Blog

Máte dostatočnú rezervu vajíčok? Zistíte to vďaka vyšetreniu AMH

Odklad materstva po 30. roku života ženy je čoraz väčším trendom. Ženy sa pred založením rodiny chcú venovať kariére a predtým, ako sa stanú matkami na plný úväzok, majú v pláne vo svojej kariére dosiahnuť maximum. Často si však neuvedomujú, že s pribúdajúcimi rokmi môže byť pravdepodobnosť otehotnenia podstatne znížená.

Na prvý pohľad pritom nemusí existovať žiadny problém. Menštruácia prichádza pravidelne každý mesiac, nepociťujete žiadne ťažkosti a vašou jedinou návštevou gynekológa je preventívna prehliadka, na ktorej vám lekár oznámi, že ste v poriadku. Kde teda môže byť problém?

Každá žena má inú rezervu vajíčok

Ovariálna rezerva, teda množstvo vajíčok, ktoré sa nachádzajú v tele ženy, sa vyvíja už počas embryonálneho života. To znamená, že o tom, koľko vajíčok máte, nerozhodujete vy samy, ale rozhodnuté bolo za vás. Problém je v tom, že každá žena má po svojom narodení inú ovariálnu rezervu a počas života sa už nové vajíčka nevytvárajú. Iba zanikajú.

Skutočný vek u mnohých žien teda nemusí korešpondovať s vekom ovariálnym. Sú ženy, ktoré sa narodili s takou malou ovariálnou rezervou, že sa zrazu ocitnú v predčasnej menopauze a v prípade, že túžia po bábätku, musia vstúpiť do darcovského programu. Bohužiaľ, nejde len o ženy, ktoré prekročili 35. rok svojho života. V praxi sa bežne stretávame aj s mladšími nádejnými mamičkami, ktoré sú po zdravotnej i psychickej stránke úplne v poriadku, no dve čiarky na tehotenskom teste sú stále len budúcnosťou.

AMH je najpresnejšou metódou zistenia ovariálneho veku

Vo vaječníkoch ženy sú vajíčka uložené v štruktúrach, ktoré nazývame folikuly. Folikuly sú vo vaječníkoch v rôznych štádiách vývoja. Najmenšie voláme primárne, väčšie sekundárne a tie, ktoré je vidieť už aj pri ultrazvukovom vyšetrení sú antrálne folikuly.

Pre otehotnenie je najdôležitejší tzv. dominantný folikul, z ktorého sa uvoľňuje vajíčko pri ovulácii, a nazýva sa Graafov folikul. Metód, ako zistiť počet vajíčok, je niekoľko, no najpresnejšou je vyšetrenie AMH.

AMH je skratkou pre Anti-műllerian hormón. Ide o molekulu, ktorú produkujú bunky folikulov. Dôležité je, že je produkovaný už aj tými folikulmi, ktoré ešte nevidíme pri ultrazvukovom vyšetrení (pre-antrálne štádiá vývoja folikulov), a preto patrí medzi najpresnejšie ukazovatele zásoby vajíčok vo vaječníkoch.

Kedy je čas na vyšetrenie AMH?

K rizikovým skupinám patria síce najmä ženy, u ktorých je predispozícia na predčasnú menopauzu, podstúpili operácie vaječníkov alebo hoci i v detstve si prešli chemoterapiou. Avšak je dôležité opäť podotknúť, že existuje veľa žien, ktoré nespadajú do žiadnej z rizikových skupín a aj napriek tomu majú ovariálnu rezervu zníženú. Vyšetrenie AMH by ste teda nemali podstúpiť len v prípade, že sa vám nedarí dieťatko počať, ale i preventívne, ak máte medzi 27 – 38 rokom života a plánujete odklad materstva. Vyšetriť svoju zásobu vajíčok si môžete aj u nás. Objednať sa môžete na bezplatnom čísle 0800 300 000.

Za 20 rokov sme pomohli tisíckam párov splniť si svoj sen o dieťati.

Objednajte sa na konzultáciu a pomôžeme aj vám.

Radi vás privítame v našich priestoroch centra asistovanej reprodukcie Gyncare v Nitre alebo Košiciach

Objednať konzultáciu 0800 300 0000800 300 000 Objednať konzultáciu
Gyncare logo
Je nám ľúto, web gyncare.sk nie je možné prezerať cez váš internetový prehliadač.

Pravdepodobne používate už nepodporovanú verziu. Z tohto dôvodu vám odporúčame nainštalovať si najnovšiu verziu Microsoft Edge, Google Chrome alebo Firefox. Prostredníctvom týchto prehliadačov si užijete náš web v celej kráse.

stiahnuť prehliadač google chrome
Gyncare Vyhľadávanie