Blog

Úvodná konzultácia v Gyncare: Čo nás čaká?

Úvodná konzultácia v Gyncare: Čo vás čaká?

Pred začatím liečby neplodnosti sa môžete cítiť zmätene. Kedy je ten správny čas vyhľadať pomoc? Aká bude liečba? Ak ste si kládli niektorú z týchto otázok, vedzte, že v tom nie ste sami. Mnohé rodiny odkladajú liečbu neplodnosti na neskôr, pretože si nie sú istí, ako presne a kedy začať. Rozhodnúť sa navštíviť Centrum pre asistovanú reprodukciu Gyncare je príležitosťou začať hľadať odpovede.

Urobiť prvý krok v liečbe neplodnosti môže byť rovnako vzrušujúce i stresujúce. Obavy z prvej návštevy, ktoré pramenia z počiatočnej nedôvery či strachu z liečby, možno prekonať úvodnou konzultáciou. Príchod na prvú konzultáciu vám umožní zoznámiť sa s prostredím a pracujúcim personálom, čím si vybudujete vzájomnú dôveru a odstránite tak pomyslenú bariéru. Zároveň majte na pamäti, že vaša návšteva je pre lekárov kľúčová. Vďaka nej majú možnosť oboznámiť sa s vašimi zdravotnými ťažkosťami a následne hľadať riešenie určené len a len pre vás.

Kedy sa objednať?

  • Ak sa snažíte otehotnieť viac ako jeden rok.
  • U žien nad 35 rokov už aj po polročnej snahe o graviditu.
  • Ak máte známu príčinu neplodnosti, napr. nepriechodné vajcovody, znížená zásoba vajíčok, patologický spermiogram a pod., netreba prvú konzultáciu odkladať.

Ako sa objednať?

Na úvodnú konzultáciu sa stačí objednať telefonicky na čísle 0800 300 000 alebo online na www.gyncare.sk.

Na prvom stretnutí je dôležitá prítomnosť oboch partnerov, pretože neplodnosť je problém páru, vždy konzultujeme a vyšetrujeme oboch partnerov. Po príchode na pracovisko, na recepcii vyplníte informatívny dotazník o svojom zdravotnom stave. Partner je odoslaný na vyšetrenie spermiogramu, pričom sa jeho výsledok dozviete hneď pri prvej návšteve. Počas konzultácie sa stretnete so svojím lekárom, ktorého si pri objednávaní môžete vybrať. Pri prvom vyšetrení najviac času zaberá rozhovor s lekárom, aby sa oboznámil s vaším zdravotným stavom, vysvetlí vám, aké vyšetrenia sa budú realizovať a bude vás orientačne informovať o ďalšom liečebnom postupe. Táto úvodná konzultácia trvá zvyčajne 30 minút.

Čo treba priniesť?

  • Kópie lekárskych záznamov. Každý kúsok podkladových informácií, ktoré poskytnete, by mohol byť dôležitým kúskom puzzle.
  • Výsledky predchádzajúcich vyšetrení, ktoré ste už absolvovali (hormonálne vyšetrenie, operačné nálezy, predchádzajúce spermiogramy partnera, urologické/andrologické vyšetrenie partnera, hematologické, endokrinologické či genetické vyšetrenie…).
  • Zoznam otázok pre vášho lekára. Je dobré mať svoje otázky zapísané alebo vytlačené predtým, ako pôjdete na prvú návštevu. Lekár sa vás bude pýtať veľa otázok, ale je dôležité, aby ste sa pýtali aj vy. Mať zoznam otázok poruke zabezpečí, že na nič dôležité nezabudnete.
  • Poznámkový blok na zapísanie akýchkoľvek pokynov či podrobností. Zapisovanie poznámok počas návštevy vám môže pomôcť spracovať a zapamätať si dôležité detaily.

Ako sa pripraviť?

Vaša zdravotná dokumentácia pre nás predstavuje mnoho dôležitých informácií. Podstatné sú však aj vaše vlastné spomienky a fakty. Vyhraďte si čas na zapísanie a usporiadanie nasledujúcich informácií pred prvou konzultáciou.

Zoznam všetkých liekov, vitamínov, bylín alebo iných doplnkov, ktoré užívate.

  • Nebojte sa a podrobne napíšte zoznam všetkého, čo užívate, aj keď sa vám to zdá bezvýznamné.
  • Uveďte množstvo každej dávky a ako často ju užívate.

Zoznam kľúčových lekárskych informácií.

  • Akékoľvek zdravotné problémy, ktoré vy alebo váš partner môžete mať.
  • Prekonané ochorenia, vykonané vyšetrenia a predchádzajúca liečba neplodnosti.
  • Dátum prvej menštruácie.
  • Podrobnosti o vašom cykle. Ako dlho trvá priemerný cyklus? Je pravidelný? Trpíte PMS alebo obzvlášť bolestivým obdobím?

Uveďte podrobnosti o svojich pokusoch otehotnieť.

  • Ako dlho ste sa aktívne snažili otehotnieť, resp. ako dlho máte nechránený pohlavný styk.
  • Frekvencia pohlavného styku.
  • Ak si vediete menštruačný kalendár alebo záznamy o bazálnej teplote, prineste ich so sebou.

Porozprávajte sa s príbuznými o rodinnej anamnéze neplodnosti.

  • Preverte obe strany rodiny a zistite, či niekto z vašich príbuzných nemal problémy s plodnosťou.

Aké vyšetrenia treba podstúpiť?

Absolvovanie vyšetrení je pravidelnou súčasťou liečby neplodnosti, čo nám umožní sledovať priebeh celého procesu. Pri prvej konzultácii majú vyšetrenia pomôcť diagnostikovať problémy s plodnosťou, stanoviť základ pre budúce testy a odhaliť akékoľvek problémy, ktoré by mohli ovplyvniť liečbu neplodnosti. Pri prvej návšteve sa stretnete s nasledujúcimi testami:

U žien:

  • výtery z krčka maternice,
  • USG vyšetrenie,
  • odber krvi.

U mužov:

  • spermiogram – potrebná je 2- až 3-dňová pohlavná abstinencia pri prvom vyšetrení,
  • pri zistení patologického výsledku spermiogramu sa odporúča kontrola s odstupom cca 3 týždňov a v prípade opakovaného patologického výsledku andrologické, prípadne aj genetické vyšetrenie.

Začiatok liečby neplodnosti je veľkým rozhodnutím a táto prvá návšteva je dôležitým momentom. Príchod na úvodnú konzultáciu je základným krokom k naplneniu vášho sna o rodine.

Za 20 rokov sme pomohli tisíckam párov splniť si svoj sen o dieťati.

Objednajte sa na konzultáciu a pomôžeme aj vám.

Radi vás privítame v našich priestoroch centra asistovanej reprodukcie Gyncare v Nitre alebo Košiciach

Objednať konzultáciu 0800 300 000 / Po-Pia: 7.30-15.300800 300 000 Po-Pia: 7.00-15.30 Objednať konzultáciu
Gyncare logo
Je nám ľúto, web gyncare.sk nie je možné prezerať cez váš internetový prehliadač.

Pravdepodobne používate už nepodporovanú verziu. Z tohto dôvodu vám odporúčame nainštalovať si najnovšiu verziu Microsoft Edge, Google Chrome alebo Firefox. Prostredníctvom týchto prehliadačov si užijete náš web v celej kráse.

stiahnuť prehliadač google chrome
Gyncare Vyhľadávanie