Default title

Darovanie vajíčok

Daruj vajíčka a pomôž inej žene, pre ktorú si jedinou šancou ako otehotnieť. Darovať vajíčka môžeš v centrách Gyncare v Košiciach a v Nitre. Darovanie vajíčok je anonymné. Za darovanie vajíčok získaš kompenzáciu minimálne 1000 €.
chcem darovať vajíčka

Výhody pre darkyňu vajíčok

1. Benefit

Kompenzácia 1000 €

Za darovanie vajíčok získaš kompenzáciu minimálne 1000 € za vynaložený čas, ako aj náhradu ďalších nákladov spojených s darovaním.

2. Benefit

Komplexné vyšetrenie plodnosti

Vstupnými vyšetreniami ti odhalíme stav tvojej plodnosti a zistíme, či nie si nositeľkou geneticky podmienených ochorení. Takisto ti stanovíme karyotyp - posúdenie počtu a štruktúry chromozómov. Všetky tieto hodnotné vyšetrenia, z ktorých môžeš profitovať pri založení vlastnej rodiny, dostaneš zadarmo.

Kto sú príjemkyne darovaných vajíčok?

Počet žien, pre ktoré sú darované vajíčka jedinou nádejou na tehotenstvo stále stúpa.  Vajíčka získané od darkýň prijímajú ženy, ktoré :

neprodukujú
vlastné vajíčka

neprodukujú
kvalitné vajíčka

sú prenášačkami
dedičného ochorenia

Vajíčka môžeš darovať len ak spĺňaš
tieto podmienky darovania vajíčok

vek
od 19 do 32 rokov

bez závažných
ochorení v rodine

normálna telesná hmotnosť (BMI max. 28) Vypočítať

minimálne stredná škola
s maturitou

Group 530-2
Group 319

Ako sa môžeš stať
darkyňou vajíčok?

Ako sa môžeš stať
darkyňou vajíčok?

Ak sa rozhodneš pomôcť, stačí vyplniť dotazník pre darkyňu vajíčok.

Alebo zavolaj do centra v Košiciach na číslo 0908 297 710 prípadne do centra v Nitre na číslo 0918 749 487.

Následne ťa bude kontaktovať naša IVF koordinátorka a poskytne ti všetky potrebné informácie.

Priebeh darovania vajíčok

V prvom kroku zrealizujeme všetky potrebné vyšetrenia:
 1. IVF koordinátorka si s tebou dohodne termín vstupnej konzultácie, na ktorej ti vysvetlí celý proces darovania vajíčok a zodpovie všetky otázky.
 2. Nasleduje vstupná konzultácia s gynekológom, vrátane gynekologického a ultrazvukového vyšetrenia.
 3. V daný deň ti odoberieme aj krv a výtery.
 4. Okrem toho absolvuješ aj stretnutie s genetikom.
 5. Pokiaľ sú výsledky vyšetrení v poriadku, staneš sa darkyňou vajíčok a zaradíme ťa do programu darovania vajíčok. V najbližšej možnej dobe ťa oslovíme k darovaniu vajíčok pre konkrétny anonymný pár. Rozhodnutie o pridelení príjemcu niekedy trvá určitý čas.
V druhom kroku prebieha darovanie vajíčok:
 1. Po pridelení príjemcu navštíviš centrum tretíkrát. Podstúpiš ultrazvukové vyšetrenie a dostaneš najvhodnejší harmonogram a individuálny rozpis hormonálnej prípravy, ktorá trvá približne 10 dní.
 2. Hormonálne injekcie na stimuláciu vajíčok si aplikuješ raz denne vo večerných hodinách. Ide o jednoduchú podkožnú aplikáciu, ktorú zvládneš sama v domácom prostredí aj bez pomoci lekára. Ich podávanie ti vopred podrobne vysvetlí náš personál.
 3. V priebehu hormonálnej liečby podstúpiš kontrolné ultrazvukové vyšetrenie, pri ktorom sledujeme rast folikulov. Podľa tohto vyšetrenia určia naši odborníci deň odberu vajíčok.
 4. Odber vajíčok absolvuješ ambulantne v krátkodobej anestézii. Po ňom ti poskytneme náhradu nákladov v hotovosti. Dve hodiny po zákroku môžeš v sprievode opustiť naše centrum.
 5. Nasledujúci deň pokračuješ vo svojom bežnom živote.

Často kladené otázky

Áno. Na základe slovenskej legislatívy je naše centrum povinné zaistiť zachovanie vzájomnej anonymity anonymnej darkyne a neplodného páru a anonymity anonymnej darkyne a dieťaťa narodeného z asistovanej reprodukcie.

Za darovanie vajíčok v Gyncare získaš kompenzáciu minimálne 1 000 €, ktorú ti vyplatíme v deň odberu vajíčok. Táto kompenzácia je za vynaložený čas, ako aj náhradu ďalších nákladov spojených s darovaním vajíčok. Podľa slovenskej legislatívy je darovanie vajíčok anonymné, dobrovoľné a bezplatné. Kompenzáciu pre darkyne vajíčok schválila odborná spoločnosť.

Riziká môžu vzniknúť po odbere vajíčok. Sú však nízke, pretože každá pacientka, ako aj darkyňa vajíčok, má v našom centre osobitný prístup. Každej darkyni vypracujeme protokol stimulácie na mieru. Považujeme však za korektné poskytnúť ti všetky dôležité informácie. 

Najčastejšou možnou komplikáciou po odbere vajíčok je hyperstimulačný syndróm, pri ktorom vaječníky reagujú na liečbu nadmerne. Môžeš pociťovať mierne bolesti v podbrušku alebo mať pocit nafúknutia. Všetky tieto pocity ustúpia s príchodom menštruácie, ktorá príde do dvoch týždňov. 

Krátko po odbere vajíčok môžeš po vpichu ihly mierne krvácať z pošvy. 

Prevažná väčšina pacientok však nemá žiadne ťažkosti. Darkyňami vajíčok sú najčastejšie mladé ženy, ktoré hneď nasledujúce dni po odbere vajíčok bez problémov fungujú vo svojom bežnom živote.

Darkyňa vajíčok môže vajíčka darovať aj opakovane. Počet darovaní závisí od jej zdravotného stavu a ďalších faktorov, ktoré súvisia s darovaním vajíčok.

Samotné darovanie vajíčok nemôže spôsobiť neplodnosť darkyne, pretože pri odbere vajíčok získavame iba tie vajíčka, ktoré by počas štandardného menštruačného cyklu zanikli.  

Záujemkyniam o darcovstvo úvodnými vyšetreniami zisťujeme zásobu ich vajíčok (ovariálnu rezervu), čo je pre ne veľkým benefitom. V prípade, že odhalíme niektorej žene zníženie tejto zásoby, k darcovstvu nedôjde. Lekár informuje ženu o stave jej reprodukčného zdravia a odporučí jej postupy na zvýšenie šance dosiahnuť neskoršie tehotenstvo, ak v budúcnosti uvažuje o rodine.

 • Základné gynekologické a ultrazvukové vyšetrenie.
 • Vyšetrenie infekčných a pohlavne prenosných chorôb z krvi.
 • Genetické testy a konzultácia s klinickým genetikom.

Ak sú výsledky vyšetrení v poriadku, staneš sa darkyňou vajíčok a zaradíme ťa do programu darovania vajíčok. Všetky tieto odborné vyšetrenia, z ktorých môžeš profitovať pri založení vlastnej rodiny, dostaneš zadarmo. 

V rámci vyšetrovacieho procesu budú potrebné dve návštevy nášho centra:

 1. návšteva: vstupná konzultácia – odber krvi, odber výterov, USG vyšetrenie, gynekologické vyšetrenie.
 2. návšteva: genetické vyšetrenie.

Pokiaľ sú výsledky vyšetrení v poriadku, staneš sa vhodnou darkyňou a po pridelení príjemcu vstupuješ do procesu darovania.

V procese darovanie vajíčok navštíviš naše centrum ešte trikrát. 

 1. návšteva: ultrazvukové vyšetrenie, poučenie o aplikácii hormonálnych liekov.
 2. návšteva: kontrolné vyšetrenie, USG vyšetrenie.
 3. návšteva: odber vajíčok.

Celý proces od vyplnenia dotazníka po odber vajíčok trvá priemerne 3 – 4 mesiace.

Odber vajíčok prebieha v krátkodobej celkovej anestézii, ktorá trvá približne 10 minút. Odber vajíčok realizujeme punkciou vaječníkov cez pošvu, počas ktorej, pod ultrazvukovou kontrolou, odsávame tekutinu spolu s vajíčkami.

Po prebudení zostaneš na izbe ešte 2 – 3 hodiny odpočívať. Domov odchádzaš v sprievode dospelej osoby a ďalší deň pokračuješ v bežnom živote. Po odbere vajíčok ti vyplatíme finančnú kompenzáciu.

Vajíčko darkyne oplodníme spermiami páru, ktorý požiadal o darcovstvo. Embryo prenesieme do maternice budúcej mamičky, ktorá je pripravovaná na uhniezdenie a rast embrya. Viac sa dozvieš v sekcii liečba darovanými bunkami.

Podľa slovenskej legislatívy je darovanie vajíčok anonymné, čo znamená, že darovanie vajíčok konkrétnej osobe nie je možné. Anonymita je obojstranná. Darkyňa vajíčok sa nedozvie, komu vajíčka poskytla a príjemkyňa vajíčok sa nedozvie, kto jej vajíčka daroval.

Darkyniam vajíčok odporúčame vyhýbať sa pohlavnému styku počas hormonálnej stimulácie. Po odbere vajíčok už môžeš mať chránený pohlavný styk.

Bezpečnosť darkyne je pre nás na prvom mieste, preto ku každej darkyni pristupujeme individuálne. Protokol hormonálnej stimulácie ti pripravíme na mieru. Na hormonálnu stimuláciu používame nízke dávky látok (gonadotropínov), aby sme ťa neohrozili hyperstimulačným syndrómom. 

Hormonálne prípravky si aplikuješ jednoduchou injekciou s tenučkou ihlou do podkožného tuku. Jej podanie ti vysvetlí náš personál. Pokiaľ si nebudeš niečím istá, vždy sa môžeš obrátiť na našu IVF koordinátorku, ktorá sa o teba stará počas celého procesu darovania vajíčok.

Počas dojčenia/kojenia neodporúčame darovať vajíčka vzhľadom na užívanie hormonálnych prípravkov v rámci hormonálnej stimulácie. K darcovstvu môžete pristúpiť tri mesiace od ukončenia dojčenia a šesť mesiacov od pôrodu.

Darovanie vajíčok v Gyncare

1.

Bezpečnosť

Tvoja bezpečnosť je pre nás na prvom mieste. Dodržiavame  postupy, ktorými neohrozíme tvoje zdravie a plodnosť. Počas celého procesu darovania si pod dohľadom našich odborníkov.

2.

Individuálny prístup

Si pre nás jedinečná, za každým darcovstvom vajíčok sa skrýva konkrétny príbeh naplnenej túžby po dieťatku.

3.

Odbornosť

Patríme medzi špičku v asistovanej reprodukcii na Slovensku a neustále sa zlepšujeme.

4.

Komfort a pohodlie

Záleží nám na tom, aby si sa u nás cítila výnimočne. Vkusné a moderné priestory našich centier ti poskytnú dôležité pohodlie, ktoré si určite zaslúžiš.

Referencie darkýň a príjemkýň

„O dieťatko sme sa usilovali dlhých 10 rokov. Keby mi niekto predtým povedal, že sa to podarí na prvý pokus, už dávno by som klopkala na dvere Gyncare. Dnes máme doma krásneho chlapčeka Henricha ...“

Celý príbeh
Heňko, Ľubka a tatik Henrich

Kristína (príjemkyňa)
"Nikdy som netušila, že moja možnosť stať sa mamou bude závisieť od ochoty inej ženy. Neviem ani vysloviť vďaku, ktorú voči tebe cítim. A aj keď ti to nemôžem povedať osobne chcem sa poďakovať tebe a všetkým darkyniam, ktoré sa rozhodli pomôcť ženám ako som ja. Ďakujem"

Celý príbeh

Za 20 rokov sme pomohli tisíckam párov splniť si svoj sen o dieťati.

Objednajte sa na konzultáciu a pomôžeme aj vám.

Radi vás privítame v našich priestoroch centra asistovanej reprodukcie Gyncare v Nitre alebo Košiciach

Objednať konzultáciu 0800 300 000 / Po-Pia: 7.30-15.300800 300 000 Po-Pia: 7.00-15.30 Objednať konzultáciu
Gyncare logo
Je nám ľúto, web gyncare.sk nie je možné prezerať cez váš internetový prehliadač.

Pravdepodobne používate už nepodporovanú verziu. Z tohto dôvodu vám odporúčame nainštalovať si najnovšiu verziu Microsoft Edge, Google Chrome alebo Firefox. Prostredníctvom týchto prehliadačov si užijete náš web v celej kráse.

stiahnuť prehliadač google chrome
Gyncare Vyhľadávanie