Blog

Skúsenosť s neúspešným umelým oplodnením má 5 z 10 párov

Rozhovor s pacientkou Dankou o jej víťaznej IVF ceste

Danka je jednou zo žien, ktorá si prešla opakovaným neúspechom IVF. Dnes už drží v náručí vysnívanú dcérku Natálku. Prečítajte si jej príbeh v rozhovore. Dozviete sa všetko o tom, aké je dôležité nastavenie mysle a čo jej pomohlo stať sa „najšťastnejšou maminou na svete“.

Vaša cesta k dieťatku  začala prirodzeným otehotnením, ktoré sa, žiaľ, skončilo potratom. Mohli by ste nám povedať, kedy ste sa začali snažiť o dieťatko a ako dlho trvalo, kým to konečne vyšlo?

Po niekoľkoročnom snažení sa nám v roku 2018 podarilo prirodzene otehotnieť, no dieťatko som potratila. Prešli ďalšie dva roky neúspešnej snahy, kým sme sa odhodlali navštíviť centrum Gyncare v Košiciach. Prvý IVF cyklus sme absolvovali v roku 2022. Výsledkom boli štyri odobraté vajíčka, ale nemali sme ani jedno embryo vhodné na transfer. Vtedy som si uvedomila, že to asi nebude také jednoduché.

Boli ste pripravená na neúspech?

Zasiahlo ma to, klamala by som, keby som tvrdila, že nie. No dlho som sa tým nezaoberala. Nezaťažovala som si hlavu zbytočnými myšlienkami, že čo ak nevyjde druhý, tretí pokus… Stále som verila v úspech a s pani doktorkou sme veľmi skoro začali plánovať ďalší cyklus.

Po úprave stimulačného protokolu ste dosiahli slušný zisk vajíčok…

Áno, odobrali mi 15 vajíčok a 14 z nich sa podarilo oplodniť. Do štádia blastocysty dozrelo 8 embryí. Vzhľadom na predchádzajúce potraty sme sa rozhodli dať embryá geneticky vyšetriť. Predimplantačné genetické testovanie potvrdilo päť embryí bez genetických chýb, teda vhodných na transfer.   

Prenos prvého embrya zlyhal. Ako ste vnímali fakt, že ani po embryotransfere pekného embrya  s normálnym počtom chromozómov sa tehotenstvo nedostavilo?

Stále som si nepripúšťala, že to nevyjde. Vedela som, že mám zmrazené ďalšie embryá. Pani doktorka mi odporučila počkať nejaké obdobie, čo som aj urobila. Pred ďalším pokusom som ešte absolvovala test NK buniek, ktorý bol v poriadku. Psychicky sa mi podarilo nastaviť tak, že som pripravená ísť ďalej a nič viac som neriešila.

Víťazným bol druhý embryotransfer…

Moja viera v úspech ma nesklamala. Tehotenský test po druhom embryotransfere potvrdil graviditu, z ktorej sa nám narodila naša milovaná dcérka. Dnes som najšťastnejšou maminou na svete. A čoskoro sa chystáme Natálke po súrodenca.

Mnoho párov sa snaží vyrovnať s neúspešným IVF. Pre každého ide o bolestnú skúsenosť, z ktorej sa niekto dostane rýchlejšie, iný pomalšie a niekto sa k nej už nechce vrátiť vôbec. Prezradíte, čo vám pomohlo nabrať silu nevzdať sa na vašej ceste?

Psychika je kľúčová. Pre mňa bolo dôležité nezaťažovať hlavu negatívnymi myšlienkami a veriť, že to raz musí vyjsť. Veď predsa, ak nejde o život, nejde o nič. Nikdy som neriešila, čo budem robiť ďalej, keď sa to teraz nepodarí. Proste som to brala s nadhľadom. Stále som myslela na pozitívne veci a robila, čo ma baví. Žila som bežný život. Chodili sme veľa do prírody, na túry. Stále, keď sa dalo, vytiahla som bicykel, ktorý milujem, a upratala si myšlienky. 

Odporúčala by som všetkým párom, hlavne ženám, aby verili odborníkom a postupovali podľa ich usmernení. Mne sa to osvedčilo. Ani pre nás to nebolo jednoduché obdobie, no nič neľutujem, stálo to za ten boj.   

    „Na Danku si veľmi rada spomínam. Vždy k nám prišla do centra  vysmiata a pozitívne naladená. Súhlasila s navrhnutými postupmi liečby, absolvovala vyšetrenia, ktoré sme jej odporučili. Dôverovala nám a oplatilo sa jej to. S pacientmi ako Danka sa nám pracuje veľmi dobre. Dôvera je veľmi dôležitá, pretože aj nám záleží na tom, aby sme sa spoločnými silami dopracovali k bábätku. Fandím všetkým ženám, ktoré to nevzdajú,“ hovorí MUDr. Katarína Balasičová, PhD., vedúca lekárka centra v Košiciach, ktorá pomohla Danke otehotnieť.

Neváhajte sa aj vy obrátiť na našich skúsených odborníkov.  Objednať sa.

Za 20 rokov sme pomohli tisíckam párov splniť si svoj sen o dieťati.

Objednajte sa na konzultáciu a pomôžeme aj vám.

Radi vás privítame v našich priestoroch centra asistovanej reprodukcie Gyncare v Nitre alebo Košiciach

Objednať konzultáciu 0800 300 000 / Po-Pia: 7.30-15.300800 300 000 Po-Pia: 7.00-15.30 Objednať konzultáciu
Gyncare logo
Je nám ľúto, web gyncare.sk nie je možné prezerať cez váš internetový prehliadač.

Pravdepodobne používate už nepodporovanú verziu. Z tohto dôvodu vám odporúčame nainštalovať si najnovšiu verziu Microsoft Edge, Google Chrome alebo Firefox. Prostredníctvom týchto prehliadačov si užijete náš web v celej kráse.

stiahnuť prehliadač google chrome
Gyncare Vyhľadávanie