Andrea Hladovcová: Radosť z prvého ultrazvuku na potvrdenie akcie srdiečka prekoná všetko nepríjemné
Chcete mať dieťa a nedarí sa vám otehotnieť? Práve takýmito prípadmi sa zaoberá MUDr. Andrea Hladovcová, gynekologička z centra Gyncare v Nitre, a hovorí, že návštevu odborníka nie je dobré odkladať.
V rozhovore nám prezradila:
- čo je na jej práci to najkrajšie a najťažšie,
- po akom čase neúspešných pokusov o otehotnenie je dobré vyhľadať odborníka,
- čo sú najhlavnejšie faktory pri šanci na otehotnenie,
- aké sú možnosti liečby neplodnosti,
- aká je úspešnosť pri liečbe neplodnosti.
Ste gynekologičkou v centre asistovanej reprodukcie Gyncare v Nitre. Čo vás k tejto práci priviedlo? Bol to váš sen pomáhať v liečbe neplodnosti?
To, že by som sa chcela venovať gynekológii som vedela už dávno. Moja mama je pôrodná asistentka, tak som vždy mala k tomuto odboru bližšie. V každom medicínskom odbore sú ako smutné, tak aj veselé okamihy.
Ale napriek tomu, že aj v asistovanej reprodukcii sa stretávam aj s ťažkými osudmi párov, tak radosť z pozitívneho tehotenského testu a prvého ultrazvuku na potvrdenie akcie srdiečka prekoná všetko nepríjemné. Je to obrovský nával pozitívnej energie, radosti a šťastia a teším sa každý deň, že mám možnosť vykonávať túto prácu.
Čo považujete na svojej profesii za najťažšie? A čo máte najradšej?
Tak ako každý lekár, aj ja sa stretávam s nešťastím pacientov, pre mňa najťažšie je od toho sa odosobniť. Vždy si prácu nosím v hlave domov. Niekedy, je toho celkom dosť, ale neviem všetko vypustiť odchodom z práce. Najradšej mám jednoznačne radosť pacientky, keď jej oznámime, že tehotenský test je pozitívny. To sú jedny z najkrajších chvíľ.
V akom štádiu k vám obyčajne páry chodia? Nebýva to častokrát aj neskoro?
Čím ďalej, tým viac párov má problém s otehotnením. Príčin je viacero, častokrát pacienti odkladajú návštevu centra, ale treba si uvedomiť, že ani metódy umelého oplodnenia nedokážu všetko, čím skôr pacientka do centra príde, tým väčšie šance na tehotenstvo má. Našťastie je v dnešnej dobe táto téma veľmi dobre dostupná na internete, niekedy rozhovor s inou ženou, čo v centre bola, pomôže viac ako rozhovor s gynekológom.
Kedy je najvhodnejší čas riešiť problém s neplodnosťou? Kedy je ten moment, že by nemali ďalej odkladať návštevu reprodukčného centra?
Je mnoho faktorov, ktoré negatívne ovplyvňujú plodnosť. Podľa reprodukčných špecialistov sú vek partnerov a dĺžka snahy o tehotenstvo tie najdôležitejšie fakty, ktoré by mal pár zobrať do úvahy pri rozhodovaní sa o vyhľadaní pomoci.
Ako som už povedala, čím skôr sa problém s otehotnením rieši, tým sú vyššie šance. Vo všeobecnosti ale platí, ak sa žena do 35 rokov neúspešne snaží o dieťa, vhodná doba navštíviť centrum je po jednom roku. U ženy medzi 35-39 rokov je to po pol roku a žena staršia ako 39 rokov by mala špecializované pracovisko navštíviť čo najskôr, už po 2-3 mesiacoch neúspešnej snahy o tehotenstvo.
V ešte vyšších vekových kategóriách nemá zmysel čakať vôbec, hlavne u tých žien, ktoré ešte žiadne dieťa nemajú, a mali by sa prísť poradiť s reprodukčným špecialistom o svojich možnostiach hneď, ako sa začnú o bábätko snažiť.
Prečo je vhodné navštíviť centrum asistovanej reprodukcie?
V našom centre ponúkame široké spektrum vyšetrení, ktoré môžu odhaliť problém, od najjednoduchších po zložitejšie. V centre asistovanej reprodukcie sa venujeme diagnostike a následnej liečbe sterility, či infertility (neschopnosť donosiť dieťa), špecializujeme sa na túto problematiku, preto aj vyšetrenia a možnosti liečby sú komplexnejšie ako v ambulancii obvodného gynekológa.
Niekto možno nemusí chcieť riešiť svoju situáciu prostredníctvom umelého oplodnenia. Viete párom aj inak pomôcť?
Samozrejme, máme aj iné možnosti ako umelé oplodnenie. Ak pár z akéhokoľvek dôvodu odmieta možnosť umelého oplodnenia, sú aj iné postupy, ktoré zvyšujú šancu na tehotenstvo. Nikoho do IVF netlačíme, každá pacientka je poučená o probléme a možnostiach, následne si sama vyberie, ktorou cestou sa vydáme. Ak volí prirodzenejšie spôsoby, je tu možnosť intrauterinnej inseminácie, natívny či soft cyklus s použitím nižších dávok hormónov. Niekedy stačí doplniť do liečby hormonálne tabletky, či lieky na riedenie krvi, a pacientka otehotnie aj spontánne.
Každý pár je ale jedinečný, čo pomôže u jedného, nemusí platiť aj u iného páru, to si teba pamätať. Dôležité je však vedieť o týchto postupoch včas, aby sa nestávalo, že pár príde po dlhoročnej neúspešnej snahe o bábätko, ale na liečbu je už neskoro.
Vedeli by ste percentuálne odhadnúť, aká je vaša úspešnosť a koľkým párom ste pomohli?
Úspešnosť IVF liečby je veľmi porovnateľná medzi centrami. Závisí od mnohých faktorov, ale je to približne 35-55% najmä v závislosti od veku ženy.
Na Gynekologicko-pôrodníckej klinike v nemocnici v Nových Zámkoch pomáhate deťom na svet. Spomínate si na nejaký náročný pôrod?
Na gynekologicko-pôrodníckej klinike v Nových Zámkoch pracujem už deviaty rok. Tých pôrodov bolo naozaj veľa, občas v službe keď sa rozprávame so sestričkami, spomíname na to všetko, čo sme spolu zažili. Boli to náročné ale prevažne krásne chvíle, radšej myslím na tie krásne pôrody, tých bolo oveľa viac. Na mojej práci sú dva najkrajšie momenty, keď sa páru podarí dosiahnuť vytúžené tehotenstvo a keď sa narodí dieťa, pri týchto chvíľach zabudnete na všetko zlé, ostane len pocit šťastia v srdci. Každý odbor v medicíne je pekný, ale vďaka týmto okamihom, si ja osobne neviem predstaviť krajšiu prácu.
Niekedy ste svedkom aj smutných príbehov, kedy sa nedá naplniť túžba po dieťati, čo môže byť psychicky náročné. Čo vám pomáha odreagovať sa?
Občas sa naozaj stane, že napriek všetkej snahe sa pacientke nepodarí otehotnieť. Je to pre ňu veľmi náročné, a aj pre mňa veľmi smutné. Táto práca má bohužiaľ aj také chvíle. Veľmi mi pomáhajú moji kamaráti, na ktorých mám v živote veľké šťastie.
Nie je tajomstvom, že rada športujete a cestujete. Čo je váš obľúbený šport a destinácia?
Pri mojej práci, nemám veľa voľného času, ale mne to vôbec nevadí. Moja práca je aj mojim koníčkom, či už v centre, alebo v nemocnici, sme dobrý kolektív a v práci som rada. Keď už ale mám naozaj voľno, občas si idem zabehať. Obľúbená destinácia je tá, kde som s dobrými ľuďmi (úsmev).
Aké máte plány do budúcnosti?
Momentálne sa moje plány týkajú hlavne práce. Budúci rok mám druhú atestáciu, tak sa popri robote budem venovať hlavne príprave na skúšku.
16. októbra 2021 sa zúčastníte našej konferencii Pre zdravie ženy. Na čo sa môžu účastníčky tešiť?
Na konferencii Pre zdravie ženy budem prednášať na tému neplodnosti, stretnem sa aj s našou pacientkou Nikou Karch, ktorá sa nedávno stala mamou dvoch prekrásnych detí, veľmi sa na ňu teším, som šťastná, že som im aj mohla pomôcť na svet.
MUDr. Andrea Hladovcová, gynekologička v centre Gyncare v Nitre
Lekársku fakultu Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach ukončila v roku 2013. Gynekológii a pôrodníctvu sa venuje už deväť rokov, v tomto odbore absolvovala aj špecializačnú skúšku v roku 2019.
V súčasnosti pracuje ako gynekologička v centre Gyncare v Nitre. Skúsenosti s asistovanou reprodukciou naberala aj počas pôsobenia na predchádzajúcom pracovisku reprodukčnej medicíny. Zároveň pomáha deťom na svet na Gynekologicko-pôrodníckej klinike vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Nových Zámkoch. Rekreačne sa venuje športu a rada cestuje.
Zdroj: www.akcnezeny.sk
Podobné články na e-mail
Radi vám budeme posielať čerstvé články na túto tému.