Blog

Vek nie je len číslo, tehotenstvo neodkladajte do 40-ky.

Pri tehotenstve neplatí stará známa, obľúbená veta, že vek je len číslo. Vek ženy je jedným z najvýznamnejších faktorov, ktorý ovplyvňuje jej plodnosť. Veľa žien si neuvedomuje, že nevedieť otehotnieť po 40-ke je prirodzený proces starnutia vaječníkov. Štúdie realizované na vzorke žien, ktoré neužívajú žiadnu antikoncepciu, potvrdili, že priemerný vek ukončenia plodného obdobia je 41 rokov.

Na kvalite aj kvantite záleží

Žena sa rodí s určitým množstvom vajíčok a v priebehu života jej už nové vajíčka nevznikajú. Najväčší počet vajíčok je vo vaječníkoch ešte nenarodeného dievčatka približne v polovici tehotnosti, vtedy sa ich množstvo odhaduje na 6-7 miliónov. Potom vajíčka začínajú zanikať. Pri narodení má dievčatko vo vaječníkoch 1-2 milióny vajíčok, keď dosiahne vek prvej menštruácie vajíčok je 300-500 tisíc, a  žena po menopauze ich má menej ako 1000.

Po 35. roku veku ženy klesá už  aj ich kvalita, vajíčka nemajú správnu genetickú výbavu. Za normálnych okolností obsahuje zdravé vajíčko 23 chromozómov. Rovnaký počet chromozómov má aj spermia, a keď sa spojí zdravé vajíčko so zdravou spermiou vznikne embryo so 46 chromozómami – to je počet, ktorý má zdravý človek v každej svojej bunke. Vo vyššom veku však dochádza u žien k poruchám zrenia vajíčok. „Určitý počet takýchto vajíčok vzniká aj u mladých žien, ale čím je žena staršia, tým je zastúpenie tzv. aneuploidných vajíčok vyššie, pričom vo veku 40 rokov sa takýchto vajíčok tvorí viac ako 90%.  Štatisticky to potom znamená, že zdravá žena a zdravý muž môžu v 40-ke splodiť zdravé dieťa len raz za 10 menštruačných cyklov, všetky ostatné vajíčka totiž nemôžu dať šancu na narodenie zdravého dieťaťa a buď sa neoplodnia vôbec, alebo takéto tehotenstvo končí spontánnym potratom, prípadne sa narodí dieťa, ktoré nemá správny počet chromozómov v bunkách. Asi najznámejším príkladom takejto poruchy je Downov syndróm,“ vysvetľuje gynekologička Doc. MUDr. Silvia Toporcerová, PhD. z Centra asistovanej reprodukcie Gyncare.

Ani umelé oplodnenie nie je liekom na vek

V 35. roku veku ženy je výskyt neplodnosti 10 až 20 %. Šance na otehotnenie sú dané hlavne geneticky, ale ovplyvňujú ich aj vonkajšie faktory, ako fajčenie, obezita, životný štýl či pridružené ochorenia.

Vo vyššom veku sú šance na otehotnenie pri umelom oplodnení vyššie ako pri prirodzenej snahe o otehotnenie, ani zďaleka však nedosahujú takú úspešnosť umelého oplodnenia ako u mladších žien. Zatiaľ čo u žien do 35 rokov je 42%  pravdepodobnosť, že si po umelom oplodnení odnesú domov bábätko, u žien medzi 38.-40. rokom ženy je to  už len 22 % a po 44. roku veku je úspešnosť menšia ako 1 %. Navyše je u žien vo vyššom veku zvýšené riziko spontánneho potratu. „Tu treba poznamenať, že úspechom umelého oplodnenia je až narodenie zdravého bábätka, nie spontánny potrat,“ dopĺňa doc. MUDr. Toporcerová, PhD., MBA.

Každá žena je iná

Ku každej pacientke vo vyššom veku je potrebné pristupovať vysoko individuálne. MUDr. Toporcerová objasňuje: „Iné poradíme 43-ročnej žene, ktorá si po dvoch deťoch dala pred 10 rokmi urobiť sterilizáciu a teraz by chcela tretie bábätko, a inak ku 42-ročnej žene, ktorej sa 10 rokov nedarí otehotnieť a absolvovala už 3 cykly umelého oplodnenia s nízkym ziskom vajíčok a nízkou kvalitou embryí. Kým prvej pacientke môžeme odporučiť vyskúšať cyklus umelého oplodnenia, druhá pacientka by mala radšej uvažovať o použití darcovských vajíčok. Pri použití darovaných vajíčok totiž šance na pôrod zdravého dieťaťa závisia práve od veku darkyne vajíčok.“

A ako je to s vekom u mužov?

Ani u mužov to nie je neobmedzené. Predovšetkým po 50-ke sa parametre spermiogramu začínajú zhoršovať. Niektoré štúdie pripisujú vyššiemu veku otcov zvýšené riziko vzniku rôznych ochorení u detí, ako napríklad achondroplázia (porucha vývoja chrupaviek a kostí), autizmus, schizofrénia a iné psychiatrické ochorenia.

Riešením je aj darcovský program alebo zamrazenie vajíčok

Je potrebné si uvedomiť a akceptovať fakt, že plodnosť ženy je vekovo ohraničená a že ideálny vek na otehotnenie je do 30 rokov. Ak nie je možné maž dieťa do tridsiatky, riešením je napríklad zamrazenie vajíčok v mladom veku (optimálne do 30-ky). Staršie ženy túžiace po dieťatku by mali reálne uvažovať nad darcovským programom, kde je pravdepodobnosť narodenia zdravého dieťatka vyššia.

Za 20 rokov sme pomohli tisíckam párov splniť si svoj sen o dieťati.

Objednajte sa na konzultáciu a pomôžeme aj vám.

Radi vás privítame v našich priestoroch centra asistovanej reprodukcie Gyncare v Nitre alebo Košiciach

Objednať konzultáciu 0800 300 000 / Po-Pia: 7.30-15.300800 300 000 Po-Pia: 7.00-15.30 Objednať konzultáciu
Gyncare logo
Je nám ľúto, web gyncare.sk nie je možné prezerať cez váš internetový prehliadač.

Pravdepodobne používate už nepodporovanú verziu. Z tohto dôvodu vám odporúčame nainštalovať si najnovšiu verziu Microsoft Edge, Google Chrome alebo Firefox. Prostredníctvom týchto prehliadačov si užijete náš web v celej kráse.

stiahnuť prehliadač google chrome
Gyncare Vyhľadávanie