Blog

Máte dostatočnú rezervu vajíčok? Zistíte to vďaka vyšetreniu AMH

Odklad materstva po 30. roku života ženy je čoraz väčším trendom. Ženy sa pred založením rodiny chcú venovať kariére a predtým, ako sa stanú matkami na plný úväzok, majú v pláne vo svojej kariére dosiahnuť maximum. Často si však neuvedomujú, že s pribúdajúcimi rokmi môže byť pravdepodobnosť otehotnenia podstatne znížená.

Na prvý pohľad pritom nemusí existovať žiadny problém. Menštruácia prichádza pravidelne každý mesiac, nepociťujete žiadne ťažkosti a vašou jedinou návštevou gynekológa je preventívna prehliadka, na ktorej vám lekár oznámi, že ste v poriadku. Kde teda môže byť problém?

Každá žena má inú rezervu vajíčok

Ovariálna rezerva, teda množstvo vajíčok, ktoré sa nachádzajú v tele ženy, sa vyvíja už počas embryonálneho života. To znamená, že o tom, koľko vajíčok máte, nerozhodujete vy samy, ale rozhodnuté bolo za vás. Problém je v tom, že každá žena má po svojom narodení inú ovariálnu rezervu a počas života sa už nové vajíčka nevytvárajú. Iba zanikajú.

Skutočný vek u mnohých žien teda nemusí korešpondovať s vekom ovariálnym. Sú ženy, ktoré sa narodili s takou malou ovariálnou rezervou, že sa zrazu ocitnú v predčasnej menopauze a v prípade, že túžia po bábätku, musia vstúpiť do darcovského programu. Bohužiaľ, nejde len o ženy, ktoré prekročili 35. rok svojho života. V praxi sa bežne stretávame aj s mladšími nádejnými mamičkami, ktoré sú po zdravotnej i psychickej stránke úplne v poriadku, no dve čiarky na tehotenskom teste sú stále len budúcnosťou.

AMH je najpresnejšou metódou zistenia ovariálneho veku

Vo vaječníkoch ženy sú vajíčka uložené v štruktúrach, ktoré nazývame folikuly. Folikuly sú vo vaječníkoch v rôznych štádiách vývoja. Najmenšie voláme primárne, väčšie sekundárne a tie, ktoré je vidieť už aj pri ultrazvukovom vyšetrení sú antrálne folikuly.

Pre otehotnenie je najdôležitejší tzv. dominantný folikul, z ktorého sa uvoľňuje vajíčko pri ovulácii, a nazýva sa Graafov folikul. Metód, ako zistiť počet vajíčok, je niekoľko, no najpresnejšou je vyšetrenie AMH.

AMH je skratkou pre Anti-műllerian hormón. Ide o molekulu, ktorú produkujú bunky folikulov. Dôležité je, že je produkovaný už aj tými folikulmi, ktoré ešte nevidíme pri ultrazvukovom vyšetrení (pre-antrálne štádiá vývoja folikulov), a preto patrí medzi najpresnejšie ukazovatele zásoby vajíčok vo vaječníkoch.

Kedy je čas na vyšetrenie AMH?

K rizikovým skupinám patria síce najmä ženy, u ktorých je predispozícia na predčasnú menopauzu, podstúpili operácie vaječníkov alebo hoci i v detstve si prešli chemoterapiou. Avšak je dôležité opäť podotknúť, že existuje veľa žien, ktoré nespadajú do žiadnej z rizikových skupín a aj napriek tomu majú ovariálnu rezervu zníženú. Vyšetrenie AMH by ste teda nemali podstúpiť len v prípade, že sa vám nedarí dieťatko počať, ale i preventívne, ak máte medzi 27 – 38 rokom života a plánujete odklad materstva. Vyšetriť svoju zásobu vajíčok si môžete aj u nás. Objednať sa môžete na bezplatnom čísle 0800 300 000.

Za 20 rokov sme pomohli tisíckam párov splniť si svoj sen o dieťati.

Objednajte sa na konzultáciu a pomôžeme aj vám.

Radi vás privítame v našich priestoroch centra asistovanej reprodukcie Gyncare v Nitre alebo Košiciach

Objednať konzultáciu 0800 300 000 / Po-Pia: 7.30-15.300800 300 000 Po-Pia: 7.00-15.30 Objednať konzultáciu
Gyncare logo
Je nám ľúto, web gyncare.sk nie je možné prezerať cez váš internetový prehliadač.

Pravdepodobne používate už nepodporovanú verziu. Z tohto dôvodu vám odporúčame nainštalovať si najnovšiu verziu Microsoft Edge, Google Chrome alebo Firefox. Prostredníctvom týchto prehliadačov si užijete náš web v celej kráse.

stiahnuť prehliadač google chrome
Gyncare Vyhľadávanie