Blog

Onkologickí pacienti a plodnosť

Možnosť zachovania plodnosti ešte pred začatím liečby onkologického ochorenia

Výskyt onkologických ochorení u mladých ľudí nie je raritou. V prípade pacientov, ktorým bolo diagnostikované toto ochorenie v čase, keď si ešte nestihli založiť rodinu a plánujú mať v budúcnosti deti, je namieste myslieť na prevenciu. 

Aký vplyv má onkologická liečba na plodnosť?

 • Chemoterapia aj rádioterapia sú veľmi často spojené so vznikom neplodnosti mužov a žien.
 • U žien môže viesť onkologická liečba k nezvratnému poškodeniu vaječníkov, zníženiu počtu a kvality vajíčok a predčasnej menopauze.
 • U mužov dochádza k poškodeniu semenníkov a tvorby spermií.

Nič nie je stratené

Možnosťou, ako si zachovať plodnosť po prekonaní onkologického ochorenia, je zmrazenie spermií, vajíčok alebo embryí pred začatím onkologickej liečby.

Postup zachovania plodnosti u mužov – zmrazenie spermií

Muž odovzdáva vzorku ejakulátu, ktorá sa následne zmrazí. Takto zmrazené spermie vydržia v neporušenom stave desiatky rokov. Keď sa rozhodne mať dieťa, spermie sa môžu použiť na oplodnenie partnerky buď metódou inseminácie alebo v procese in vitro fertilizácie (v závislosti od parametrov zmrazenej vzorky a ďalších reprodukčných ukazovateľov partnerov). 

K odkladu onkologickej liečby v prípade mužov nedochádza vôbec, prípadne je odklad minimálny, a to  v trvaní od 2 do 4 dní. 

Postup zachovania plodnosti u žien – zmrazenie vajíčok

 • Žena podstupuje krátku stimuláciu vaječníkov v trvaní 8 – 10 dní, po ktorej sa v krátkodobej anestézii odoberú vajíčka z vaječníka (vpichom cez pošvu).
 • Vajíčka, ktoré sú zrelé, sa krátko po odbere zmrazia a následne sa uchovávajú v tekutom dusíku. Takto neporušené vydržia niekoľko desiatok rokov bez vplyvu na ich kvalitu. 
 • Po vyliečení, keď príde ten správny čas, sa vajíčka rozmrazia a oplodnia spermiami partnera. 

Odklad onkologickej liečby u žien je maximálne 2 týždne – čo je doba nutná na stimuláciu vaječníkov. V prípade, že takýto odklad nie je možný, odporúčame zmrazenie tkaniva vaječníka bez predchádzajúcej stimulácie. 

Zmrazenie embryí

Ak pacient má stáleho partnera, s ktorým plánuje v budúcnosti dieťa, ideálnym riešením je podstúpiť proces IVF ešte pred začatím onkologickej liečby. Odobraté vajíčka sa v laboratórnych podmienkach oplodnia spermiami partnera a zmrazia sa vzniknuté embryá. Zmrazenie embryí je osvedčenou metódou zachovania plodnosti, keďže embryá sú odolnejšie a po rozmrazení prežíva až 99 % z nich. Ak sa pár rozhodne mať dieťa, embryo sa rozmrazí a vloží do maternice, ktorá je vopred pripravená na jeho uhniezdenie.  

Koľko vás to bude stáť?

Muž

 • Pred plánovanou onkologickou liečbou je zmrazenie spermií a ich uskladnenie na prvý rok v našom centre bez poplatku.

Žena

 • Stimulácia vaječníkov a odber vajíčok sú v súčasnosti pri vybraných onkologických ochoreniach hradené z veľkej časti zdravotnou poisťovňou. Pacientka si hradí iba doplatky za lieky (100 – 300 eur).  
 • Pred plánovanou onkologickou liečbou je samotné zmrazenie vajíčok a ich uskladnenie na jeden rok v našom centre bez poplatku.

Na koho sa obrátiť?

 • Informujte sa čo najskôr o možnosti zamrazenia spermií alebo vajíčok pri plánovaní onkologickej liečby u vášho onkológa alebo gynekológa.
 • Rovnako sa môžete obrátiť priamo na naše centrum. Pacienti s onkologickým ochorením majú u nás prednostné termíny, aby sme mohli v krátkom čase začať s procesom mrazenia pohlavných buniek.

Je dôležité nestrácať čas! Kontaktujte rovno našu koordinátorku pre onkologických pacientov: +421 915 772 703, miroslava.popelkova@gyncare.sk

Za 20 rokov sme pomohli tisíckam párov splniť si svoj sen o dieťati.

Objednajte sa na konzultáciu a pomôžeme aj vám.

Radi vás privítame v našich priestoroch centra asistovanej reprodukcie Gyncare v Nitre alebo Košiciach

Objednať konzultáciu 0800 300 0000800 300 000 Objednať konzultáciu
Gyncare logo
Je nám ľúto, web gyncare.sk nie je možné prezerať cez váš internetový prehliadač.

Pravdepodobne používate už nepodporovanú verziu. Z tohto dôvodu vám odporúčame nainštalovať si najnovšiu verziu Microsoft Edge, Google Chrome alebo Firefox. Prostredníctvom týchto prehliadačov si užijete náš web v celej kráse.

stiahnuť prehliadač google chrome
Gyncare Vyhľadávanie