Blog

Feminity.zoznam.sk: Silvia Toporcerová, odborníčka na reprodukčnú medicínu: Neplodnosť má na svedomí svet, v ktorom žijeme

V posledných rokoch sa problém s neplodnosťou stáva trendom a počet párov, ktoré vyhľadávajú centrá reprodukčnej medicíny, stúpa. O dôvodoch, prečo je to tak a čo sa s tým dá robiť, sme sa rozprávali s doc. MUDr. Silviou Toporcerovou, ktorá je tento rok nominovaná v ankete Slovenka roka v kategórii zdravotníctvo.

 

Pani docentka, radíte sa medzi najväčších odborníkov v oblasti reprodukčnej medicíny. Ako vnímate stále narastajúci počet neplodných párov? V čom vidíte príčinu?

Za takzvaný boom neplodnosti, o ktorom sa dnes hovorí, môže viacero faktorov. V prvom rade je to všeobecný pokles plodnosti v populácii a trend odkladania tehotnosti do vyšších vekových kategórií. Kedysi ženy rodili bežne okolo dvadsiatky. Dnes máloktorá žena plánuje tehotenstvo do tridsiatky. Ak sa tieto dva faktory spoja, máme tu realitu, že jeden z ôsmich partnerských párov má problém s plodnosťou. Je nutné si uvedomiť, že čím je dlhšia doba neplodnosti, tým je vyššie riziko, že danému páru už nebude môcť pomôcť ani reprodukčná medicína. Všeobecne však možno povedať, že neplodnosť má na svedomí svet, v ktorom aktuálne žijeme – práca, znečistenie ovzdušia, jedlo, ktoré jeme, fajčenie, a, samozrejme, stres. Príkladom sú páry, ktoré sa niekoľko rokov neúspešne liečia, absolvujú zopár IVF cyklov a keď už myšlienku na dieťa vzdajú, prípadne si bábätko adoptujú, zrazu sa im podarí otehotnieť spontánne. Premotivovanosť škodí a platí to aj tu.

V poslednej dobe sa o mužskej neplodnosti hovorí aj v súvislosti s tým, že jeden mediálne známy pár verejne začal hovoriť o tomto probléme. Myslíte si, že je téma umelého oplodnenia na Slovensku ešte stále tabu, alebo sú ľudia ochotní o nej rozprávať?

Je to veľmi individuálne, ale myslím si, že stále ešte prevládajú páry, ktoré sa v svojom okolí nikdy nepriznajú, že ich dieťa je narodené po umelom oplodnení. Aj to je jedna z príčin toho, že sa u nás na umelé oplodnenie stále pozerá ako na niečo neprirodzené. Práve verejné priznanie a rozprávanie o tom určite môže pomôcť, a to nielen zvýšiť povedomie o tejto téme, ale aj psychicky, kedy páry pochopia, že v tom nie sú sami.

Celý článok nájdete na: http://feminity.zoznam.sk/c/902432/silvia-toporcerova-odbornicka-na-reprodukcnu-medicinu-neplodnost-ma-na-svedomi-svet-v-ktorom-zijeme

Za 20 rokov sme pomohli tisíckam párov splniť si svoj sen o dieťati.

Objednajte sa na konzultáciu a pomôžeme aj vám.

Radi vás privítame v našich priestoroch centra asistovanej reprodukcie Gyncare v Nitre alebo Košiciach

Objednať konzultáciu 0800 300 000 / Po-Pia: 7.30-15.300800 300 000 Po-Pia: 7.00-15.30 Objednať konzultáciu
Gyncare logo
Je nám ľúto, web gyncare.sk nie je možné prezerať cez váš internetový prehliadač.

Pravdepodobne používate už nepodporovanú verziu. Z tohto dôvodu vám odporúčame nainštalovať si najnovšiu verziu Microsoft Edge, Google Chrome alebo Firefox. Prostredníctvom týchto prehliadačov si užijete náš web v celej kráse.

stiahnuť prehliadač google chrome
Gyncare Vyhľadávanie