Blog

Nikdy sa nevzdávaj

Pre pár snažiaci sa o bábätko je potrat veľmi bolestivou skúsenosťou. Avšak neznamená to, že sa už tehotenstvo nikdy nepodarí. Túžbu po potomkovi by žena po potrate nemala vzdávať a podľa odborníkov je dobré snažiť sa otehotnieť čo najskôr. Vtedy je šanca veľmi vysoká.

Ako spontánny potrat označujú gynekológovia tehotenskú stratu do času, kedy je plod schopný samostatne prežiť. Je to obyčajne do 24. týždňa tehotenstva. Dôvodov, prečo k spontánnym potratom dochádza, je niekoľko.

Samotné embryo – zjednodušene povedané – nemá vhodnú genetickú výbavu. Ak by takáto gravidita pokračovala, mohlo by sa narodiť dieťatko napr. s Downovým syndrómom. Preto to príroda „zariadi“ inak a tehotnosť sa skončí potratom najčastejšie vo veľmi skorom štádiu – v siedmom či ôsmom týždni tehotenstva. Ak sa však spontánny potrat opakuje, na rad prichádzajú lekárske vyšetrenia, pretože príčina môže byť aj na strane matky. Napríklad genetická, keď genetik vie zistiť možné odchýlky najmä v štruktúre chromozómov, ktoré matke nemusia spôsobovať žiadne ťažkosti, ale pre tehotenstvo môžu byť prekážkou. Rovnako môže byť genetický dôvod aj na strane otca – spermie môžu byť narušené a teda nemusia dať dieťatku dobrý základ.

Potrat môžu spôsobiť aj myómy na maternici či polypy v dutine maternice, ale aj hematologické – napríklad predispozícia k intenzívnejšiemu zrážaniu krvi, imunologické či infekčné choroby.

Šance sú vysoké, ale pozor na vek!

Napriek tomu, že príčin vedúcich k opakovaným potratom môže byť viacero, u väčšiny párov sa dôvod, pre ktorý dochádza k tehotenským stratám, nepodarí zistiť. Avšak pozitívnou informáciou je, že šance na narodenie dieťaťa aj po opakovaných potratoch sú vysoké a pohybujú sa v rozmedzí 55 – 80 %. Lekári ale opäť upozorňujú, že potraty môže spôsobiť aj vyšší vek budúcej mamičky. „V skupine 20 – 24-ročných žien je výskyt potratov 11 %, u žien od 35 rokov je to až štvrtina tehotenstiev, ktorá sa končí potratom. A u žien po štyridsiatke je to až polovica gravidít,“ upozorňuje MUDr. Katarína Balasičová, PhD., z Centra pre asistovanú reprodukciu Gyncare.

Ak sa spontánne potraty opakujú, žena by na odporúčanie gynekológa mala navštíviť špecializované pracovisko. „Ak sa žena po niekoľkých potratoch dostane k nám do Centra pre asistovanú reprodukciu Gyncare, vždy sa jej snažíme pomôcť a odhaliť, prečo k potratom dochádza. S diagnostickým procesom začíname niekedy už aj po prvom potrate, napríklad u žien, ktoré podstúpili umelé oplodnenie. U nich je gravidita vytúžená, cesta k pozitívnemu tehotenskému testu bola častokrát psychicky, časovo, ale aj finančne náročná. Hlavne, ak sa žene vkladá embryo vysokej kvality, vždy pátrame po príčinách, ktoré viedli k potratu,“ hovorí doktorka Balasičová.

Keď už o dieťatko nedobrovoľne prídete z akýchkoľvek príčin, ďalšie tehotenstvo neodkladajte. „Ak budúca mamička spontánne potratila zakrvácaním, či jej v nemocnici vyčistili maternicu, ďalší pokus o dieťatko netreba odkladať. Odporúčam počkať na ďalšiu menštruáciu, ktorá príde po 4 – 6 týždňoch a po nej sa snažiť znova otehotnieť. Zo skúseností vieme, že šanca na otehotnenie je pomerne vysoká v prvých mesiacoch po tehotenskej strate. V minulosti sa odporúčalo čakať aj pol roka, ale nie je na to dôvod,“ uzavrela doktorka Balasičová.

Ak sa vám nedarí otehotnieť, objednajte sa na bezplatnú konzultáciu k nám do Gyncare:

BEZPLATNÁ KONZULTÁCIA
V NITRE ALEBO V KOŠICIACH

Za 20 rokov sme pomohli tisíckam párov splniť si svoj sen o dieťati.

Objednajte sa na konzultáciu a pomôžeme aj vám.

Radi vás privítame v našich priestoroch centra asistovanej reprodukcie Gyncare v Nitre alebo Košiciach

Objednať konzultáciu 0800 300 000 / Po-Pia: 7.30-15.300800 300 000 Po-Pia: 7.00-15.30 Objednať konzultáciu
Gyncare logo
Je nám ľúto, web gyncare.sk nie je možné prezerať cez váš internetový prehliadač.

Pravdepodobne používate už nepodporovanú verziu. Z tohto dôvodu vám odporúčame nainštalovať si najnovšiu verziu Microsoft Edge, Google Chrome alebo Firefox. Prostredníctvom týchto prehliadačov si užijete náš web v celej kráse.

stiahnuť prehliadač google chrome
Gyncare Vyhľadávanie