Liečba neplodnosti

Liečba darovanými bunkami

Liečba darovanými bunkami

Neoddeliteľnou súčasťou komplexnej liečby neplodnosti je darcovský program.

Darcovstvo oocytov (vajíčok)

Darcovstvo oocytov patrí medzi úspešné metódy liečby neplodnosti. Liečba darovanými vajíčkami predstavuje súbor liečebných postupov, keď sú vajíčka anonymnej darkyne oplodnené spermiami partnera alebo darcu.

Dôvody liečby darovanými oocytmi:

  • predčasné zlyhanie funkcie vaječníkov
  • genetické ochorenia
  • nízka kvalita vajíčok v predchádzajúcich IVF cykloch
  • prekonaná onkologická liečba
  • opakovane neúspešné embryotransfery s vlastnými vajíčkami

Až u 50 % príjemkýň oocytov je dôvodom predčasná ovariálna insuficiencia, zlyhanie funkcie vaječníkov pred dosiahnutím 40. roku života.

Princíp darovania oocytov

Darkyne oocytov sú ženy medzi 18. – 34. rokom života. Samotnému darovaniu predchádza celý rad vyšetrení, ktoré musí darkyňa oocytov podstúpiť na vylúčenie infekčných, sexuálne a geneticky prenosných ochorení. Pri výbere darkyne oocytov sa prihliada na vzhľad a fenotypové znaky príjemkyne. Rovnako sa snažíme zohľadniť aj krvnú skupinu príjemkyne a darkyne.

Darkyňa oocytov podstupuje stimuláciu vaječníkov, na ktorú nadväzuje odber vajíčok v celkovej anestézii. Tie sa v deň odberu oplodnia spermiami partnera a po niekoľkých dňoch kultivácie (zvyčajne 3 – 5 dňoch) sa po dohode 1, prípadne 2 embryá prenesené tenkým katétrom do maternice príjemkyne. Prenos embrya/yí je načasovaný tak, aby bol cyklus ženy príjemkyne zosúladený s cyklom darkyne. V niektorých prípadoch embryá mrazíme a vtedy nie je potrebné zosúladenie príjemkyne s darkyňou. Prenos embryí sa deje v prirodzenom cykle v určitý deň po potvrdení ovulácie.

Darcovstvo oocytov je prísne anonymné, dobrovoľné a bezplatné. Každej darkyni sa však v plnej výške kompenzujú čas a náklady, ktoré jej s darovaním vzniknú. Matkou dieťaťa je podľa legislatívy Slovenskej republiky žena, ktorá dieťa porodí.

Darcovstvo embryí

Darcovstvo embryí je alternatívna metóda liečby neplodnosti vhodná a využívaná pármi, kde je u oboch partnerov výrazne narušená tvorba vlastných pohlavných buniek (vajíčok a spermií). Liečba darovanými embryami využíva embryá vytvorené oplodnením vajíčka anonymnej darkyne a darcu spermií.

Darcovstvo spermií

Darovanie spermií sa odporúča párom, u ktorých pretrváva problém s plodnosťou partnera. Ide o neprítomnosť spermií v ejakuláte (azoospermia) alebo ak je partner nositeľom genetického ochorenia. Darované spermie nie je možné použiť na oplodnenie ženy, ktorá partnera nemá.

Princíp darovania spermií

Darcom spermií sa môže stať muž vo veku 18 – 34 rokov, ktorý spĺňa kritériá tak parametrami spermiogramu, ako aj výsledkami vstupných vyšetrení na vylúčenie infekčných, sexuálne a geneticky prenosných ochorení. Spermie sa zmrazia a skladujú v karanténe počas 180 dní, potom sa opätovne vykonajú testy na infekčné a sexuálne prenosné ochorenia. Len v prípade potvrdenia negatívnych výsledkov sa môžu spermie skutočne použiť.


Prečítajte si aj, že Mať rodinu nemusí byť len sen. Darcovský program je pomoc a nádej pre mnohé bezdetné páry

Za 20 rokov sme pomohli tisíckam párov splniť si svoj sen o dieťati.

Objednajte sa na konzultáciu a pomôžeme aj vám.

Objednať konzultáciu +421 800 300 000 +421 800 300 000 Objednať konzultáciu
Gyncare logo

Je nám ľúto, web gyncare.sk nie je možné prezerať cez váš internetový prehliadač.

Pravdepodobne používate už nepodporovanú verziu. Z tohto dôvodu vám odporúčame nainštalovať si najnovšiu verziu Microsoft Edge, Google Chrome alebo Firefox. Prostredníctvom týchto prehliadačov si užijete náš web v celej kráse.

stiahnuť prehliadač google chrome