Blog

Ako prežiť tehotenstvo počas koronavírusovej pandémie?

Ochorenie COVID-19 sa šíri veľmi rýchlo, počet nakazených doma a hlavne vo svete stále stúpa, preto je na mieste znepokojenie tehotných žien o svoje zdravie a ochranu ešte nenarodeného dieťaťa.

 

O dosahu Covid-19 na tehotenstvo vieme zatiaľ málo

Vzhľadom na to, že infekcia Covid-19 je známa len niekoľko mesiacov, naše vedomosti o jej vplyve na tehotenstvo sú ešte obmedzené. Väčšina štátov tehotné ženy považuje za rizikovú populáciu a to kvôli tomu, že podobné infekcie, ako napríklad chrípka alebo SARS, prebiehajú v tehotenstve ťažšie ako u netehotných. Povzbudivé je však to, že na základe limitovaných údajov, ktoré momentálne máme, Covid-19 u väčšiny tehotných prebieha len s miernymi symptómami. Prenos infekcie na plod sa pokladá za nepravdepodobný. Doteraz bolo popísaných len niekoľko prípadov infekcie novorodenca, u ktorých sa ale skôr predpokladá infekcia po narodení, nie počas tehotnosti.

Čo ak sa u tehotnej ženy predsa len infekcia prejaví?

Budúce mamičky by sa v prvom rade mali infekcii vyhýbať. V prípade ochorenia je samozrejme potrebné kontaktovať lekára. Z pohľadu gynekológa odporúčame pacientke pri teplote nad 38 °C užiť preparát s obsahom paracetamolu v štandardnej dávke minimálne 500 mg, keďže podľa niektorých štúdií môže horúčka v prvom trimestri negatívne ovplyvniť samotné tehotenstvo. V ďalšej liečbe je potrebné pokračovať vždy na základe symptómov po porade so všeobecným lekárom alebo iným špecialistom.

V centrách Gyncare sme pristúpili k preventívnym opatreniam  

Ako už bolo spomenuté, koronavírusová infekcia je novým ochorením a v tomto období ešte nedisponujeme dostatočnými údajmi o vplyve Covid-19 na tehotenstvo. Preto sme sa v našom centre rozhodli pozastaviť realizáciu embryotransferov až do stabilizácie epidemiologickej situácie tak, ako nám odporučil hlavný odborník pre gynekológiu a pôrodníctvo na Slovensku prof. MUDr. Miroslav Borovský, CSc, hlavný odborník pre asistovanú reprodukciu prim. MUDr. Martin Petrenko, CSc., a aj Výbor sekcie asistovanej reprodukcie SGPS dňa 16. 3. 2020.

Všetkým nastávajúcim mamičkám prajeme, aby sa v zdraví dočkali príchodu svojho dieťatka.

Za 20 rokov sme pomohli tisíckam párov splniť si svoj sen o dieťati.

Objednajte sa na konzultáciu a pomôžeme aj vám.

Radi vás privítame v našich priestoroch centra asistovanej reprodukcie Gyncare v Nitre alebo Košiciach

Objednať konzultáciu 0800 300 0000800 300 000 Objednať konzultáciu
Gyncare logo
Je nám ľúto, web gyncare.sk nie je možné prezerať cez váš internetový prehliadač.

Pravdepodobne používate už nepodporovanú verziu. Z tohto dôvodu vám odporúčame nainštalovať si najnovšiu verziu Microsoft Edge, Google Chrome alebo Firefox. Prostredníctvom týchto prehliadačov si užijete náš web v celej kráse.

stiahnuť prehliadač google chrome
Gyncare Vyhľadávanie