Blog

Mi a teendő sikertelen IVF után?

A mesterséges megtermékenyítés IVF módszere a meddőség kezelésének egyik legfejlettebb és rendkívül sikeres módszere. Ez nyilvánvalóan nem azt jelenti, hogy minden kezelési ciklus terhességgel végződik. Hogyan járunk el, ha a kezelés sikertelen, és mit tegyünk annak érdekében, hogy a következő alkalommal növeljük a sikeres megtermékenyítés esélyét?

Természetes, hogy egy sikertelen IVF cikluson átesett párban felmerül a kérdés, hogy mi lehetett az oka. A legjobb viszont az, ha nem csüggednek el, és energiájukat nem a „bűnös” beazonosításának szentelik. Az első ciklus utáni terhességi teszt a 33 év alatti nők körülbelül felénél lesz pozitív eredményű. Az életkor növekedésével ez az arány csökken. A sikertelenség mögött különböző okok állhatnak, ezek közül csak keveset tud a beteg közvetlenül befolyásolni. Ezért nem szabad feladni, éppen ellenkezőleg – meg kell próbálni a rosszban is megtalálni a jót. 

Amikor a kudarc utat nyit a sikerhez

Nincs garantált recept a sikeres IVF kezeléshez. Minden pár különbözik, ahogyan a párnál felmerülő meddőséget okozó tényezők kombinaciója is sajátos és egyedi. A folyamat elején minden pár átesik egy alapvizsgálaton és egy orvosi konzultáción. Ezek segítenek kizárni vagy megerősíteni a meddőség leggyakoribb és legkönnyebben felismerhető okait, illetve rávilágítanak a ritkább diagnózisokra, melyek átfogóbb vizsgálatokat igényelnek.


Mivel a meddőséget gyakran több tényező kombinációja okozza, nem mindig tudjuk már az első kezelési ciklus előtt az összest felismerni. Ehhez számos vizsgálatra lenne szükség, melyek közül sok szükségtelennek bizonyulhat. Ezek növelnék a kezelés végösszegét, így egyesek számára elérhetetlenné téve azt. Ezért mindig fenn áll a lehetősége olyan okok jelenlétének, melyeket csak közvetlenül a kezelésből származó ismeretek tárhatják fel. A meddőség kezelésében tehát még a kudarc is nagy értéket képvisel.


Orvosaink minden sikertelen kezelést részletesen elemeznek, és megállapításaikat konzultálják a párral, hogy elvégezhessék a további szükséges vizsgálatokat, és új kezelési módszert állítsanak fel. Az átfogóbb vizsgálatok javallata így éppen a sikertelen kezelés. Többek között eztért is növekszik a fogantatás esélye az ciklusok ismétlésével, amint azt a grafikon adatai is mutatják. Minden egyes sikertelenség így közelebb visz a vágyaik eléréséhez – a fogantatáshoz.

Nem mindig van baj

Még egy 30 év alatti egészséges párnak is csak körülbelül 25% esélye van a fogantatásra egy-egy menstruációs cikluson belül. Az emberi reprodukciós rendszer rendkívül összetett, ezért azon esetekben is, ahol minden elérhető vizsgálat rendben van, gyakori, hogy egy meddő párnak nem sikerül a fogantatás az IVF ciklus során. Erről tanúskodik Danka története is, akinek az első embrióátültetése nem sikerült annak ellenére, hogy nagyon jó minőségű embrióval rendelkezett. Ezért az orvos úgy döntött, hogy vizsgálatot végez a méh NK-sejteken, hogy kizárja a meddőség immunológiai okát, amely egyik magyarázat lehette a kezelés sikertelenségére. Az eredmények azonban rendben voltak, így Danka rövid szünet után egy második embrióátültetésen esett át, amely már sikeres volt. Így nem volt szükség a kezelési stratégia megváltoztatására sem, hogy sikerrel járjunk. Nem mindig jönössze elsőre, még akkor sem, ha látszólag minden rendben van. A legfontosabb, hogy ne adjuk fel, bízzunk az orvosokban és ne adjuk fel a kezelést.

Mit tehet a beteg a siker érdekében?

Bár nem mondhatjuk el, hogy a kezelés sikerét befolyásoló tényezők közül mindegyik a beteg hatalmában lenne, viszont néhány teljes mértékben befolyásolható a beteg részéről. Ezek közül a legfontosabb az idő – ráadásul két szempontból is. Az első a meddőség időtartama, a második pedig az életkor. Bár sokak számára nem tűnik túl hosszú időnek, de már egy év sikertelen teherbeesési kísérlet után ajánlott egy asszisztált reprodukciós központ felkeresése. Egy év próbálkozás után már nagyon kicsi az esélye a természetes fogantatásnak, és a próbálkozási idő növelésével az életkor is nő.

Amint a grafikonon is láthattuk, a nő életkora nagyon fontos szerepet játszik, és 35 éves kor körül jelentősen csökken a sikeresség aránya. Ezért azon pároknak, ahol a nő éltkora meghaladja a 35 évet, a szakértők fél év sikertelen próbálkozás után a központ felkeresését javasolják.

Egy másik fontos tényező, amelyet befolyásolhat a beteg, az életmód. A dohányzás, az alkoholfogyasztás, a kóros elhízás, a stressz, az alváshiány olyan tényezők, amelyek mind a nők, mind a férfiak termékenységét gyengíti. Mivel a túlzott, vagy ellenkezőleg elégtelen mennyiségű zsír jelenléte a szervezetben befolyásolja a hormonháztartást, a nő testsúlya kihat a sikeres embriókötés esélyeire az IVF kezelés során.

Mindezeket a megállapításokat klinikáink tapasztalatai is megerősítik. Nálunk a következő esetekben a legmagasabb mértékű a kezelés sikeressége:

       ·         kevesebb mint 3 évig fennálló meddőség

       ·         a nő 33 év alatti életkora

       ·         a nő BMI 18,5 – 24,9 közötti szintje.

A lelkiállapot sokat számít

A meddőség önmagában is nagy kihívást jelenthet lélektani szempontból. A hormonális stimulációval és a sikertelen embrióátültetés okozta esetleges csalódással együtt nagyon megviselheti a beteg lelkivilágát. Pedig a lelki erő és a pozitív gondolkodás mindig is fontos szerepet játszott az gyógyulásban, és ez a meddőségi kezelésben sincs másképp.


Ezért fontos, hogy igyekezzünk pozitívan gondolkodni, és ne terheljük magunkat negatív gondolatokkal, amelyek nem segítenek semmin, és csak stresszelnek bennünket. Sok beteg, aki már átesett egy ilyen helyzeten azt tanácsolja, hogy próbáljunk meg valami másra koncentrálni. Legyen az akár egy hobbi vagy más hasznos tevékenység, legyen az a kötéstől a kerékpározásig bármi, fontos, hogy ellazítsuk a testet és az elmét. Sokan dicsérik az akupunktúrát, a meditációt vagy a jógagyakorlatokat is. Nem mindenki tudja azonban ilyen könnyen elterelni a figyelmét a meddőségtől és a sikertelen kezeléstől. Ha Ön is közéjük tartozik, semmiképpen ne habozzon és forduljon pszichológushoz, akár egyénileg, akár párban.

A meddőségi kezelés időnként nehéz küzdelem lehet, és ahogy az lenni szokott, a győzelem félig a fejünkben dől el.

Ne habozzon, forduljon tapasztalt szakembereinkhez. Kérjen időpontot.

20 év alatt több ezer párnak segítettünk megvalósítani a gyermekekkel kapcsolatos álmaikat.

Szervezzen egy konzultációt szakértőinkkel, és mi önöknek is segítünk.

Örömmel várjuk Önt a Gyncare asszisztált reprodukciós központunkban Nyitrán vagy Kassán

Konzultáció foglalása 0800 300 000 / Po-Pia: 7.30-15.300800 300 000 Po-Pia: 7.00-15.30 Konzultáció foglalása
Gyncare logo
Je nám ľúto, web gyncare.sk nie je možné prezerať cez váš internetový prehliadač.

Pravdepodobne používate už nepodporovanú verziu. Z tohto dôvodu vám odporúčame nainštalovať si najnovšiu verziu Microsoft Edge, Google Chrome alebo Firefox. Prostredníctvom týchto prehliadačov si užijete náš web v celej kráse.

stiahnuť prehliadač google chrome
Gyncare Vyhľadávanie