Nedarí sa vám otehotnieť? Vieme ako na to!
Problémy s otehotnením trápia stále viac párov. Štatistiky udávajú, že až približne 15 % párov na Slovensku si nenájde pozitívny tehotenský test ani po roku snahy. Dôvody stojace za neplodnosťou bývajú rôzne a každý z nich si vyžaduje iné riešenie. Ak tiež túžite po bábätku a nedarí sa vám, prečítajte si tento článok a možno v ňom nájdete odpoveď aj na vašu situáciu. V GYNCARE sa v neplodnosti vyznáme, a vieme pomôcť viac ako 90 % párov.
Možno ste už počuli či čítali nejaké tie babské rady ako otehotnieť, my na to však pôjdeme viac fakticky. Prvým krokom pri snahe otehotnieť by mala byť snaha o podporu plodnosti. A to nielen u ženy, ale aj u muža. Plodnosť je úzko prepojená s celkovým zdravím, a preto vie veľa dobra aj zla napáchať životný štýl. O tom, že prvým krokom by malo byť obmedzenie konzumácie alkoholu na minimum a prestať úplne fajčiť asi netreba príliš hovoriť. Aj štúdie ukazujú, že medzi fajčiarmi sú problémy s otehotnením až dvojnásobne častejšie a zvyšuje sa aj šanca poškodenia plodu.
O niečo menej sa hovorí o probléme s nadváhou a obezitou. Tá dokáže výrazne ovplyvniť plodnosť, pretože tuk je okrem zásobárne energie aj edokrínne aktívnym tkanivom – teda produkuje látky, ktoré ovplyvňujú funkciu orgánov či celkovú hormonálnu rovnováhu. O nadváhe hovoríme pri BMI nad 25 a o obezite nad 30. Problémom však vie byť aj podvýživa, ktorá začína pod hodnotou 18,5. Svoj BMI si môžete vypočítať napríklad tu. Ak by ste chceli vedieť viac o téme obezity a neplodnosti, učtie si pozrite náš webinár s doktorkou Belušákovou.
Pokiaľ sa bavíme o strave, nemôžeme nespomenúť vitamíny a všetky látky dôležité pre zdravie reprodukčných orgánov a buniek. Pripravili sme si pre vás krátke prehľadné PDF – Podporte svoju plodnosť, kde nájdete tie najdôležitejšie z nich aj s vysvetlením ich vplyvu spolu s najväčšími rizikovými faktormi.
Dostatok spánku a nízka hladina stresu sú tiež veľmi dôležitými ingredienciami ak riešite ako otehotnieť. Aj preto sa niektorým párom podarí otehotnieť na dovolenke alebo po zmene zamestnania či výpovedi. Na podporu plodnosti sa treba zamerať hlavne na začiatku snahy o počatie. Tá by mala spočívať aj v pravidelnom pohlavnom styku – ideálne aspoň 2 krát za týždeň. Ak sa ani po roku nedostavia výsledky, je vysoko pravdepodobné, že tehotenstvu bráni niečo mimo vašej kontroly. Prejdime si spolu najčastejšie príčiny.
Problémy s menštruačným cyklom
Bez vajíčka sa otehotnieť nedá. Ak má žena menštruáciu, ešte to neznamená, že sa jej z vaječníkov uvoľnilo vajíčko, ktoré možno oplodniť. Tzv. anovulačné cykly sú častou príčinou neplodnosti. Najčastejšie k nim dochádza z dôvodu hormonálnej nerovnováhy, stresu či nevhodného životného štýlu. Ďalšími príčinami môžu byť aj problémy so štítnou žľazou alebo syndróm polycystických vaječníkov (PCOS).
Anovulačné cykly sa často prejavujú nepravidelnou alebo chýbajúcou menštruáciou (amenorea). Nie je to však absolútne pravidlo, t.j. ani žena s pravidelným cyklom nemusí ovulovať. Ak chcete mať istotu, tak skôr ako domáce ovulačné testy a meranie teploty sa nechajte vyšetriť u svojho gynekológa. Svoju zásobu vajíčok si môžete dať skontrolovať v rámci preventívnej gynekologickej prehliadky raz ročne a a je to hradené zo zdravotného poistenia. Váš gynekológ vie vyšetriť aj dozrievanie vajíčok (rast folikulov) pomocou ultrazvuku. Ak by sa vám nedarilo otehotnieť ani s pomocou gynekológa, naše centrá sú tu pre vás. Konzultácia s odborníkom na reprodukčné zdravie je u nás bezplatná a nezáväzná.
Dobrou správou v prípade anovulačných cyklov je, že ide o jednu z dobre liečiteľných príčin neplodnosti. Liečba závisí od príčiny anovulácie – od zmeny životného štýlu, cez medikamentóznu liečbu (hormonálna terapia) alebo liečbu ochorení štítnej žľazy, až po metódy asistovanej reprodukcie IVF.
Za neplodnosťou sú často aj muži
Hoci v minulosti prevládal názor, že neplodnosť je najmä problém ženy, dnes už vieme, že to nie je pravda. Rozdelenie príčin neplodnosti je približne rovnomerné, kedy je tretina zistených príčin na strane muža, tretina na strane ženy a v tretine prípadov sú príčiny na oboch stranách. Bohužiaľ mužský faktor neplodnosti je stále často podceňovaný.
Pritom základné vyšetrenie plodnosti muža – spermiogram, je veľmi jednoduché. Stačí odovzdať vzorku ejakulátu v jednom z našich centier a výsledky vám pri základnom spermiograme obdržíte ešte v ten istý deň aj s krátkym videom vašich spermií pod mikroskopom. V dôsledku nevhodného životného štýlu často dochádza k zlomom genetickej informácie v spermiách, čo vieme zistiť niektorým z komplexnejších vyšetrení spermiogramu v našej ponuke.
Keď imunitný systém robí nadprácu
Zatiaľ čo u mužov sa môžu tvoriť protilátky proti vlastným semenníkom či spermiám, u žien to môžu byť protilátky proti spermiám, vajíčkam aj embryám. Okrem toho môže byť za neplodnosťou aj chronický zápal v maternici alebo problém s nerovnováhou imunitných buniek v maternici (tzv. uterínne NK bunky). Problém otehotnieť môžu mať aj ženy s neliečenou celiakiou, niektorými ďalšími autoimunitnými ochoreniami či s chronickým zápalom v tele.
Niektoré prekážky možno vyriešiť za jeden deň
Niekedy môžu tehotenstvu brániť aj štrukturálne problémy v reprodukčných orgánoch, ktoré možno odstrániť jednoduchým zákrokom jednodňovej chirurgie. Pri neplodnosti mužov sa najčastejšie operuje varikokéla – rozšírenie žíl v oblasti semenníku, ktoré negatívne ovplyvňuje tvorbu spermií, keďže zvýšený prietok krvi zvyšuje aj celkovú teplotu semenníka. Okrem toho ak u mužov existuje obštrukcia semenovodov, ktorá bráni prechodu spermií do ejakulátu, vieme ju chirurgicky vyriešiť aj na našich klinikách.
U žien ide najčastejšie o rôzne polypy (malé výrastky sliznice) a myómy (nezhubné nádory) maternice, ktoré zabraňujú úspešnému uhniezdeniu embrya. Problémom pri putovaní vajíčka zase môžu byť zrasty v oblasti panvy, či uzavreté alebo zablokované vajíčkovody. Väčšinu gynekologických zákrokov jednodňovej chirurgie je možné tiež absolvovať aj na klinikách GYNCARE.
Občas je to genetika
Genetické príčiny neplodnosti môžu mať rôzne prejavy. Od samotnej neúspešnej snahy o počatie až po opakované tehotenské straty či zamĺknuté tehotenstvá. Podstata takejto neplodnosti je v poruchách genetickej informácie, ktoré neumožňujú zdravý vývin embrya, a preto dochádza k jeho zastaveniu. Niekedy sa embryo nestihne implantovať a žena ani nevie, že došlo k oplodneniu, pretože cyklus pokračuje menštruáciou.
Príčinou môže byť porucha genetickej informácie potenciálneho rodiča. Tá môže byť v dôsledku štrukturálnej zmeny chromozómu, tzv. genetickej translokácie alebo inverzie. V praxi to znamená, že sú gény umiestnené na neobvyklých miestach alebo chromozómoch. Hoci sa tieto drobné chyby nemusia prejaviť na zdraví nositeľa, spôsobujú problémy pri otehotnení.
Sú aj genetické ochorenia, ktoré vedú k poruche tvorby pohlavných buniek. U žien sa to môže prejaviť nízkou ovariálnou rezervou, predčasným ovariálnym zlyhávaním, resp. predčasnou menopauzou. U mužov, závažnými poruchami spermiogramu až azoospermiou (úplnou absenciou spermií v ejakuláte). Aj na tieto problémy ponúkame riešenia v klinikách GYNCARE vďaka špecializovanej ambulancii klinickej genetiky.
Univerzálny recept ako rýchlo otehotnieť neexistuje, pretože každý pár je iný. Ak vás trápi neplodnosť alebo máte ďalšie otázky ohľadom reprodukčného zdravia, neváhajte sa k nám objednať na bezplatnú a nezáväznú konzultáciu. Naši odborníci určite nájdu spôsob, ako pomôcť k vysnívanému bábätku aj vám.