Najčastejšie otázky

Zhrnuli sme pre vás odpovede na najčastejšie otázky. Odpovedajú priamo naši odborníci z Centra asistovanej reprodukcie Gyncare.

Na vaše ďalšie otázky nájdete odpovede aj v krátkych videách.

Ak ste nenašli odpoveď na vašu otázku, neváhajte nás kontaktovať.

Nemusíte sa obávať žiadneho z nich, treba byť však pripravená na to, že stimulácia vaječníkov pred umelým oplodnením je spojená s aplikáciou injekcií. Tie si picháte sama tenkou ihlou podkožne do oblasti pupka. Ide o podávanie hormonálnych injekcií, ktoré navodia rast viacerých folikulov vo vaječníkoch. Toto zväčšenie vaječníkov môže byť spojené s miernou bolestivosťou v podbruší. Samotný odber vajíčok prebieha v krátkodobej celkovej anestézii (trvá približne 5 – 10 min.) a nie je bolestivý.

Počet cyklov umelého oplodnenia nie je limitovaný, to znamená, že nie je stanovená horná hranica počtu cyklov, ktoré môže žena za svoj život absolvovať. V prípade opakovaného neúspechu s vlastnými vajíčkami a partnerovými spermiami však vieme navrhnúť alternatívu použitia buď darcovských vajíčok, alebo darcovských spermií, samozrejme, po individuálnom zhodnotení príčin nedosiahnutia tehotenstva. Často  je to zlá kvalita gamét alebo embryí.

Zdravotné poisťovne uhrádzajú 3 cykly umelého oplodnenia do dovŕšenia 39 rokov a 364 dní života ženy, ak bola potvrdená príčina neplodnosti buď na strane ženy, muža, alebo obidvoch partnerov súčasne. V rámci úhrady cyklov IVF sa hradí väčšia časť ceny liekov, ako aj výkonov spojených s umelým oplodnením. Istú časť výkonov však poisťovňa nehradí a tie si pacient uhrádza sám – ide o mikromanipulačné techniky oplodnenia vajíčok, mrazenie embryí a rovnako predimplantačné genetické vyšetrenie embryí. Samozrejme, doplatky za výkony nad rámec poisťovne sa odvíjajú od toho, aké techniky asistovanej reprodukcie sa budú realizovať u daného páru. Umelé oplodnenie sa neuhrádza ženám, ktoré v minulosti podstúpili umelé prerušenie tehotenstva alebo sterilizáciu na vlastnú žiadosť.

Nie, umelé oplodnenie môže podstúpiť iba pár. Partner musí uznať otcovstvo.

O ďalšom postupe rozhodne váš ošetrujúci lekár. Možností je niekoľko, všetky však závisia od vášho zdravotného stavu a okolností.

Áno, hormonálna liečba je pre ženu bezpečná, ak prebieha pod dozorom odborníkov. Ak sa vyskytnú akékoľvek nežiaduce účinky, ihneď ich prekonzultujte s ošetrujúcim lekárom.

Hranica na absolvovanie IVF v podstate neexistuje. Po 40. roku života si však pacientka celý zákrok hradí sama. Treba tiež rátať s tým, že po dosiahnutí tohto veku sa šanca na otehotnenie výrazne znižuje a platí to aj v prípade umelého oplodnenia.

Frekvencia vašich návštev bude závisieť od konkrétneho postupu pri liečbe, v zásade však rátajte minimálne na začiatku celého procesu s niekoľkými návštevami do mesiaca.

Áno, žiaden z liečebných postupov si nevyžaduje dlhodobú práceneschopnosť. Na druhej strane však ženám odporúčame, aby sa v procese umelého oplodnenia šetrili a neprepínali svoje sily. V prípade, že vykonávate fyzicky náročnejšiu prácu, počas kritických období (po oplodnení) by ste mali zvážiť šetrný režim. Práceneschopnosť odporúčame aj ženám, ktoré pracujú v infekčnom prostredí, v prostredí s vyšším výskytom zdraviu škodlivých, prípadne toxických látok či žiarenia na pracovisku.

Percento detí s vrodenými vývojovými chybami narodenými po umelom oplodnení je mierne vyššie a predstavuje asi 4 %, v porovnaní s 2 % detí počatými prirodzene. Vyššie percento vrodených genetických chýb a genetických abnormalít je však spôsobené tým, že priemerný vek žien podstupujúcich umelé oplodnenie je vyšší ako priemerný vek tehotných žien všeobecne, a ako vieme, s vekom – hlavne po 35. roku – riziko týchto komplikácií v tehotnosti narastá. Preto každej žene, ktorá otehotnie po umelom oplodnení, odporúčame dôkladný skríning počas tehotnosti – optimálne v centre prenatálnej diagnostiky.

Partner by mal byť aktívnou súčasťou celého procesu snahy o dieťa, mal by sa zaujímať o svoju partnerku a byť jej oporou zo všetkých stránok. Jeho najväčšou úlohou v celom procese je podpora.

Nie, nie je. Prvá konzultácia je informatívna. Budeme sa snažiť poskytnúť vám všetky dôležité informácie a na rozhodovanie budete mať dostatok času.

Na vstupné vyšetrenie do niektorého z našich centier sa môžete objednať prostredníctvom kontaktov, ktoré nájdete na našej webovej stránke. Je ideálne, ak máte výmenný lístok od Vášho obvodného gynekológa. Termín úvodnej konzultácie u nás dostanete aj do dvoch týždňov

Určite si prineste všetky výsledky z predošlých vyšetrení, ktoré ste absolvovali, či už vy, alebo váš partner. Rovnako, ak ste sledovaná u endokrinológa, hematológa, diabetológa, doneste si správy zo špecializovanej ambulancie. Ak ste v minulosti podstúpili laparoskopické vyšetrenie, prípadne vám bola zisťovaná priechodnosť vajíčkovodov, doneste si na prvú konzultáciu správy z týchto výkonov. Ak ste ešte neboli na žiadnom zo spomínaných vyšetrení, všetky potrebné vyšetrenia si doplníme u nás.

Áno, partnerova účasť pri úvodnej konzultácii je žiaduca. Okrem psychologickej podpory je veľmi dôležité, aby bol informovaný o tom, čo vás čaká. Ide predsa o váš spoločný sen. V súlade s prijatými protiepidemickými opatreniami v pandemickom období je prítomnosť partnera dočasne obmedzená.

Za 20 rokov sme pomohli tisíckam párov splniť si svoj sen o dieťati.

Objednajte sa na konzultáciu a pomôžeme aj vám.

Radi vás privítame v našich priestoroch centra asistovanej reprodukcie Gyncare v Nitre alebo Košiciach

Objednať konzultáciu 0800 300 0000800 300 000 Objednať konzultáciu
Gyncare logo
Je nám ľúto, web gyncare.sk nie je možné prezerať cez váš internetový prehliadač.

Pravdepodobne používate už nepodporovanú verziu. Z tohto dôvodu vám odporúčame nainštalovať si najnovšiu verziu Microsoft Edge, Google Chrome alebo Firefox. Prostredníctvom týchto prehliadačov si užijete náš web v celej kráse.

stiahnuť prehliadač google chrome
Gyncare Vyhľadávanie