Diagnostika neplodnosti

Diagnostika neplodnosti muža

Diagnostika neplodnosti muža

V dnešnej dobe sa až u 50 % párov potvrdí  problém v rámci vyšetrenia spermií. Neplodnosť na strane mužov sa dnes považuje za rovnako dôležitý dôvod neplodnosti ako ženský faktor. Liečbe neplodnosti mužov sa venuje v centrách asistovanej reprodukcie andrologická ambulancia.

DOHODNÚŤ SI TERMÍN

Parametre spermiogramu a porucha tvorby spermií

Neplodnosť alebo problémy s počatím sa u mužov prejavujú predovšetkým zhoršenou kvalitou spermií. Parametre spermiogramu sa v dnešnej populácii zhoršujú a oproti polovici 20. storočia sa normy pre spermiogram museli opakovane znižovať. Všeobecne však možno povedať, že neplodnosť má na svedomí svet, v ktorom aktuálne žijeme – práca, znečistenie ovzdušia, jedlo, ktoré jeme, fajčenie, a, samozrejme, stres.

Čo sa týka liečby mužského faktora neplodnosti, pri vyšetrení je potrebné vylúčiť zápalové ochorenia, chronické infekcie, varikokélu, hormonálne problémy. U menšej časti mužov je indikovaná hormonálna liečba – najčastejšie liekmi zo skupiny antiestrogénov.

Úvodné vyšetrenie ejakulátu

Parametre spermiogramu sa menia pri každom vyšetrení, údaje preto odborníci hodnotia komplexne a s prihliadnutím na ostatné vyšetrenia. Rozdiely medzi jednotlivými vzorkami môžu byť veľmi veľké, preto je potrebné vždy vyšetriť novú vzorku ejakulátu. Neodporúčame robiť predčasný záver z jedného vyšetrenia. Vyšetrenie ejakulátu je možné realizovať po 3- až 5-dňovej pohlavnej abstinencii. Viac o tom ako prebieha toto úvodné vyšetrenie nájdete na našom blogu Mužská neplodnosť a všetko čo by ste mali o nej vedieť.

Základný test spermií – spermiogram stanovuje:

 • objem, vzhľad, dobu skvapalnenia ejakulátu,
 • počet spermií na mililiter,
 • vyšetrenie pohyblivosti a tvaru spermií.
  Cena vyšetrenia spermanalyzátorom 35 €. Tento výkon zdravotná poisťovňa čiastočne hradí. Cena pre samoplatcov je
  50 €

Špecializované vyšetrenia ejakulátu – funkčné testy spermií

 • Trial wash test – oddelenie spermií od seminálnej plazmy (ostatných súčastí ejakulátu). Podľa toho, koľko spermií vieme získať, sa vieme lepšie rozhodnúť, ktorá z metód asistovanej reprodukcie je najvhodnejšia.
  Cena vyšetrenia 50 €. Tento výkon zdravotná poisťovňa nehradí.
 • Vyšetrenie protilátok proti spermiám v ejakuláte – ak sú v ejakuláte prítomné protilátky, šance na spontánne otehotnenie sa znižujú, aj keď je základné vyšetrenie spermiogramu v norme.
  Cena vyšetrenia 70 €. Tento výkon zdravotná poisťovňa nehradí.
 • HALOSPERM – test integrity DNA spermií, pri ktorom zisťujeme prítomnosť spermií s poškodenou genetickou výbavou. Tie majú totiž nižšiu schopnosť oplodnenia vajíčka.
  Cena vyšetrenia 130 €. Tento výkon zdravotná poisťovňa nehradí.
 • Test integrity DNA spermií v čase Dyn Halosperm
  Cena vyšetrenia 250 €. Tento výkon zdravotná poisťovňa nehradí.
 • Oxisperm – test na diagnostiku oxidačného poškodenia spermií. Odporúčame u fajčiarov, mužov s varikokélou (rozšírenie ciev pri semenníkoch), pri obezite a negatívnych vplyvoch prostredia.
  Cena vyšetrenia 60 €. Tento výkon zdravotná poisťovňa nehradí.
 • Vital Test – odlíšenie mŕtvych a živých nepohyblivých spermií. Pri klasickom vyšetrení spermiogramu nevieme odlíšiť, či ide o živé bunky, ktoré len nemajú energiu na pohyb, alebo o odumreté spermie.
  Cena vyšetrenia 40 €. Tento výkon zdravotná poisťovňa nehradí.
 • SpermPack – komplexné vyšetrenie ejakulátu (koncentrácia, pohyblivosť, morfológia spermií, protilátky proti spermiám, test integrity DNA spermií, Oxisperm, Vital Test).
  Cena vyšetrenia 265 €. ZP Union dopláca pri patologických parametroch spermiogramu 100€ k vyšetreniu SpermPack raz za život.

Ak ste v poslednom období prekonali horúčkovité ochorenie, prípadne ste užívali antibiotiká, je lepšie vyšetrenie odložiť, aby neboli výsledky ovplyvnené týmito faktormi.

Výsledky spermiogramu.

Závažné poruchy spermiogenézy

Pri veľmi závažných poruchách spermiogenézy sa odporúča umelé oplodnenie – in vitro fertilizácia. Metodiky asistovanej reprodukcie vedia vyriešiť faktor mužskej neplodnosti vysoko úspešne a je bežnou praxou, že aj muži, ktorí v ejakuláte nemajú jedinú spermiu, môžu mať geneticky vlastné dieťa po chirurgickom odbere spermií zo semenníka a následnom umelom oplodnení. Úspešnosť IVF pri mužskom faktore neplodnosti je vyššia, ako keď je problém na strane partnerky.

 • Chirurgický odber spermií MESA/TESE
  Cena vyšetrenia 500 €. Tento výkon zdravotná poisťovňa nehradí.

Ak nie je zistený závažný problém, postačia aj režimové opatrenia

Štúdie uvádzajú, že 30 % až 80 % porúch spermiogramu je spôsobených oxidačným stresom a zníženou antioxidačnou kapacitou ejakulátu. Ak sa pár snaží o dieťatko, je nutné prestať ihneď fajčiť, dbať na  zdravé stravovanie a vyhýbať sa stresu. Z antioxidantov odporúčame vitamíny C a E, koenzým Q10, ale aj zinok, selén, karnitín, kyselinu listovú, N-acetyl cysteín a mnoho ďalších preparátov.

Neplodnosť nie je mužský či ženský problém, vždy je to problém páru

Neexistuje test na plodnosť, ktorý vyšetrí, či už muža, alebo ženu a dá jednoznačný záver, v ktorom z nich je problém. Proces oplodnenia je veľmi komplikovaný. Príčina neplodnosti môže byť na strane muža aj vtedy, keď má základné vyšetrenie spermiogramu úplne v norme.

https://youtube.com/watch?v=b1vUz6wfk9c%3Ffeature%3Doembed

Za 20 rokov sme pomohli tisíckam párov splniť si svoj sen o dieťati.

Objednajte sa na konzultáciu a pomôžeme aj vám.

Radi vás privítame v našich priestoroch centra asistovanej reprodukcie Gyncare v Nitre alebo Košiciach

Objednať konzultáciu 0800 300 000 / Po-Pia: 7.30-15.300800 300 000 Po-Pia: 7.00-15.30 Objednať konzultáciu
Gyncare logo
Je nám ľúto, web gyncare.sk nie je možné prezerať cez váš internetový prehliadač.

Pravdepodobne používate už nepodporovanú verziu. Z tohto dôvodu vám odporúčame nainštalovať si najnovšiu verziu Microsoft Edge, Google Chrome alebo Firefox. Prostredníctvom týchto prehliadačov si užijete náš web v celej kráse.

stiahnuť prehliadač google chrome
Gyncare Vyhľadávanie