Blog

Skúsenosť s umelým oplodnením: Cesta IVF ma naučila prijať veci s pokorou

Zdravotníčka Janka mala sen – byť mamou pre svoje dieťa. Nepredpokladala však, že v jej prípade ide o odvážny sen, ktorého naplnenie si bude vyžadovať tak veľa síl, vytrvalosti, pokory, pádov a nových začiatkov. Nevzdala sa a aktívne bojovala celých 10 rokov. Sen sa splnil,  jej synček v júli oslávil svoje prvé narodeniny.

Začiatok cesty za šťastím

Príbeh Janky sa začal veľmi podobne ako príbehy väčšiny párov, ktorým sa nedarí otehotnieť. Po 1,5- ročnej neúspešnej snahe o bábätko sa obrátila na svojho obvodného gynekológa. Základné gynekologické vyšetrenia neodhalili žiaden problém na jej strane. Tušila, že môže byť na strane partnera, preto sa rozhodli vyhľadať centrum pre asistovanú reprodukciu.

Prvá skúsenosť s IVF

Po sérii vyšetrení prišla prvá facka v podobe výsledkov spermiogramu: „Ten názov som nevedela ani vysloviť. Spermií bolo málo a aj tie boli nanič. Povedala som si, že nevadí, veď stačí jedna spermia. No po druhom kontrolnom vyšetrení spermiogramu padol definitívny verdikt – azoospermia,“ hovorí Janka. Prvé IVF absolvovali po chirurgickom odbere spermií. Výsledkom bolo päť odobratých vajíčok, jedno embryo vhodné na vklad po predĺženej kultivácii a biochemické tehotenstvo, ktoré sa skončilo spontánnym odkrvácaním.

Neúspech ich neodradil

Spolu s partnerom sa zomkli a bojovali ďalej. Nasledovalo druhé IVF, v ktorom sa rozhodli pre spermie darcu, keďže genetické testy z odobratej vzorky partnerových spermií neboli dobré. Zo štyroch odobratých vajíčok sa nepodarilo oplodniť ani jedno. Bilancia pri treťom IVF bola podobná, zastavený vývoj deviatich embryí počas predĺženej kultivácie.

Pocity po prvých neúspechoch boli rôzne

Vtedy som si ako 23-ročná žena  nepripúšťala, že by sa to mohlo vliecť niekoľko rokov. Moja predstava bola odoberieme, oplodníme, vložíme a hotovo. Lenže realita je úplne niekde inde. Hlavne, aby bolo čo vkladať… Lebo niet horšej situácie, ako keď vám zavolajú – bohužiaľ, ani jedno embryo neprežilo predlženú kultiváciu. Moje pocity boli rôzne, zakaždým iné. Po prvom neúspešnom IVF som si povedala – v poriadku, málokomu sa to podarí na prvýkrát, pri druhom neúspešnom IVF som bola nahnevaná na všetko a na každého a pri treťom IVF som bola vyrovnaná s každým možným výsledkom,“ priznáva Janka. Nebolo pre ňu jednoduché prežiť toľko sklamaní, pretože do každého IVF šla naplno a verila, že práve teraz sa to podarí. Čo jej dávalo silu ísť ďalej? Obrovská túžba byť mamou pre svoje dieťa.

Ani zmena centra nepriniesla želané tehotenstvo

S manželom sa rozhodli navštevovať iné centrum z praktického dôvodu, pretože bolo bližšie k ich pracovisku a nasledujúca liečba bola pre nich takto časovo lepšie zvládnuteľnejšia. Podstúpili darcovský program s darovaným embryom. Prišla radosť v podobe pozitívneho HCG testu a potvrdenej akcie srdiečka v 6. týždni. No šťastné tehotenstvo sprevádzalo krvácanie, hospitalizácia v nemocnici a nakoniec v 9. týždni zamĺknutý potrat.  

Zázrak sa podaril až v Gyncare

Centrum Gyncare vyhľadala Janka kvôli inému výkonu. Tu stretla MUDr. Andreu Gyȍriovú, vtedy ešte Hladovcovú, ktorá si ju zobrala pod svoje krídla: „Jej tvár som si dobre pamätala. Práve ona ma prepúšťala z nemocnice so slovami veľa šťastia. Ani sama neviem prečo, ale vedela som, že Gyncare už bude konečná zastávka,“ priznáva Janka. Táto viera jej dala opäť silu pokračovať, aj keď to nebolo jednoduché. Ani v treťom centre neprišiel úspech hneď. Nasledovali dva neúspešné vklady darcovských embryí a natívny cyklus bez tehotenstva. „Moja psychika už začínala byť nalomená. Musím priznať, že keď mi pani doktorka navrhla soft cyklus, verila mu sama viac ako ja. Samozrejme som súhlasila. Nebolo nad čím rozmýšľať,“ zdôverila sa Janka.    

Celú vypätú situáciu ešte skomplikoval covid. Dve z troch odobratých vajíčok sa podarilo oplodniť. Päť dní kultivácie embryí bolo pre Janku veľmi ťažkých: „Bála som sa, že znovu zazvoní telefón so slovami – ľutujeme, ale…“. Telefón naozaj zazvonil a v ňom embryologička oznámila Janke dátum vkladu a jej sa chcelo od šťastia plakať.   

Tehotenstvo si začala užívať až od prvých pohybov dieťatka

Po vklade Janka nevydržala čakať 14 dní a asi na 5. deň si urobila test. Negatívny výsledok ju nepotešil. Lieky síce užívala do krvného odberu HCG, no už iba z povinnosti. „Dodnes si pamätám ten telefonát, v ktorom mi sestrička oznámila, že HCG je pozitívne a blahoželala mi k tehotenstvu. Bolo niečo po dvanástej, zastihla ma na nákupoch. Ani neviem, ako som prišla domov. Nikdy nezabudnem, keď mi chvíľku na to volala doktorka Hladovcová zo slovami, že je veľmi rada. Ešte som nezažila takýto prístup k pacientovi, neskutočný záujem a úprimnú radosť zo strany lekára, a to viem, o čom hovorím, sama som zdravotníčka,“ konštatuje Janka

HCG rástlo, akcia srdiečka sa potvrdila, všetko šlo hladko. Neverila, že sa to deje, radosť sa dookola miešala so strachom. Po mnohých neúspechoch sa bála tešiť predčasne, no ako malinké napredovalo, začala si vychutnávať ten jedinečný čas.

Šťastný koniec

Synček sa narodil tri dni po termíne s mierami 4 230 g a 50 cm. Bol to pre ňu zaujímavý zážitok, ktorý si bude pamätať do konca života.Nemohla som uveriť, že ho konečne držím v náruči a je môj. Znamená pre mňa všetko – moje vytúžené dieťa, zázrak, za ktorý vďačím Gyncare. Svoje prvé narodeniny oslávil 15. júla. Je neposedný, vždy usmiaty a vymýšľa od rána do večera,“ šťastne dodáva Janka.   

Doktorka Gyȍriová si na svoju pacientku pamätá veľmi dobre: „Často na ňu zvyknem myslieť. Je jedným z mnohých príkladov toho, že napriek neúspechom to netreba vzdať. Nie každá pacientka má to šťastie, že otehotnie na prvý embryotransfer. Pre niekoho je tento proces zdĺhavejší a náročnejší, ale o to väčšia radosť potom prichádza s pozitívnym tehotenským testom a následne s prvým ultrazvukom s potvrdenou akciou srdiečka. Som neskutočne vďačná, že sme neprestali veriť, nevzdali to, a tak sme sa obe mohli tešiť z takého veľkého úspechu.

Bohaté skúsenosti s umelým oplodnením sú pre Janku už minulosťou. Čo by odkázala všetkých párom? „Nečakajte príliš dlho. Nás zachránilo hlavne to, že sme svoj problém začali riešiť skoro. A určite sa netreba vzdávať. To pravé bábätko si vás vyberie za rodičov!“

Neváhajte vyhľadať pomoc odborníkov. Objednajte sa čím skôr.

Za 20 rokov sme pomohli tisíckam párov splniť si svoj sen o dieťati.

Objednajte sa na konzultáciu a pomôžeme aj vám.

Radi vás privítame v našich priestoroch centra asistovanej reprodukcie Gyncare v Nitre alebo Košiciach

Objednať konzultáciu 0800 300 000 / Po-Pia: 7.30-15.300800 300 000 Po-Pia: 7.00-15.30 Objednať konzultáciu
Gyncare logo
Je nám ľúto, web gyncare.sk nie je možné prezerať cez váš internetový prehliadač.

Pravdepodobne používate už nepodporovanú verziu. Z tohto dôvodu vám odporúčame nainštalovať si najnovšiu verziu Microsoft Edge, Google Chrome alebo Firefox. Prostredníctvom týchto prehliadačov si užijete náš web v celej kráse.

stiahnuť prehliadač google chrome
Gyncare Vyhľadávanie