Blog

Metódy oplodnenia ICSI a PICSI

Existujú rôzne metódy umelého oplodnenia. Nie všetky však dosahujú rovnaké výsledky. Medzi najefektívnejšie z nich patria metódy ICSI a PICSI.  Aké sú rozdiely medzi metódou oplodnenia ICSI a PICSI? Pri akých medicínskych indikáciách sú jednotlivé metódy využívané? Výhody jednotlivých metód objasní embryologička z Gyncare.

 

Metóda ICSI alebo intracytoplazmatická injekcia spermie je laboratórna technika, ktorá je nadstavbou IVF in vitro fertilizácie. Pri nej sa injekciou vpraví najkvalitnejšia spermia (vyberá sa na základe pohybu a jej morfológie) do cytoplazmy zrelého vajíčka. Spermia má tak uľahčenú cestu do vajíčka, nemusí prekonávať jeho obaly.

Pri injekčnom vpravení spermie priamo do vajíčka je potrebné pred samotným vpichnutím odstrániť masu buniek, ktorá vajíčko obklopuje. Vďaka tomu je možné zistiť zrelosť vajíčka podľa základných morfologických znakov viditeľných pod mikroskopom. Pretože iba zrelé vajíčko je schopné oplodnenia. Nezrelé vajíčka nie sú pripravené prijať spermiu a oplodniť sa. Pri klasickom IVF však zostáva obal z buniek okolo vajíčka zachovaný (neodstraňuje sa), pretože je nevyhnutný k spontánnej interakcii vajíčka so spermiami, takže pri klasickom IVF nie je možné zrelosť vajíčok hodnotiť. Môže sa potom stať to, že prvotným dôvodom zlyhania oplodnenia vajíčok je ich nepripravenosť na oplodnenie (teda sú nezrelé).

Ďalším plusom pre metódu ICSI oproti klasickému IVF je skutočnosť, že pri spontánnom oplodnení vajíčka musia spermie postupne aktívne samé vyhľadať vajíčko, preniknúť cez už zmieňovanú masu buniek okolo vajíčka, prejsť ďalším obalom vajíčka a spojiť sa s tenkou bunkovou membránou vajíčka. Ide o celú kaskádu dejov, kde stačí, že zlyhá jediný (jediná časť) a výsledkom je neoplodnené vajíčko. Vďaka ICSI sa táto náročná cesta spermie do vajíčka preklenie tým, že spermia je injektovaná priamo na miesto – teda do vnútra vajíčka. Deje, ktoré nastávajú po vstupe spermie do vajíčka, sú už v oboch prípadoch rovnaké a závisia od pripravenosti vajíčka k ďalším procesom, ktorých sa vajíčko aktívne zúčastňuje. Metóda ICSI je vhodná pre všetky pacientky, ale odporúča sa v týchto prípadoch:

 • porucha SPG – znížený počet spermií, nedostatočný pohyb spermií, vysoká patológia,
 • spermie získané z MESA/TESE,
 • imunologický faktor – protilátky vajíčka proti spermiám,
 • idiopatická sterilita,
 • nedostatočná, resp. žiadna fertilizácia oocytov v predchádzajúcich IVF cykloch,
 • opakované neúspešné IVF cykly,
 • vývin nekvalitných embryí v predchádzajúcich cykloch,
 • vek ženy nad 35 rokov.

PICSI je modifikáciou mikromanipulačného ICSI oplodnenia, pri ktorom sa používajú iba spermie, ktoré sú špecificky vyselektované (vybrané) väzbou na gél hyalurónu. Hyalurón je látka, ktorá obklopuje vajíčko a podieľa sa na interakcii, teda väzbe „vajíčko – spermia“. To znamená, že k oplodneniu sa používajú iba spermie so schopnosťou špecifickej väzby na oocytárny komplex. Túto väzbu vykazujú iba zrelé spermie, u ktorých bol preukázaný výrazne nižší výskyt chromozomálnych anomálií.

Metóda PICSI sa považuje za biologicky prirodzenejšiu a efektívnejšiu formu oplodnenia v porovnaní s metódou ICSI, pretože k fertilizácii sa vyberajú iba spermie so schopnosťou väzby na oocytárny komplex, t.j. iba zrelé spermie. Táto metóda je vhodná pre všetky pacientky, ale odporúča sa predovšetkým v týchto prípadoch:

 • zlyhanie fertilizácie oocytov v predchádzajúcich cykloch, resp. nízka fertilizácia oocytov aj po mikromanipulačnej metóde ICSI,
 • nízka kvalita embryí v prechádzajúcich cykloch, resp. úplné zastavenie ich vývoja,
 • u pacientiek s opakovanými abortami.

Ak sa vám dlhodobo nedarí otehotnieť, objednajte sa na konzultáciu k nám do Gyncare: https://gyncare.sk/kontakt/

Za 20 rokov sme pomohli tisíckam párov splniť si svoj sen o dieťati.

Objednajte sa na konzultáciu a pomôžeme aj vám.

Radi vás privítame v našich priestoroch centra asistovanej reprodukcie Gyncare v Nitre alebo Košiciach

Objednať konzultáciu 0800 300 000 / Po-Pia: 7.30-15.300800 300 000 Po-Pia: 7.00-15.30 Objednať konzultáciu
Gyncare logo
Je nám ľúto, web gyncare.sk nie je možné prezerať cez váš internetový prehliadač.

Pravdepodobne používate už nepodporovanú verziu. Z tohto dôvodu vám odporúčame nainštalovať si najnovšiu verziu Microsoft Edge, Google Chrome alebo Firefox. Prostredníctvom týchto prehliadačov si užijete náš web v celej kráse.

stiahnuť prehliadač google chrome
Gyncare Vyhľadávanie