Blog

Ako prežiť tehotenstvo počas koronavírusovej pandémie?

Ochorenie COVID-19 sa šíri veľmi rýchlo, počet nakazených doma a hlavne vo svete stále stúpa, preto je na mieste znepokojenie tehotných žien o svoje zdravie a ochranu ešte nenarodeného dieťaťa.

 

O dosahu Covid-19 na tehotenstvo vieme zatiaľ málo

Vzhľadom na to, že infekcia Covid-19 je známa len niekoľko mesiacov, naše vedomosti o jej vplyve na tehotenstvo sú ešte obmedzené. Väčšina štátov tehotné ženy považuje za rizikovú populáciu a to kvôli tomu, že podobné infekcie, ako napríklad chrípka alebo SARS, prebiehajú v tehotenstve ťažšie ako u netehotných. Povzbudivé je však to, že na základe limitovaných údajov, ktoré momentálne máme, Covid-19 u väčšiny tehotných prebieha len s miernymi symptómami. Prenos infekcie na plod sa pokladá za nepravdepodobný. Doteraz bolo popísaných len niekoľko prípadov infekcie novorodenca, u ktorých sa ale skôr predpokladá infekcia po narodení, nie počas tehotnosti.

Čo ak sa u tehotnej ženy predsa len infekcia prejaví?

Budúce mamičky by sa v prvom rade mali infekcii vyhýbať. V prípade ochorenia je samozrejme potrebné kontaktovať lekára. Z pohľadu gynekológa odporúčame pacientke pri teplote nad 38 °C užiť preparát s obsahom paracetamolu v štandardnej dávke minimálne 500 mg, keďže podľa niektorých štúdií môže horúčka v prvom trimestri negatívne ovplyvniť samotné tehotenstvo. V ďalšej liečbe je potrebné pokračovať vždy na základe symptómov po porade so všeobecným lekárom alebo iným špecialistom.

V centrách Gyncare sme pristúpili k preventívnym opatreniam  

Ako už bolo spomenuté, koronavírusová infekcia je novým ochorením a v tomto období ešte nedisponujeme dostatočnými údajmi o vplyve Covid-19 na tehotenstvo. Preto sme sa v našom centre rozhodli pozastaviť realizáciu embryotransferov až do stabilizácie epidemiologickej situácie tak, ako nám odporučil hlavný odborník pre gynekológiu a pôrodníctvo na Slovensku prof. MUDr. Miroslav Borovský, CSc, hlavný odborník pre asistovanú reprodukciu prim. MUDr. Martin Petrenko, CSc., a aj Výbor sekcie asistovanej reprodukcie SGPS dňa 16. 3. 2020.

Všetkým nastávajúcim mamičkám prajeme, aby sa v zdraví dočkali príchodu svojho dieťatka.

Za 20 rokov sme pomohli tisíckam párov splniť si svoj sen o dieťati.

Objednajte sa na konzultáciu a pomôžeme aj vám.

Radi vás privítame v našich priestoroch centra asistovanej reprodukcie Gyncare v Nitre alebo Košiciach

Objednať konzultáciu 0800 300 000 / Po-Pia: 7.30-15.300800 300 000 Po-Pia: 7.00-15.30 Objednať konzultáciu
Gyncare logo
Je nám ľúto, web gyncare.sk nie je možné prezerať cez váš internetový prehliadač.

Pravdepodobne používate už nepodporovanú verziu. Z tohto dôvodu vám odporúčame nainštalovať si najnovšiu verziu Microsoft Edge, Google Chrome alebo Firefox. Prostredníctvom týchto prehliadačov si užijete náš web v celej kráse.

stiahnuť prehliadač google chrome
Gyncare Vyhľadávanie