Blog

Fajčenie a plodnosť

O negatívnych účinkoch fajčenia cigariet vie asi každý. Počas tehotnosti môže viesť ku vážnym tehotenským komplikáciám a ohrozuje nenarodené dieťatko. Fajčenie však môže vážne ohroziť aj samotné šance na otehotnenie.

Fajčenie počas tehotnosti môže viesť naozaj k jej vážnym komplikáciám, medzi ktoré patria predčasný pôrod, porucha rastu plodu, nedostatočné zásobenie plodu kyslíkom, predčasné odlučovanie placenty a mnohé iné komplikácie.  Ale môže fajčenie cigariet znižovať aj šancu vôbec otehotnieť? „Môže, a to na viacerých úrovniach. V prípade aktívneho fajčenia je pravdepodobnosť, že sa vám nepodarí otehotnieť do jedného roka až o 50 % vyššia ako u nefajčiarov. Toto číslo je len trošku nižšie dokonca aj v prípade pasívneho fajčenia, teda ak žijete v prostredí, v ktorom sa fajčí. Čím viac cigariet denne vyfajčíte, tým je doba snahy o bábätko štatisticky dlhšia,“ vysvetľuje Doc. MUDr. Silvia Toporcerová, PhD. MBA z Gyncare.

U žien cigarety spôsobujú pokles zásoby vajíčok

U aktívnych fajčiarok je doba nástupu menopauzy o 1 až 4 roky skôr ako u žien, ktoré nikdy nefajčili. K poklesu zásoby vajíčok vo vaječníkoch však dochádza u fajčiarok už v mladom veku. Zníženú funkčnosť vaječníkov potvrdzuje napríklad aj to, že u fajčiarok sú koncentrácie niektorých hormónov v moči o viac ako polovicu nižšie v porovnaní s nefajčiarkami. Čím viac cigariet žena denne vyfajčí, tým väčšia je pravdepodobnosť poškodenia vaječníkov a zníženej zásoby vajíčok.

U mužov je to ešte komplikovanejšie

Koncentrácia spermií v ejakuláte a ich pohyblivosť je približne o  pätinu nižšia u fajčiarov v porovnaní s nefajčiarmi, i keď u  väčšiny zostáva ešte stále v rámci normy. Horšie je to však už s funkciou takýchto spermií. „Spermie fajčiarov môžu mať poškodenú genetickú výbavu a je dokázané, že ich schopnosť oplodniť vajíčko je v porovnaní s nefajčiarmi výrazne znížená.

Fajčenie tak u žien, ako aj u mužov, môže viesť k poškodeniu genetickej informácie vajíčok a spermií. To sa prejaví buď zníženou plodnosťou, alebo včasnými potratmi, dokonca je dokázaný napríklad aj zvýšený výskyt Downovho syndrómu u detí od žien – fajčiarok,“ hovorí Doc. Toporcerová. U fajčiarok je zvýšený výskyt mimomaternicovej tehotnosti, pretože fajčenie poškodzuje aj činnosť vajcovodov. V rámci liečby neplodnosti je úspešnosť asistovanej reprodukcie u fajčiarok dokázateľne nižšia, priemerne fajčiarky potrebujú na to, aby si domov z pôrodnice odniesli bábätko, dvakrát toľko cyklov umelého oplodnenia ako nefajčiarky.

Aj pasívne fajčenie má rovnaké negatívne účinky ako fajčenie aktívne. „Treba ešte pripomenúť, že aj tzv. moderné cigarety (bez dymu) majú všetky tieto negatívne účinky. Z hľadiska reprodukčnej medicíny teda musíme tak ženám ako aj mužom, ktorí plánujú v budúcnosti mať dieťa, odporúčať nezačínať s fajčením a ak ste náhodou už začali, tak čo najskôr prestať,“  uzatvára docentka Toporcerová.

Ak sa vám dlhodobo nedarí otehotnieť, objednajte sa na bezplatnú konzultáciu k nám do Centra pre asistovanú reprodukciu Gyncare: https://gyncare.sk/kontakt/

Za 20 rokov sme pomohli tisíckam párov splniť si svoj sen o dieťati.

Objednajte sa na konzultáciu a pomôžeme aj vám.

Radi vás privítame v našich priestoroch centra asistovanej reprodukcie Gyncare v Nitre alebo Košiciach

Objednať konzultáciu 0800 300 000 / Po-Pia: 7.30-15.300800 300 000 Po-Pia: 7.00-15.30 Objednať konzultáciu
Gyncare logo
Je nám ľúto, web gyncare.sk nie je možné prezerať cez váš internetový prehliadač.

Pravdepodobne používate už nepodporovanú verziu. Z tohto dôvodu vám odporúčame nainštalovať si najnovšiu verziu Microsoft Edge, Google Chrome alebo Firefox. Prostredníctvom týchto prehliadačov si užijete náš web v celej kráse.

stiahnuť prehliadač google chrome
Gyncare Vyhľadávanie