S nálezom endometriózy sa odborníci stretávajú medzi neplodnými pacientkami oveľa častejšie, ako je to v prípade pacientok, ktoré nemajú problém s otehotnením. Už aj včasné štádiá endometriózy zvyknú byť spojené s diagnózou neplodnosti.
V článku sa dočítate:
- čo je endometrióza,
- aké sú jej prejavy,
- čo je príčinou vzniku endometriózy a aká je jej liečba,
- o možnostiach otehotnenia žien s endometriózou.
Základné fakty o endometrióze
Endometrióza je chronické progresívne systémové ochorenie charakterizované prítomnosťou sliznice maternice na mieste mimo dutiny maternice. Najčastejšie na vaječníkoch, vajíčkovodoch a pobrušnici. Ochorenie reaguje na hormonálne zmeny v tele ženy podobne, ako reaguje prirodzená sliznica maternice, čo vedie k lokálnemu zápalu, tvorbe zrastov a cýst.
Postihuje ženy vo fertilnom veku, väčšinou medzi 20. – 35. rokom života. Je to hormonálne závislé ochorenie. S vysokou pravdepodobnosťou je základ na vznik endometriózy daný geneticky. Medzi ďalšie príčiny podieľajúce sa na jej vzniku patria hormonálne, anatomické a imunologické faktory.
Ako sa endometrióza odhalí a lieči?
Prejavuje sa bolestivou menštruáciou, bolesťou v malej panve, bolestivým pohlavným stykom a tiež neplodnosťou. Často ochorenie nemá žiadne klinické príznaky.
„Endometriózu diagnostikujeme výhradne histologicky pri laparoskopickom vyšetrení. Zobrazovacie vyšetrenia ako ultrazvuk alebo magnetická rezonancia môžu priniesť podozrenie na prítomnosť endometriózy, ale diagnózu je možné postaviť len na základe histologického vyšetrenia,“ hovorí MUDr. Tomáš Kralovič, gynekológ z Centra pre asistovanú reprodukciu Gyncare.
Liečba endomentriózy je zameraná buď na terapiu bolesti, alebo riešenie reprodukčných plánov konkrétnej ženy a podľa toho sa aj postupuje. U žien, ktoré neplánujú v krátkom čase otehotnieť, je možná medikamentózna liečba. U tých žien, ktoré by rady otehotneli, nie je práve táto hormonálna liečba indikovaná a nemala by sa ani odporúčať. V každom prípade u žien, ktoré ešte plánujú otehotnieť, by mala byť pred akýmkoľvek zásahom na vaječníkoch odporučená návšteva reprodukčného špecialistu a zhodnotenie rezervy vaječníkov.
Aké sú možnosti otehotnenia žien s endometriózou?
Ani u žien s diagnostikovanou endometriózou nie je vylúčené prirodzené otehotnenie. Všetko závisí od lokalizácie ochorenia, jeho štádia a dĺžky trvania. Pri istom percente pacientok s endometriózou sú však potrebné metódy asistovanej reprodukcie.
V prípade priechodných vajcovodov je prvým odporúčaným postupom intrauterinná inseminácia – podanie spermií do maternice v čase ovulácie, najčastejšie po hormonálnej stimulácii vaječníkov. Pri zlyhaní tejto metódy, eventuálne, ak sú prítomné ďalšie faktory neplodnosti (vyšší vek, znížená zásoba vajíčok, porucha funkcie vajcovodov, hraničné alebo patologické parametre spermiogramu…), sa pristupuje už k umelému oplodneniu – IVF.
Univerzálny postup však neexistuje: „U nás v centre Gyncare pristupujeme k pacientkam vysoko individuálne. V prvom rade sa snažíme o zachovanie funkcie vaječníkov a čo najrýchlejšie riešenie tehotenstva, pretože endometriózu v súčasnosti nevieme vyliečiť. Rovnako je pre nás dôležité maximalizovať úspešnosť liečby, no tu sme limitovaní viacerými faktormi súvisiacimi s týmto ochorením,“ konštatuje MUDr. Kralovič.
Netreba však čakať, pretože čas je pre endometriózu najväčší nepriateľ. Preto dámy, ktoré si plánujú založiť rodinu, by nemali dlho váhať s riešením svojho otehotnenia. Prečítajte si tiež.
Podobné články na e-mail
Radi vám budeme posielať čerstvé články na túto tému.