pacientka sa preberá okamžite po výkone ešte v zákrokovej miestnosti. Pár prichádza do centra hneď ráno a zdrží sa približne dopoludnia.

Je potrebné, aby pacientka prišla na odber vajíčok nalačno, od polnoci nesmie nič piť ani jesť. Po zákroku zostáva ešte 2 – 2,5 hodiny sledovaná v zobúdzacej izbe. V tomto čase partner odovzdá vzorku spermií (ak nepoužívame zmrazené spermie). Nasleduje pohovor s embryológom, počas ktorého sa partneri dozvedia, aká je kvalita odobratých vajíčok a ich počet a aké sú parametre spermiogramu. Následne sa dohodne metodika oplodnenia vajíčok a ďalšie metódy, ktoré môžu zlepšiť výsledky liečby. Partnerka dostane rozpis liekov, ktoré bude užívať po odbere vajíčok celé dva týždne, až do stanovenia tehotenského hormónu v krvi. Zároveň v tomto kroku informujeme o výške platby, ktorú je potrebné uhradiť v deň zákroku a v deň embryotransferu.

Oplodnenie

Kým pár odchádza domov, v laboratóriu dochádza k oplodneniu vajíčok spermiami pomocou metód umelého oplodnenia dohodnutých počas konzultácie.

Prvý deň po odbere vajíčok embryológ oboznámi pacientku s výsledkom oplodnenia a dohodne s ňou termín embryotransferu – prenosu embrya do maternice. Nasledujúcich 3 – 6 dní sa embryá vyvíjajú/kultivujú v laboratórnych podmienkach, ktoré čo najlepšie imitujú prostredie maternice. Po celý čas sú monitorované zariadením, ktoré umožňuje embryológom vyhodnotiť pravidelnosť a časovú nadväznosť delenia každého embrya a následne vybrať na transfer embryo s najvyšším implantačným potenciálom.

Embryotransfer

Prenos embrya do maternice sa realizuje na 3. – 6. deň od odberu vajíčok. Na embryotransfer sa pár dostaví v dohodnutom čase do centra asistovanej reprodukcie. Po príchode a vypísaní súhlasov sa s embryológom dohodne na počte prenášaných embryí, prípadne na ďalších doplnkových metódach. Štandardne prenášame jedno najprospektívnejšie embryo, zvyšné so súhlasom páru mrazíme. Mrazíme iba tie embryá, ktoré majú potenciál vyvíjať sa aj po rozmrazení

Nie je potrebné prísť nalačno (iba v prípade, ak sa embryotransfer robí v anestézii z rôznych medicínskych dôvodov). Samotný výkon štandardne trvá do 1 minúty a robí sa bez anestézie. Nie je bolestivý, netreba sa preto stresovať. Po výkone ostáva pacientka asi 30 – 45 minút ležať na pacientskej izbe a potom môže odísť domov.

V deň embryotransferu sa realizujú všetky platby spojené s IVF cyklom na recepcii centra, pokiaľ neprebehli dovtedy.

Tehotenstvo po umelom oplodnení

Tehotenstvo po umelom oplodnení sa potvrdí stanovením hladiny hCG z krvi. Odber sa realizuje najskôr 14. deň po odbere vajíčok. Skôr by výsledky ešte mohli byť skreslené hormonálnou prípravou.

Čakanie na výsledok liečby neplodnosti je najstresujúcejším obdobím celého IVF cyklu, lebo sa vlastne nič nedeje. Preto je vhodné si tento čas vyplniť a čo najviac sa vyhýbať stresu. Nie je potrebná práceneschopnosť, ak cyklus in vitro fertilizácie prebiehal bez komplikácií. Akýkoľvek problém je potrebné oznámiť svojmu lekárovi, na pohotovostnej linke, prípadne počas pracovného času na recepcii centra.

Čo mám/nemám robiť počas priebehu umelého oplodnenia?

Odporúčame pokračovať v štandardnej strave, na akú ste zvyknutí. Režimové opatrenia v zmysle zmeny životného štýlu a úpravy hmotnosti je potrebné urobiť oveľa skôr, ako vstúpite do IVF cyklu, aby mali čas prejaviť sa na kvalite spermií/prípadne na odpovedi na stimuláciu vaječníkov. Odporúčame dlhodobo zdravú a vyváženú stravu – ovocie, zelenina, ryby, celozrnné produkty…

Nie je potrebné nejako výrazne upravovať svoje návyky. Dokonca, ak štandardne cvičíte, robte to aj naďalej. Ku koncu stimulácie – cca 5 – 6 dní pred odberom vajíčok, už nie sú vhodné niektoré aktivity (dlhší beh, aerobik, skákanie na trampolíne), predovšetkým z hľadiska citlivosti vaječníkov pri týchto formách pohybu.

Nie sú vhodné ani dlhé vytrvalostné behy.

Štandardne neodporúčame prestať pracovať, nijako to nekoliduje s našou liečbou. Je to na vašom zvážení. Cieľom by malo byť pohybovať sa v čo najmenej stresujúcom prostredí. Niekto ho má doma, ak je sám v pokoji, niekto ho má v práci. Sami sa poznáte najlepšie.

Prečítajte si zloženie výrobkov, ktoré používate, a skúste sa vyhnúť tým, ktoré obsahujú formaldehyd, parabény, benzofenóny, BPA, fenoly, dioxíny, ftaláty.

Napriek tomu, že väčšina našej kozmetiky je bezpečná, skúste používať prírodnú kozmetiku.

Pri hormonálnej liečbe nie je vhodné slnenie ani solárium. Rovnako, ku koncu stimulácie a tesne po embryotransfere neodporúčame sauny a horúce kúpele. Vzhľadom na to, že väčšinou sa lieky po odbere vajíčok aplikujú aj do pošvy, kúpanie sa v bazénoch tiež nie je optimálne. Nepoužívajte v tomto období tampóny.

O všetkých liekoch, ktoré užívate, je dobré informovať svojho lekára. Predovšetkým ide o lieky proti bolesti, lieky na alergie, antidepresíva, steroidy, antikonvulzíva, o lieky na liečbu štítnej žľazy, hormonálne lieky…

Štandardne odporúčame komplexné prenatálne vitamíny, je dobré s nimi začať aspoň mesiac pred začiatkom stimulácie. Niekoľko mesiacov pred IVF cyklom je vhodné užívať kyselinu listovú. Vitamínové preparáty môžu pomôcť upraviť aj kvalitu spermií u partnera, tiež ich je však potrebné užívať aspoň 2 mesiace pred IVF cyklom. Pri nízkych koncentráciách v krvi, a predovšetkým v zimných mesiacoch, treba užívať aj vitamín D. Používajte vitamínové doplnky známych a renomovaných výrobcov.

Veľmi dôležitý je aj dostatok spánku. Niekedy sa pred IVF cyklom odporúča aj užívanie melatonínu v dávke 2 mg večer. Je súčasťou niektorých prenatálnych vitamínov.

Ku koncu stimulácie, 5 – 6 dní pred odberom vajíčok a niekoľko dní po odbere vajíčok, už pohlavný styk s ejakuláciou do pošvy nie je vhodný. V tomto období bývajú vaječníky citlivejšie a môžu byť bolestivé, navyše sa môže podráždiť krčok maternice. Keďže pri odbere vajíčok sa nikdy neodoberú všetky vajíčka z vaječníkov, pri nechránenom pohlavnom styku stúpa riziko viacplodových tehotností aj pri transfere jedného embrya do maternice.

V súčasnosti už neplatí, že v deň odberu vajíčok musí byť u muža dodržaná 4- až 5-dňová pohlavná abstinencia. Sú štúdie, ktoré tvrdia, že skrátenie obdobia od poslednej ejakulácie na 2 dni, zlepšuje výsledky IVF. Štandardne preto odporúčame u mužov 2- až 3-dňový odstup od poslednej ejakulácie.

Primerané pitie alkoholu počas hormonálnej stimulácie nezakazujeme. Mierne užívanie môže dokonca znížiť stres spojený s liečbou neplodnosti. Samozrejme, akýkoľvek exces je nevhodný. Za pozitívne hodnotíme 2 dl červeného vína večer, určite nie nadmerné užívanie alkoholu.

Miera platí aj pri káve. Dve-tri šálky kofeínových nápojov denne nie sú nijako škodlivé a nie je potrebné ich obmedzovať.

Fajčenie nie je vhodné. Ani u muža, ani u ženy. Treba s ním však prestať dávno predtým, ako vstúpite do IVF cyklu.

O plánovanej ceste lietadlom informujte svojho lekára. Krátke lety sú akceptabilné, niekedy pri nich treba doplniť liečbu o lieky, ktoré znižujú zrážanlivosť krvi. Napriek diskrepantným výsledkom štúdií aj názorom niektorých lekárov, dlhé lety, predovšetkým medzikontinentálne, v období krátko po embryotransfere neodporúčame. Okrem dehydratácie a rizika zrážania krvi po hormonálnej liečbe môže na včasné embryo negatívne pôsobiť aj dávka žiarenia, ktorej je cestujúci na dlhých letoch vystavený.

Väčšina domácich zvierat, najmä tie, s ktorými dlhodobo žijete, nie sú nebezpečné a netreba sa im vyhýbať.

Samozrejme, je vhodné vyhýbať sa ľuďom s akútnym infekčným ochorením. Aj bežná chrípka počas stimulácie môže byť nebezpečná, pretože môže znemožniť odber vajíčok. Vo včasnom tehotenstve sa rovnako snažte vyhýbať chorým ľuďom. Ak však ochoriete, netreba robiť paniku. Počas stimulácie vaječníkov treba o tomto fakte informovať centrum, vo včasnom tehotenstve svojho lekára. Všeobecne však platí, že často býva väčším problémom vysoká horúčka ako samotná viróza. Pri teplote nad 38 °C treba preto užiť paracetamol.

Ako ideálne zvládnuť umelé oplodnenie - IVF cyklus?

Buďte pozitívne naladení a verte v úspech. Súčasne však počítajte aj s neúspechom, pretože ani IVF liečba nie je 100-percentná. Ani po neúspechu sa však netreba vzdať svojho sna mať vlastné dieťa. Nezrúti sa svet, často vieme aj na základe prvého neúspechu nastaviť liečbu neplodnosti tak, aby bol ďalší cyklus úspešný.

Pripravte seba aj svojho partnera na zmeny nálad. Patrí to k tomu. Musíte jeden druhého podržať. Ani pre jedného to nie je ľahké. Pite veľa tekutín, sústreďte sa na to. Dostatok tekutín je najlepšou prevenciou i liečbou hyperstimulačného syndrómu. Trávte čas s priateľmi, neuzatvárajte sa do samoty.

Cvičte, ak vám to vyhovuje. Väčšina cvičení (okrem dlhých behov a rotačných cvičení) nie je nevhodná. Ak máte pochybnosť, poraďte sa s lekárom. Verte, že pre vás a vaše embryá robíme maximum. Vaša dôvera v nás je veľmi dôležitá.

Za 20 rokov sme pomohli tisíckam párov splniť si svoj sen o dieťati.

Objednajte sa na konzultáciu a pomôžeme aj vám.

Radi vás privítame v našich priestoroch centra asistovanej reprodukcie Gyncare v Nitre alebo Košiciach

Objednať konzultáciu 0800 300 000 / Po-Pia: 7.30-15.300800 300 000 Po-Pia: 7.00-15.30 Objednať konzultáciu
Gyncare logo
Je nám ľúto, web gyncare.sk nie je možné prezerať cez váš internetový prehliadač.

Pravdepodobne používate už nepodporovanú verziu. Z tohto dôvodu vám odporúčame nainštalovať si najnovšiu verziu Microsoft Edge, Google Chrome alebo Firefox. Prostredníctvom týchto prehliadačov si užijete náš web v celej kráse.

stiahnuť prehliadač google chrome
Gyncare Vyhľadávanie