Blog

Najkrajšie poslanie

MUDr. Herman patrí k slovenským kapacitám v oblasti asistovanej reprodukcie. Sme radi, že táto významná osobnosť je už dlhé roky súčasťou nášho tímu v Gyncare. Prečítajte si viac o začiatkoch asistovanej reprodukcie na Slovensku, o osobnej motivácii pána doktora ako aj o skúsenostiach z praxe, o ktoré sa s nami v rozhovore podelil.

Ako si spomínate na svoje začiatky?

Na začiatku bola myšlienka, ktorá si ma podmanila a zapálila môj záujem. Len takto si viem vysvetliť, že sa mi podarilo zapáliť a presvedčiť aj iných. Celé to bolo o opakovanom klopaní na tie isté dvere. V konečnom dôsledku, keď si na to spomeniem, začiatky boli veselé a nezabudnuteľné súčasne. 😊 Pred tridsiatimi rokmi sa problematike umelého oplodnenia venovali 2 tímy, jeden v Bratislave a jeden tu v Košiciach. V Košiciach sme mali to šťastie, že sme mali podporu od riaditeľa biologického ústavu a aj bývalej rektorky  Veterinárnej univerzity v Košiciach.  Požičali nám prístroje, ktoré boli toho času špičkové. Naša veľká posila bol doktor Hlinka, ktorý prišiel zo zanikajúceho vedeckého ústavu v Zemplínskej Teplici. Prvé skúsenosti v oblasti umelého oplodnenia sme získavali aj počas pobytu v Prahe, kde už mali skúsenosti s IVF za sebou. Tam som si aj kúpil prvé ihly na odber oocytov, samozrejme, za vlastné peniaze. Počiatočné výskumy sme robili na zvieracích modeloch. Pamätám sa, že sme dostali povolenie skúsiť chirurgický odber spermií na baranovi, no najprv sme si ho museli chytiť (smiech). Biele myšky som mal v tom čase aj doma na balkóne. Dá sa povedať, že začiatky umelého oplodnenia boli na veterine. Celý proces bol veľmi zdĺhavý, nemali sme finančnú ani morálnu podporu. Musím sa priznať, že som v tom čase začal strácať nádej. Neskôr sa to obrátilo. Nemocnica nám pridelila finančné prostriedky, aj vďaka čomu sa v pravý čas dostavili prvé úspechy. Dokonca som sa dostal do novín a TV vysielania. Ďalej to už šlo akosi ľahšie.

 

Čo bol impulz, že ste sa vydali týmto smerom a začali ste sa venovať problematike umelého oplodnenia?

Na jednej strane to bol môj záujem o problematiku, ktorá bola v tom čase na Slovensku veľkou neznámou, na druhej, narastajúci tlak spoločnosti. Už počas školy som sa vo svojich atestačných prácach venoval hlavne endokrinológii, hormónom a neplodnosti. Bavili ma nové a neprebádané veci. Dobrý kamarát mi zaplatil moje prvé oficiálne školenie, z ktorého som dostal licenciu. Bolo to v Bourn Hall Clinic neďaleko Cambridge, kde došlo k prvému úspešnému IVF oplodneniu na svete. Neskôr sa v Oldhamskej všeobecnej nemocnici vo Veľkej Británii narodilo prvé dieťa z umelého oplodnenia, pretože v tom čase nebola v Bourn Hall Clinic pôrodnica. A práve tam som videl perspektívu tohto oboru. Pred bránami nemocnice stanovali stovky ľudí a čakali na IVF. Bolo to neskutočné. (pozn. red. V roku 1978 sa v Oldhamskej všeobecnej nemocnici vo Veľkej Británii narodila Luise Brownová, prvé dieťa narodené po umelom oplodnení.)

Pamätáte sa na Vaše prvé dieťa z IVF?

Úplne presne si to už nepamätám, ale medzi prvými boli dvojičky z Michaloviec. Viete, za tých pár desiatok rokov sa narodilo už niekoľko tisíc bábätiek cez IVF. Je ťažké si ich všetky zapamätať 😊 No vždy ma veľmi poteší, ak mi ich rodičia prinesú ukázať alebo pošlú fotku či vysvedčenie. Tiež sa mi občas stáva že sa mi pozdravia, prihovoria len tak na ulici či v obchode. Iní sa naopak tvária, že vás nepoznajú.

 

Myslíte si, že je to aj preto, že je táto téma ešte stále tabu?

Sčasti aj áno. Ľudia sa ešte stále boja o tejto téme rozprávať. Akosi ľahšie o sebe povedia, že majú vyoperovaný žlčník ako keby sa mali rozprávať o probléme počať dieťa. Myslím si, že páry, ktoré majú problém s počatím, majú veľakrát mylné alebo nesprávne informácie. Internet je dobrý pomocník, no v tomto prípade často dochádza k dezinformáciám. Preto je dobré, aby sa nebáli, nedali na rady neodborníkov, známych a internetu, ale šli čím skôr za reálnym odborníkom a poradili sa osobne.

 

Čo všetko vplýva na plodnosť?

Príroda sama. Je toho veľa, čo ovplyvňuje možnosť počať dieťa. Či už je to vplyv ročných období, náš biorytmus  alebo životospráva. Je tu na mieste poznamenať, že o mnohých príčinách nevieme. Ja však za najhoršie v súčasnosti považujem stres a faktor času. Niekto si povie, na dieťa ešte nie je čas, musíme najprv vyriešiť bývanie a prácu. Naopak, iní chcú dieťa hneď zajtra. Prichádza stres a potom sa nedarí. S ohľadom na vek by sa dalo všeobecne povedať, že problémy s počatím narastajú so zvyšujúcim sa vekom. Zaujímavé však je, že žena má pred vstupom do menopauzy 1-2 mesiace obdobie, kedy je plodná rovnako ako 20 ročné dievča. Je to taký posledný záchvev prírody.

Ako vnímate neplodnosť žien a mužov?

Neplodnosť je problémom páru. Nedá sa za neplodnosť viniť len muža či ženu. Iste, sú prípady, keď je to jednoznačné, ale veľmi často sa stretávame s tým, že obaja majú problém. Niekedy je to dokonca o tom, že pár spolu nemôže mať dieťa a keď si nájdu každý iného partnera, tak sa to obom podarí.

 

Pracujete v tejto oblasti už desiatky rokov, boli ste pri zrode umelého oplodnenia na Slovensku. Ako vnímate po takej dobe počatie dieťaťa?

Stále to vnímam ako zázrak. Je to jedinečná vec, ktorú dostane pár ako dar od prírody. Ani my nie sme všemocní, je veľmi veľa premenných, ktoré bránia počatiu. Preto fakt, že sme v mnohých prípadoch prišli na to ako pomôcť, prijímam s pokorou.

 

Za 20 rokov sme pomohli tisíckam párov splniť si svoj sen o dieťati.

Objednajte sa na konzultáciu a pomôžeme aj vám.

Radi vás privítame v našich priestoroch centra asistovanej reprodukcie Gyncare v Nitre alebo Košiciach

Objednať konzultáciu 0800 300 000 / Po-Pia: 7.30-15.300800 300 000 Po-Pia: 7.00-15.30 Objednať konzultáciu
Gyncare logo
Je nám ľúto, web gyncare.sk nie je možné prezerať cez váš internetový prehliadač.

Pravdepodobne používate už nepodporovanú verziu. Z tohto dôvodu vám odporúčame nainštalovať si najnovšiu verziu Microsoft Edge, Google Chrome alebo Firefox. Prostredníctvom týchto prehliadačov si užijete náš web v celej kráse.

stiahnuť prehliadač google chrome
Gyncare Vyhľadávanie