Blog

Kedy a ako začať s liečbou neplodnosti?

Odvysielaný webinár: youtube.com/gyncare

Presenter: MUDr. Katarína Balasičová, PhD.
gynekologička a reprodukčná špecialistka z centra Gyncare v Košiciach

Ak sa snažíte o dieťatko a nedarí sa vám otehotnieť pozrite si náš webinár.

Neplodnosť postihuje mnoho párov a môže mať rôzne príčiny. Mnoho z týchto príčin môže byť úspešne liečených, a preto je dôležité vedieť, kedy začať s liečbou a aké možnosti sú k dispozícii.

Mnoho ľudí si myslí, že na otehotnenie stačí jeden nechránený pohlavný styk. Áno, aj to sa stáva, ale

pravdepodobnosť dosiahnutia gravidity v jednom menštruačnom cykle sa pohybuje na úrovni 17 – 25 %.Schopnosť dosiahnuť spontánnu graviditu už počas jedného cyklu nazývame pojmom fekundabilita.

Pravdepodobnosť otehotnenia závisí od veku ženy, zjednodušene povedané, čím je žena mladšia, tým kratší čas potrebuje na dosiahnutie vytúženej gravidity.

Ak si to rozmeníme na drobné,

20-ročná žena potrebuje na otehotnenie približne 4 menštruačné cykly,

25 – 30-ročná žena približne 6 menštruačných cyklov,

40-ročná žena približne 20 menštruačných cyklov.

Samozrejme, v prípade, že je spermiogram partnera v poriadku.

Na druhej strane stojí neplodnosť. Tá sa definuje ako neschopnosť páru dosiahnuť graviditu pri nechránenom pohlavnom styku v priebehu jedného roka. V súčasnosti postihuje približne 15 % párov, čiže približne každý siedmy pár sa vo svojom živote stretne s neplodnosťou alebo jej v nejakej forme čelí.

Ak k nám príde pár na prvú konzultáciu, často vieme predikovať úspešnosť liečby neplodnosti na základe dvoch parametrov, a to sú:

  • vek ženy – čím je vyšší vek ženy, tým nižšie sú jej šance na otehotnenie.
  • trvanie neplodnosti – ak je trvanie neplodnosti dlhé, svedčí to o tom, že problém bude závažnejší a vyhliadky na dosiahnutie vytúženej gravidity môžu byť o čosi nižšie.

U žien vo veku 20 – 24 rokov je pravdepodobnosť otehotnenia vysoká, až 86 %, a pravdepodobnosť neplodnosti zase veľmi nízka, len 3 %. S pribúdajúcim vekom pravdepodobnosť dosiahnutia gravidity pomaličky klesá a pravdepodobnosť neplodnosti na druhej strane stúpa. S blížiacou sa štyridsiatkou je pravdepodobnosť neplodnosti oveľa vyššia ako pravdepodobnosť úspešnej koncepcie.

80 % párov sa podarí otehotnieť do 12 mesiacov a až 70 % sa podarí otehotnieť dokonca už do 6 mesiacov. Zaujímavá je aj skutočnosť, že najviac detí sa počne v zimných a jesenných mesiacoch.

Vek a plodnosť ženy

Optimálna plodnosť ženy je vo veku 18 – 31 rokov. Väčšina žien v súčasnosti plánuje graviditu po tridsiatke. Práve toto obdobie je charakterizované poklesom plodnosti, ktorá je ukončená približne po štyridsiatom roku života. Je zaujímavé, že keď je plodnosť ukončená, nastáva obdobie nepravidelných menštruačných cyklov. Veľa žien si mylne myslí, že ak majú pravidelný menštruačný cyklus, sú 100 % plodné, ale bohužiaľ toto pravidlo neplatí.

Počet vajíčok, ktoré majú zlú chromozomálnu výbavu, stúpa spolu s vekom. Udáva sa, že približne 40-ročná žena má viac ako 80 % vajíčok aneuploidných, teda so zlou chromozomálnou výbavou. Ak dôjde k oplodneniu takého vajíčka, často sa tehotenstvo končí včasným potratom.

 

Čo všetko môžete urobiť, aby ste zvýšili svoje šance na otehotnenie?

  • Viesť zdravý životný štýl;
  • Optimalizovať svoju hmotnosť – normálne rozpätie BMI indexu je od 18,5 do 25;
  • Prestať fajčiť. Fajčenie negatívne vplýva na reprodukciu žien aj mužov. U žien znižuje kvalitu vajíčok, môže spôsobovať predčasnú menopauzu. Fajčiarky majú vyššiu pravdepodobnosť spontánneho potratu a mimomaternicovej gravidity.
    U mužov fajčenie znižuje kvalitu spermiogramu. Dokonca aj v prípadoch, keď sú parametre spermiogramu v norme, u mužov fajčiarov je schopnosť spermií oplodniť vajíčko o čosi znížená. Preto odporúčame prestať fajčiť aspoň pol roka pred plánovaným otehotnením;
  • Dbať na dostatočný pohyb a dostatočný spánok;
  • Uprednostňovať kvalitnú zdravú stravu s väčším podielom zeleniny. Vyhýbať sa sladeným nápojom a jedlám rýchleho občerstvenia;
  • U žien je vhodné zvýšiť príjem kyseliny listovej v dennej dávke na 600 – 800 mikrogramov ako prevenciu vrodených rázštepových chýb u bábätka.
  • Obdobie, počas ktorého sa snažíte o bábätko, by malo byť vo vašom vzťahu krásne. Snažte sa užívať si svoju prítomnosť a vyhýbať sa stihomanom, ktoré negatívne vplývajú na celkové psychické nastavenie, zvyšujú stres, kvôli čomu sa gravidita nemusí podariť rýchlo a jednoducho.

Pri snahe o otehotnenie by mala žena dôkladne poznať svoj menštruačný cyklus. Ide o komplex zmien, ktoré sa odohrávajú jednak v mozgu, vo vaječníkoch, na maternici, v krčku, ale aj v pošve. Zmyslom menštruačného cyklu je dosiahnutie otehotnenia. Ak k nemu nedôjde, príde menštruácia. Menštruačný cyklus pozostáva z troch fáz:

  • folikulárnej fázy,
  • ovulácie,
  • sekrečnej fázy.

Normálny menštruačný cyklus trvá 21 až 35 dní. Dĺžka sekrečnej fázy u väčšiny žien trvá 14 dní. Podľa toho si viete ľahko vypočítať, kedy je približný deň vašej ovulácie, čiže ak máte štandardný 28-dňový cyklus, ovulácia nastáva na 14. deň. Ak je váš cyklus skrátený, napríklad 26-dňový, tak aj ovulácia prichádza skôr, a to cca v 11. – 12. deň cyklu. Pri predĺženom 35-dňovom cykle je ovulácia posunutá približne na 21. deň cyklu.  

Vo folikulárnej fáze dozrieva vo vaječníkoch folikul obsahujúci vajíčko, ktoré jednak rastie a v rovnakom čase rastie aj výstelka maternice. To všetko sa deje pod vplyvom estrogénov. Počas ovulácie sa vajíčko z folikulu uvoľní a je schopné oplodnenia v krátkom, približne 12-hodinovom časovom úseku, ktorý sa môže predĺžiť maximálne do 24 hodín. Príroda to vymyslela naozaj veľmi dobre, a ak sú parametre spermiogramu v norme, spermie vedia prežiť v pošve až 3 – 5 dní. Preto je pri plánovaní gravidity potrebný pravidelný pohlavný styk, ktorý zvyšuje pravdepodobnosť stretnutia vajíčka so spermiou. Pravidelný pohlavný styk je dôležitý aj z hľadiska kvality spemiogramu/ejakulátu, pretože ak je pohlavná abstinencia príliš dlhá, môže byť prítomné znížené množstvo spermií v ejakuláte a naopak, pri veľmi častom pohlavnom styku môže byť znížená pohyblivosť spermií.

Ak dôjde k ovulácii, z folikulu vzniká žlté teliesko, ktoré produkuje dôležitý hormón – progesterón. Pod jeho vplyvom sa premieňa výstelka maternice, ktorá je schopná prijať, resp. umožňuje, aby sa embryo implantovalo do maternice.

Už samotná pravidelnosť menštruácie je znakom toho, že je cyklus ovulačný. Pre ovuláciu je typický aj ovulačný hlien, ktorý je hojný, lepkavý. Ak si sledujete bazálnu teplotu, mali by ste ju merať každý deň v rovnakom čase na rovnakom mieste. Zistené hodnoty si pravidelne zaznamenávajte. K zvýšeniu teploty o 0,3 až 0,5 stupňa dochádza na základe vplyvu progesterónu. Bazálna teplota stúpa až po ovulácii. Preto je potrebné odsledovať si niekoľko cyklov a potom, na základe zistených odhadov, naplánovať pohlavný styk na najplodnejšie obdobie. Niektoré ženy počas ovulácie pociťujú mierne bolesti v podbrušku, prípadne sa u nich môže objaviť aj slabé ovulačné krvácanie. Odhaliť ovuláciu môžete tiež na základe komerčne dostupných ovulačných testov moču.

Ak sa snažíte o bábätko, mali by ste zhodnotiť svoj celkový zdravotný stav vo vzťahu k plodnosti. Existujú určité rizikové faktory, ktoré môžu svedčiť o tom, že gravidita nebude dosiahnutá ľahko, resp. že budete musieť vyhľadať pomoc odborníkov.

Rizikové faktory u žien sú:

  • vek,
  • nepravidelný menštruačný cyklus,
  • onkologická liečba,
  • opakované gynekologické operácie, najmä vaječníkov. Po takýchto operáciách nastáva často pokles ovariálnej rezervy;
  • opakované potraty,
  • nepriechodné alebo chýbajúce vajcovody,
  • vážne ochorenia, ako je diabetes mellitus, prípadne rôzne autoimunitné ochorenia.

Rizikovými faktormi u mužov sú:

  • poruchy puberty,
  • liečba onkologického ochorenia,
  • varikokéla,
  • nezostúpené semenníky v detstve, ktoré boli neskoro operované,
  • závažné ochorenia, ako je diabetes mellitus, rôzne autoimunitné ochorenia, sclerosis multiplex a pod.

Po neúspešných pokusoch o otehotnenie vedú často prvé kroky žien k obvodnému gynekológovi, ktorý zhodnotí ich zdravotný stav. Naše centrum asistovanej reprodukcie Gyncare môžu pacientky navštíviť na základe jeho odporúčania. Na nezáväznú a bezplatnú konzultáciu však môžete prísť aj bez výmenného lístka. Naši odborníci na liečbu neplodnosti zhodnotia váš celkový zdravotný stav, predchorobie, anamnézu a rizikové faktory oboch partnerov. Zrealizujú ultrazvuk, vyšetria maternicu, skontrolujú jej tvar, výšku výstelky maternice, vaječníky, vyhodnotia zásobu vajíčok v ultrazvukovom obraze a overia, či USG nález korešponduje s fázou menštruačného cyklu. V predovulačnom období  by mal byť prítomný dominantný folikul. V sekrečnej fáze zas žlté teliesko a vyhodnocuje sa ovariálna rezerva.

Ovariálna rezerva je zásoba vajíčok vo vaječníkoch. Ženy sa s určitým počtom vajíčok už narodia. Najvyšší počet vajíčok má plod ženského pohlavia, čiže intrauterine, približne v 20. týždni je ovariálna rezerva približne 6 – 7 miliónov. V čase pôrodu sa pohybuje cca na 1 – 2 miliónoch a postupom života ich počet klesá. Pokles môže byť urýchlený buď gynekologickými operáciami, alebo chemoterapiou, rádioterapiou, autoimunitným procesoma pod. V čase menopauzy zostáva vo vaječníkoch približne 1 000 folikulov. Dôležitá je skutočnosť, že ovariálnu rezervu vieme merať. Anti-Müllerov hormón (AMH), ktorý sa vyšetruje z krvi, by sa mal u žien do 30. roku životapohybovať na úrovni vyššej ako 1,5 ng/ml. U žien po tridsiatke by mala byť jeho hladina vyššia ako 1,2 ng/ml. Najvyšší level sekrécie AMH je v období medzi 23. a 25. rokom života. Dobré hodnoty AMH však nezaručujú plodnosť. Skôr nás informujú o tom, koľko má žena času na to, aby otehotnela, a podľa týchto hodnôt sa tiež riadime pri nastavení liečby pacientok počas procesu IVF (umelého oplodnenia).

Ďalším skvelým markerom na posudzovanie ovariálnej rezervy je tzv. antral follicle count – AFC. Ide o kohortu malých antrálnych folikulov, ktoré vidíme na vaječníku. Optimálny počet je 8 – 15 folikulov na každom vaječníku.  

Nezabúdame ani na mužského partnera, pretože neplodnosť je problém páru, netýka sa výlučne iba ženy alebo muža. Pri základnom vyšetrení spermiogramu sa určuje objem, koncentrácia, celkové množstvo spermií v ejakuláte, pohyblivosť, ale aj morfológia (tvar spermií). Na vyšetrenie spermiogramu sa môžete objednať do jedného z našich centier Gyncare v Košiciach alebo v Nitre. Pred vyšetrením odporúčame dodržať 3 – 5-dňovú pohlavnú abstinenciu.

Existujú aj rozšírené testy zamerané na zistenie oxidatívneho poškodenia spermií, prípadne fragmentácie DNA.

Výsledok spermiogramu zhodnotí odborník, ktorý popíše daný výsledok a odporučí ďalší postup. Interpretáciu posielame pacientom e-mailom.

Kedy sa objednať do centra asistovanej reprodukcie Gyncare?

Ak máte menej ako 35 rokov a o graviditu sa neúspešne snažíte už dlhšie ako rok.

Ženy po 35. roku života by tak mali urobiť už v prípade polročnej neúspešnej snahy o graviditu.

Páry so známou príčinou neplodnosti, prípadne patriace do niektorej z rizikových skupín, či už z dôvodu nepriechodnosti vajcovodov, poruchy spermiogramu, liečby onkologického ochorenia, by nemali strácať čas a vyhľadať odbornú pomoc centra asistovanej reprodukcie Gyncare ihneď.

Špecialisti na liečbu neplodnosti vyhodnotia váš celkový zdravotný stav. Vnímajú vás komplexne ako pár.

Príklad č. 1

Partner má hraničnú poruchu spermiogramu a partnerka je mladšia ako 35 rokov a má dobrú ovariálnu rezervu, priechodné vajíčkovody. Reálna šanca na spontánne tehotenstvo je v ich prípade pomerne vysoká.

Príklad č. 2

Partner má hraničnú poruchu spermiogramu. Partnerka má 38 rokov, znížené hodnoty AMH, priechodné vajíčkovody. V takomto prípade odporúčame aktívnejší prístup k liečbe a okamžité podstúpenie liečby neplodnosti.

Niektoré páry sa možno ostýchajú navštíviť špecializované pracovisko na liečbu neplodnosti, pretože si myslia, že to automaticky vedie k podstúpeniu umelého oplodnenia/IVF cyklu. Nie je to však pravda.

V prvom rade poskytujeme dôslednú diagnostiku problémunásledne odporučíme liečbu. Pre niektoré páry sú najvhodnejšie práve metódy asistovanej reprodukcie. Iným párom vieme pomôcť oveľa jednoduchšími spôsobmi.

Zvolená liečba je výsledkom diskusie a predchádza jej súhlas oboch partnerov.

Za 20 rokov sme pomohli tisíckam párov splniť si svoj sen o dieťati.

Objednajte sa na konzultáciu a pomôžeme aj vám.

Radi vás privítame v našich priestoroch centra asistovanej reprodukcie Gyncare v Nitre alebo Košiciach

Objednať konzultáciu 0800 300 000 / Po-Pia: 7.30-15.300800 300 000 Po-Pia: 7.00-15.30 Objednať konzultáciu
Gyncare logo
Je nám ľúto, web gyncare.sk nie je možné prezerať cez váš internetový prehliadač.

Pravdepodobne používate už nepodporovanú verziu. Z tohto dôvodu vám odporúčame nainštalovať si najnovšiu verziu Microsoft Edge, Google Chrome alebo Firefox. Prostredníctvom týchto prehliadačov si užijete náš web v celej kráse.

stiahnuť prehliadač google chrome
Gyncare Vyhľadávanie