Nedarí sa vám s partnerom počať dieťa a uvažujete o návšteve reprodukčnej kliniky? Určite je to správne rozhodnutie. Čím skôr vyhľadáte odbornú pomoc, tým rýchlejšie a efektívnejšia vám špecialisti na reprodukciu pomôžu na vašej ceste k rodičovstvu.
Rozumieme, že vám hlavou víria mnohé otázky, na ktoré hľadáte odpovede. Nemusíte sa báť, zodpovedia vám ich naši odborníci.
Buďte pripravení
Ešte predtým, ako nás navštívite, si prečítajte tieto základné informácie. Pomôžu vám s rýchlou orientáciou v problematike a lepšej príprave na stretnutie s odborníkom.
V prvom rade by sme vás chceli ubezpečiť, že v našom centre dokážeme pomôcť až 90 % párom, ktoré s nami vytrvajú v liečbe. S liečbou neplodnosti máme viac ako 20-ročné skúsenosti a neustále napredujeme.
Meno lekára, ktorý sa vám bude venovať, ste dostali e-mailom. Viac informácií o ňom nájdete tu. Všetci naši lekári sú uznávaní reprodukční špecialisti.
Neplodnosť je neschopnosť páru počať dieťa po roku pravidelného nechráneného pohlavného styku (minimálne 2-krát týždenne).
V závislosti od veku partnerky je však vhodné vyhľadať pomoc reprodukčného špecialistu aj skôr, a to:
- po 1 roku snahy o graviditu u žien do 35 rokov,
- po 6 mesiacoch u žien nad 35 rokov,
- po 2 – 3 mesiacoch u žien vo veku 40 rokov.
A, samozrejme, aj skôr, ak pár vie, že z nejakého dôvodu môže mať vážnejší reprodukčný problém, napríklad:
- výrazne nepravidelná menštruácia u ženy,
- opakované operácie na gynekologických orgánoch,
- onkologická liečba v anamnéze jedného z partnerov,
- v minulosti potvrdený reprodukčný problém s iným partnerom,
- nosičstvo geneticky viazaného ochorenia,
- genetické ochorenie v rodine,
- urologické operácie na semenníkoch v anamnéze.
Diagnóza neplodnosti ešte neznamená, že už nebudete môcť mať dieťa.
Pravdepodobnosť otehotnenia závisí od veku ženy, zjednodušene povedané, čím je žena mladšia, tým kratší čas potrebuje na dosiahnutie vytúženej gravidity. Optimálna plodnosť ženy je vo veku 18 – 25 rokov.
Ak si to rozmeníme na drobné:
- 20-ročná žena potrebuje na otehotnenie približne 4 menštruačné cykly,
- 25- až 30-ročná žena približne 6 menštruačných cyklov,
- 40-ročná žena približne 20 menštruačných cyklov.
Samozrejme, v prípade, že je spermiogram partnera v poriadku.
Vek muža takisto ovplyvňuje plodnosť páru, no v ich prípade je hranica plodnosti posunutá zhruba o desať rokov vyššie.
Vo všeobecnosti môžeme povedať, že úspech závisí hlavne od dvoch faktorov, a to sú:
- vek ženy – čím je vyšší vek ženy, tým nižšie sú jej šance na otehotnenie, netýka sa to len spontánneho počatia, ale aj metód asistovanej reprodukcie,
- trvanie neplodnosti – ak je trvanie neplodnosti dlhé, svedčí to o tom, že problém bude závažnejší a vyhliadky na dosiahnutie vytúženej gravidity môžu byť o čosi nižšie.
Preto je vaše rozhodnutie riešiť problém s neplodnosťou správnym krokom na ceste k budúcej rodine. Naši odborníci vyvinú maximálne možné úsilie na to, aby vaša cesta bola úspešná.
Neplodnosť je záležitosťou páru, pretože neoptimálne parametre jedného člena páru dokážu vyvážiť optimálne parametre toho druhého člena. Preto v rámci diagnostiky potrebujeme vyšetriť oboch členov páru.
O základných vyšetreniach, ktoré sú súčasťou úvodnej konzultácie, sa viac informácií dozviete tu.
- Poruchy ovulácie, napríklad neprítomnosť ovulácie, tzv. anovulácia. Najčastejšie sa vyskytuje pri syndróme polycystických vaječníkov – PCOS.
- Nepriechodné alebo chýbajúce vajcovody: nepriechodnosť môže byť dôsledok zápalu v malej panve alebo pri závažných formách endometriózy. S chýbajúcim vajcovodom alebo vajcovodmi sa najčastejšie stretávame u žien, ktoré mali v minulosti mimomaternicovú tehotnosť lokalizovanú vo vajcovode alebo ak sa vajcovod odstránil pre chronický zápalový proces.
- Endometrióza je ochorenie, pri ktorom sa tkanivo, ktoré je veľmi podobné sliznici maternice, vyskytuje aj na iných miestach, napr. na vaječníku alebo na výstelke brušnej dutiny, alebo v septe – priehradke, ktorá sa vyskytuje medzi pošvou a konečníkom.
- Znížená zásoba vajíčok môže byť v dôsledku opakovaných chirurgických výkonov na vaječníkoch, ale aj v dôsledku genetických príčin alebo rôznych autoimunitných ochorení. Často presnú príčinu zníženej zásoby vajíčok nevieme presne určiť.
- Prirodzený pokles až strata plodnosti súvisiaca s vekom.
- Genetické príčiny: zmeny počtu alebo štruktúry chromozómov.
- Endokrinologické príčiny: u žien vo fertilnom veku sa často stretávame s ochorením štítnej žľazy. Negatívne môže ovplyvňovať plodnosť aj zvýšená hladina prolaktínu.
- Faktory životného štýlu: obezita, fajčenie, stres, znížená pohybová aktivita, znížený prísun vitamínov (najmä vitamínu D).
- Chronické ochorenia: diabetes mellitus, neurologické ochorenia a pod.
-
- Faktory životného štýlu: obezita, fajčenie, ťažké kovy, elektromagnetické žiarenie, alkohol a drogy, časté saunovanie, tesná spodná bielizeň, strava s vysokým obsahom tukov.
- Genetické príčiny: zmeny počtu alebo štruktúry chromozómov.
- Onkologická liečba v minulosti, nezostúpené semenníky v detstve, operácie semenníkov alebo prietrží, úrazy semenníkov.
- Opakované infekcie močového ústrojenstva.
- Hormonálne zmeny.
- Užívanie niektorých liekov: anabolické steroidy, testosterón.
- Chronické ochorenia: diabetes, ochorenia obličiek a pečene.
Niekedy sa presná príčina neplodnosti nezistí a označujeme ju ako tzv. idiopatická neplodnosť, čo znamená, že príčinu neplodnosti bežnými vyšetrovacími metódami nevieme presne určiť.
Liečba neplodnosti
Štandardne po skompletizovaní výsledkov vstupných vyšetrení vám náš reprodukčný špecialista odporučí smerovanie liečby. Výber liečebného postupu však v každom prípade ostáva na vašom rozhodnutí.
Aké sú možnosti ďalšieho postupu?
- Spontánna snaha o tehotenstvo, ak sú výsledky všetkých vyšetrení v norme, nízky vek partnerov, krátka doba neplodnosti a je vysoký predpoklad spontánneho otehotnenia.
- Navodenie ovulácie u žien, ktoré spontánne ovuláciu nemajú.
- Inseminácia, ak je priechodný aspoň jeden vajcovod, normálne alebo len mierne zhoršené parametre spermiogramu, kratšia doba neplodnosti a optimálny vek partnerov.
- In vitro fertilizácia – umelé oplodnenie – v prípade, že je obdobie snahy o otehotnenie veľmi dlhé, je vyšší vek partnerov, znížená zásoba vajíčok, výrazne zhoršené parametre spermiogramu, nefunkčné vajcovody, endokrinologické alebo genetické príčiny neplodnosti atď.
Každý pár je špecifický. Pri neplodnosti do hry vstupujú reprodukčné ukazovatele dvoch ľudí. Neexistuje preto univerzálny recept na správny postup. V našom centre sa s neplodnosťou stretávame každý deň, riešime pár komplexne s ohľadom na výsledky vyšetrení a reprodukčné ukazovatele u oboch partnerov. Preto si môžete byť istí, že aj vo vašom prípade dokážeme maximalizovať úspešnosť liečby.
V niektorých prípadoch je potrebné, aby pár pred liečbou neplodnosti, alebo v procese liečby, absolvoval ďalšie špeciálne vyšetrenia (napr. endokrinologické, genetické, hematologické a pod.).
- Tieto vyšetrenia manažuje náš odborník u spolupracujúcich špecialistov s ohľadom na komplexné reprodukčné ukazovatele partnerského páru.
- Reprodukčný špecialista následne v spolupráci s odborníkmi odporučí páru optimálny postup liečby.
Denne sa u nás stretávame s pármi, ktorým sa podarí otehotnieť vďaka jednoduchým a nenáročným liečebným postupom. No máme aj páry, ktoré musia prejsť náročnou cestou, aby si splnili sen o rodičovstve. S týmito pármi spolu hľadáme ďalšie a ďalšie možnosti liečby. Ich cieľ je aj naším cieľom, na ktorom nám nesmierne záleží.
V Gyncare dosahujeme veľmi dobré výsledky v IVF liečbe:
- 50 % úspešnosť klinických gravidít u pacientok do 39 rokov na jeden cyklus,
- 80 % úspešnosť klinických gravidít u pacientok do 39 rokov po štyroch IVF cykloch,
- 80 % úspešnosť programu s darovanými vajíčkami na jeden cyklus.
Nedajte sa odradiť prvými neúspechmi a bojujte za svoj sen.
„Určite sa netreba vzdávať. To pravé bábätko si vás vyberie za rodičov!“ Janka, pacientka Gyncare.
Náklady na liečbu neplodnosti závisia od príčiny neplodnosti. Celková cena liečby je v podstate cena liečby potrebnej na dosiahnutie žiadaného počtu detí. Na začiatku celého procesu riešenia neplodnosti sa dá len veľmi ťažko predpokladať.
Všetky dôležité informácie o nákladoch spojených s liečbou neplodnosti sú spracované aj vo webinári.
- Viesť zdravý životný štýl.
- Optimalizovať svoju hmotnosť – normálne rozpätie BMI indexu je od 18,5 do 25.
- Prestať fajčiť. Fajčenie negatívne vplýva na reprodukciu žien aj mužov. U žien znižuje kvalitu vajíčok, môže spôsobovať predčasnú menopauzu. Fajčiarky majú vyššiu pravdepodobnosť spontánneho potratu a mimomaternicovej gravidity.
U mužov fajčenie znižuje kvalitu spermiogramu. Dokonca aj v prípadoch, keď sú parametre spermiogramu v norme, u mužov fajčiarov je schopnosť spermií oplodniť vajíčko o čosi znížená. Preto odporúčame prestať fajčiť aspoň pol roka pred plánovaným otehotnením. - Dbať na dostatočný pohyb a dostatočný spánok.
- Uprednostňovať kvalitnú zdravú stravu s väčším podielom zeleniny. Vyhýbať sa sladeným nápojom a jedlám rýchleho občerstvenia.
- U žien je vhodné zvýšiť príjem kyseliny listovej v dennej dávke na 600 – 800 mikrogramov ako prevenciu vrodených rázštepových chýb u bábätka.
- Obdobie, počas ktorého sa snažíte o bábätko, by malo byť vo vašom vzťahu krásne. Snažte sa užívať si svoju prítomnosť a vyhýbať sa stihomamom, ktoré negatívne vplývajú na celkové psychické nastavenie, zvyšujú stres, kvôli čomu sa gravidita nemusí podariť rýchlo a jednoducho.
V Gyncare dostanete viac!
- Individuálny prístup
- Diagnostika na mieru
- Nadštandardné prostredie a služby
- Diskrétna starostlivosť
- Unikátny manažment pacienta
- Klientska zóna
Podobné články na e-mail
Radi vám budeme posielať čerstvé články na túto tému.