Blog

Ovariálna rezerva – zistite, ako sú na tom vaše vaječníky

Skríning zahŕňa:

  • Ultrazvukové vyšetrenie, ktorým sa stanoví počet antrálnych folikulov.
  • Odber krvi na stanovenie Anti-Műllerian hormónu (AMH).
  • Vyhodnotenie vzorky.
  • Osobná konzultácia výsledku s gynekológom.

Dve návštevy centra vám dajú cenné informácie o vašom reprodukčnom zdraví. Stačí sa objednať.

Prečo je dôležité poznať svoju ovariálnu rezervu?

Ovariálna rezerva je množstvo vajíčok, ktoré dostane každá žena pri narodení „do vienka“. Žiadna ju nemá rovnakú. O tom, koľko ich máte, nerozhodujete samy, bolo to za vás určené už počas embryonálneho vývoja. V priebehu života sa vajíčka ďalej nevyvíjajú, iba zanikajú. Vekom ich počet automaticky klesá a po 30. roku života sa výrazne znižuje. U žien s nízkou ovariálnou zásobou sa vajíčka „vyčerpajú“ oveľa skôr, ako by si to uvedomovali, teda ešte pred tridsiatkou. Reprodukčný vek totiž nekorešponduje s vekom reálnym. Už 8 rokov pred menopauzou je kvalita vajíčok taká, že žena má len minimálnu šancu spontánne otehotnieť a porodiť.

Nedovoľte nedostatku informácií o svojom reprodukčnom zdraví zmariť túžbu po dieťati

Ak patríte medzi aktívne ženy, ktoré nechcú prerušiť pracovné tempo, alebo nemajú vhodného partnera, prípadne majú iné dôvody, pre ktoré nie sú ešte pripravené stať sa matkou, existuje možnosť preventívneho vyšetrenia stavu ovariálnej rezervy. Vyšetrenie je ideálne aj pre ženy, ktoré sa už dlhší čas s partnerom snažia o dieťatko a nedarí sa im.

Najpresnejším laboratórnym ukazovateľom zásoby vajíčok vo vaječníkoch je Anti-Műllerian hormón (AMH). Ide o molekulu, ktorú produkujú bunky obklopujúce vajíčka vo vaječníkoch – bunky folikulov. Analyzuje sa z krvi v laboratóriu. Výsledkom je číslo, ktoré napovie odborníkovi veľa. V určitom stupni vývoja sú už folikuly viditeľné aj na ultrazvuku. Počet týchto antrálnych folikulov pri ultrazvukovom vyšetrení je druhým najdôležitejším ukazovateľom rezervy vaječníkov a označuje sa skratkou AFC. Tieto dva parametre (AMH a AFC) sú považované za najspoľahlivejšie na zistenie kapacity vaječníkov.

Dá sa poistiť plodnosť?

Je pravda, že biologické hodiny ťažko oklameme, no existuje určité riešenie. Je ním mrazenie vajíčok, ktoré zabezpečí ženám mať vlastné dieťa aj v neskoršom veku. Odobraté vajíčka totiž nestarnú. Preto ak sa pre tento krok rozhodnete, ideálne je podstúpiť ho čo najskôr, kým majú vajíčka najvyššiu kvalitu.

Ak vás váš súčasný život baví, nevzdávajte sa ho, no radšej sa poistite. Objednať sa.

Za 20 rokov sme pomohli tisíckam párov splniť si svoj sen o dieťati.

Objednajte sa na konzultáciu a pomôžeme aj vám.

Radi vás privítame v našich priestoroch centra asistovanej reprodukcie Gyncare v Nitre alebo Košiciach

Objednať konzultáciu 0800 300 000 / Po-Pia: 7.30-15.300800 300 000 Po-Pia: 7.00-15.30 Objednať konzultáciu
Gyncare logo
Je nám ľúto, web gyncare.sk nie je možné prezerať cez váš internetový prehliadač.

Pravdepodobne používate už nepodporovanú verziu. Z tohto dôvodu vám odporúčame nainštalovať si najnovšiu verziu Microsoft Edge, Google Chrome alebo Firefox. Prostredníctvom týchto prehliadačov si užijete náš web v celej kráse.

stiahnuť prehliadač google chrome
Gyncare Vyhľadávanie