Embryotransfer
Embryotransfer je prenos embrya do maternice. Embryá sa prenášajú do maternice cez malú rúrku – katéter. Tento postup nevyžaduje anestéziu a je zvyčajne úplne bezbolestný. Embryá sú umiestnené v malom množstve tekutiny – prenosového média – vo vnútri katétra, ktorý sa zasunie cez krčok maternice do vnútra dutiny maternice. Embryo/á sa vypustia z katétra v hornej časti dutiny maternice. Transfer embrya do maternice sa zvyčajne robí pod ultrazvukovou kontrolou, čiže tak lekár, ako aj pacientka, vidia miesto, kde sa embryá vypustia z katétra. Ide o posledný krok v procese umelého oplodnenia – IVF. Do maternice sa prenáša jedno najlepšie embryo, ktoré daný pár má. V špecifických prípadoch pristupujeme k prenosu dvoch embryí.
Po embryotransfere
Prenos embrya môže spôsobiť mierne kŕče v podbrušku. Po výkone ostávate ležať na izbe približne 30 minút, potom môžete odísť domov. Po výkone sa môže objaviť slabé krvácanie, ktoré je zapríčinené podráždením krčka maternice katétrom. To nie je nebezpečné. Silnejšie krvácanie by však byť nemalo. Rovnako aj bolesti v podbrušku by mali ustať v priebehu pár hodín po zákroku. Po transfere embryí pacientka pokračuje v užívaní všetkých liekov, ktoré brala po odbere vajíčok. Lieky užíva až do vyšetrenia hCG v krvi, v prípade tehotenstva až do 10. týždňa tehotenstva.
Fyzická aktivita po embryotransfere
Bežné fyzické aktivity po embryotransfere nemusíte obmedzovať. Vyhýbať by ste sa však mali veľkej fyzickej námahe, náročnejším športom, ako aj stresu. hCG z krvi stanovujeme 14 dní po odbere vajíčok, rovnako nemá zmysel robiť si skôr tehotenský test.
Riziko potratu po embryotranfere
Riziko potratu je po prenose embrya rovnaké, ako v prípade, že by ste otehotneli spontánne. Je dôležité užívať všetky lieky na podporu tehotenstva, ktoré vám lekár odporučí.