Blog

Onkologickí pacienti a plodnosť

Možnosť zachovania plodnosti ešte pred začatím liečby onkologického ochorenia

Výskyt onkologických ochorení u mladých ľudí nie je raritou. V prípade pacientov, ktorým bolo diagnostikované toto ochorenie v čase, keď si ešte nestihli založiť rodinu a plánujú mať v budúcnosti deti, je namieste myslieť na prevenciu. 

Aký vplyv má onkologická liečba na plodnosť?

 • Chemoterapia aj rádioterapia sú veľmi často spojené so vznikom neplodnosti mužov a žien.
 • U žien môže viesť onkologická liečba k nezvratnému poškodeniu vaječníkov, zníženiu počtu a kvality vajíčok a predčasnej menopauze.
 • U mužov dochádza k poškodeniu semenníkov a tvorby spermií.

Nič nie je stratené

Možnosťou, ako si zachovať plodnosť po prekonaní onkologického ochorenia, je zmrazenie spermií, vajíčok alebo embryí pred začatím onkologickej liečby.

Postup zachovania plodnosti u mužov – zmrazenie spermií

Muž odovzdáva vzorku ejakulátu, ktorá sa následne zmrazí. Takto zmrazené spermie vydržia v neporušenom stave desiatky rokov. Keď sa rozhodne mať dieťa, spermie sa môžu použiť na oplodnenie partnerky buď metódou inseminácie alebo v procese in vitro fertilizácie (v závislosti od parametrov zmrazenej vzorky a ďalších reprodukčných ukazovateľov partnerov). 

K odkladu onkologickej liečby v prípade mužov nedochádza vôbec, prípadne je odklad minimálny, a to  v trvaní od 2 do 4 dní. 

Postup zachovania plodnosti u žien – zmrazenie vajíčok

 • Žena podstupuje krátku stimuláciu vaječníkov v trvaní 8 – 10 dní, po ktorej sa v krátkodobej anestézii odoberú vajíčka z vaječníka (vpichom cez pošvu).
 • Vajíčka, ktoré sú zrelé, sa krátko po odbere zmrazia a následne sa uchovávajú v tekutom dusíku. Takto neporušené vydržia niekoľko desiatok rokov bez vplyvu na ich kvalitu. 
 • Po vyliečení, keď príde ten správny čas, sa vajíčka rozmrazia a oplodnia spermiami partnera. 

Odklad onkologickej liečby u žien je maximálne 2 týždne – čo je doba nutná na stimuláciu vaječníkov. V prípade, že takýto odklad nie je možný, odporúčame zmrazenie tkaniva vaječníka bez predchádzajúcej stimulácie. 

Zmrazenie embryí

Ak pacient má stáleho partnera, s ktorým plánuje v budúcnosti dieťa, ideálnym riešením je podstúpiť proces IVF ešte pred začatím onkologickej liečby. Odobraté vajíčka sa v laboratórnych podmienkach oplodnia spermiami partnera a zmrazia sa vzniknuté embryá. Zmrazenie embryí je osvedčenou metódou zachovania plodnosti, keďže embryá sú odolnejšie a po rozmrazení prežíva až 99 % z nich. Ak sa pár rozhodne mať dieťa, embryo sa rozmrazí a vloží do maternice, ktorá je vopred pripravená na jeho uhniezdenie.  

Koľko vás to bude stáť?

Muž

 • Pred plánovanou onkologickou liečbou je zmrazenie spermií a ich uskladnenie na prvý rok v našom centre bez poplatku.

Žena

 • Stimulácia vaječníkov a odber vajíčok sú v súčasnosti pri vybraných onkologických ochoreniach hradené z veľkej časti zdravotnou poisťovňou. Pacientka si hradí iba doplatky za lieky (100 – 300 eur).  
 • Pred plánovanou onkologickou liečbou je samotné zmrazenie vajíčok a ich uskladnenie na jeden rok v našom centre bez poplatku.

Na koho sa obrátiť?

 • Informujte sa čo najskôr o možnosti zamrazenia spermií alebo vajíčok pri plánovaní onkologickej liečby u vášho onkológa alebo gynekológa.
 • Rovnako sa môžete obrátiť priamo na naše centrum. Pacienti s onkologickým ochorením majú u nás prednostné termíny, aby sme mohli v krátkom čase začať s procesom mrazenia pohlavných buniek.

Je dôležité nestrácať čas! Kontaktujte rovno našu koordinátorku pre onkologických pacientov: +421 915 772 703, miroslava.popelkova@gyncare.sk

Za 20 rokov sme pomohli tisíckam párov splniť si svoj sen o dieťati.

Objednajte sa na konzultáciu a pomôžeme aj vám.

Radi vás privítame v našich priestoroch centra asistovanej reprodukcie Gyncare v Nitre alebo Košiciach

Objednať konzultáciu 0800 300 000 / Po-Pia: 7.30-15.300800 300 000 Po-Pia: 7.00-15.30 Objednať konzultáciu
Gyncare logo
Je nám ľúto, web gyncare.sk nie je možné prezerať cez váš internetový prehliadač.

Pravdepodobne používate už nepodporovanú verziu. Z tohto dôvodu vám odporúčame nainštalovať si najnovšiu verziu Microsoft Edge, Google Chrome alebo Firefox. Prostredníctvom týchto prehliadačov si užijete náš web v celej kráse.

stiahnuť prehliadač google chrome
Gyncare Vyhľadávanie