Hľadáte najpresnejší výpočet plodných dní? Odpoveď nájdete v ovulačnej kalkulačke
Pre otehotnenie je veľmi dôležité poznať presný deň, kedy u ženy nastáva ovulácia. Naša Gyncare ovulačná kalkulačka vám zodpovie otázku vašich plodných dní a obdobia, kedy máte najväčšiu šancu otehotnieť.


Ako funguje ovulačná kalkulačka či ovulačný kalendár
Ak do ovulačnej kalkulačky zadáme dátum poslednej menštruácie a priemernú dĺžku menštruačného cyklu ženy – kalkulačka nám vypočíta termín predpokladanej ovulácie. Ovulačný kalendár je schopný urobiť aj výpočet plodných dní, ktoré sa najčastejšie udávajú v rozmedzí 5 dní pred očakávanou menštruáciou a najneskôr 24 hodín po nej.
Výsledky prinášame na základe informácií, ktoré ste zadali a údajov z nasledujúceho článku, ktorého autormi sú Sarah Johnson, Lorrae Marriott & Michael Zinaman (2018): “Dokážu aplikácie a metódy používajúce kalendár presne predpovedať dátum ovulácie?”, publikované v magazíne Current Medical Research and Opinion, DOI:10.1080/03007995.2018.1475348
Dohodnite si termín na konzultáciu
Vyšetrenie v centre pre asistovanú reprodukciu Gyncare neodkladajte, ak sa snažíte otehotnieť
bez úspechu viac ako 12 mesiacov a po 40. roku netreba čakať dlhšie ako 2-3 mesiace.
Dohodnite si termín na konzultáciu
Vyšetrenie v centre pre asistovanú reprodukciu Gyncare neodkladajte, ak sa snažíte otehotnieť bez úspechu viac ako 12 mesiacov a po 40. roku netreba čakať dlhšie ako 2-3 mesiace.
Faktory, ktoré ovplyvňujú výpočet plodných dní
Ženská reprodukcia je pomerne málo efektívna. Vajíčko sa uvoľňuje z vaječníka priemerne raz za 28 dní, a je schopné oplodnenia len 24 hodín po opustení vaječníka. Ak žena neotehotnie, tak 14 dní po ovulácii dochádza ku menštruačnému krvácaniu. Dĺžka menštruačného cyklu – teda počet dní od začiatku jednej menštruácie po začiatok nasledujúcej menštruácie – je určujúca pre výpočet pravdepodobného dňa ovulácie – vajíčko ovuluje, čiže uvoľňuje sa z vaječníka 14 dní pred očakávanou menštruáciou.
Spermie sú schopné vo vajcovodoch ženy prežiť rôzne dlhú dobu, štandardne sa udáva doba 4-5 dní. V prípade nízkej pohyblivosti spermií a ich malej energetickej rezervy to však môže byť výrazne menej. Naopak, pri veľmi dobrých parametroch spermiogramu to môže byť aj podstatne dlhšie.
Samozrejme ide o orientačné čísla, ovulácia môže byť v danom cykle posunutá jedným aj druhým smerom v závislosti od množstva faktorov.
Spermie môžu mať rôznu schopnosť pohybu tiež v závislosti od veľkého počtu faktorov. Rovnako aj časovanie pohlavného styku na vypočítaný termín môže u niektorých párov spôsobiť viac stresu, a tým zbytočne znižovať šance na otehotnenie. Preto odborníci pri snahe o dieťa odporúčajú takú frekvenciu pohlavného styku, ktorá zabezpečí prítomnosť živých pohyblivých spermií vo vajcovodoch ženy počas celého mesiaca, čo je frekvencia raz za 2-3 dni počas celého cyklu.