Blog

Keď sa vajíčko neuvoľní

Stav, kedy sa počas ženského cyklu neuvoľní vajíčko, odborne nazývame anovulácia. Vtedy žena nemôže otehotnieť. Aj u zdravej ženy vo fertilnom veku sa stane, že niektorý cyklus je anovulačný. Čo robiť, keď sa to stáva častejšie?

Vtedy by už gynekológ mal ženu poslať na špeciálne vyšetrenie, pretože anovulácia je veľmi častá príčina neplodnosti.

Ženy dostavajú do daru ohraničené množstvo pohlavných buniek. Dievčatká sa narodia asi s dvomi miliónmi vajíčok, ale do puberty veľkú časť „spotrebujú“ a plodné obdobie ženy začína s počtom asi 400 000 vajíčok. „Žena môže mať aj pravidelné menštruačné krvácanie, ale nikto bez vyšetrenia nepovie, či u nej vajíčko dozrieva a či sa aj uvoľňuje. Žena sama nezistí, že neovuluje pokiaľ sa to nespája s inými prejavmi,“ hovorí MUDr. Miroslav Herman z Centra asistovanej reprodukcie Gyncare. „My pri ženách, ktoré nevedia otehotnieť, vyšetrujeme za akých hormonálnych podmienok vajíčko dozrieva, a či sa aj uvoľňuje. Ultrazvukom sledujeme rast folikulu , ale aj hormonálne hladiny, ktoré vypovedajú o tom, či sa tam niečo deje a hlavne v akej kvalite.“

Anovulačný cyklus sa vyskytuje často ako súčasť endometriózy, polycystických vaječníkov, vyvolať ho môžu zápalové a pozápalové stavy, metabolické, endokrinologické, autoimunitné či nádorové ochorenia, ale na anovuláciu vplýva aj genetika, psychiatrické ochorenia či užívanie niektorých liekov.

Ak test z lekárne potvrdí ovuláciu, ale nedarí sa

Žena, ktorá sa snaží otehotnieť, si spraví bežný test na ovuláciu z lekárne. Ten potvrdí, že sa začala len produkcia LH hormónu – tento dej sa spája s ovuláciou, ale nepotvrdzuje ovuláciu. Gynekológov však už viac zaujíma aj to pozadie. Ultrazvukom pozorujú rast folikulov. Spočiatku ich rastie viac, po čase preberá dominanciu jeden, ktorý približne v strede cyklu praská a uvoľní sa z neho zrelé vajíčko. Zvyšné menšie folikuly zanikajú. V mieste prasknutého folikulu vzniká žlté teliesko. Pri anovulačnom cykle folikul nenarastie. V iných prípadoch narastie, ale nepraskne a vajíčko ostáva v neprasknutom folikule. Po čase sa zmení na cystický útvar. Nezriedka prasknutý folikul nemusí obsahovať vajíčko, alebo obsahuje vajíčko zmenenej kvality. Kvalitu vajíčka určujú rôzne hormonálne, metabolické a genetické regulačné mechanizmy a dokonca aj vplyv prostredia.

Ak niektorý z nich zlyhá, vajíčko je zlej kvality a často sa pripojí aj jeho zadržanie v neprasknutom folikule. „Pred ovuláciou sa vajíčko delí na dve geneticky identické časti. Jedna časť bude k dispozícií pre oplodnenie a druhá sa vylučuje pod obal vajíčka ako polové teliesko. Hovoríme o zrelom vajíčku, ktoré je schopné oplodnenia a disponuje polovicou genetickej informácie. Druhú polovicu dodá pri oplodnení spermia. Ako sa to vajíčko rozdelilo, to napovie iba genetické vyšetrenie konkrétnej bunky. Jedna polovica totiž môže byť geneticky iná ako druhá. Poruchy delenia buniek nastávajú aj pri prvom delení oplodneného vajíčka a neskôr aj v období delenia buniek embrya, čo signalizuje problém. Takýto problém majú často páry, ktoré opakovane zažívajú potrat, alebo kde žena nevie otehotnieť,“ vysvetľuje doktor Herman.

Na neuvoľňovanie vajíčka vplýva aj stres

Aj hormonálne zmeny počas života, nadváha, či naopak prílišná chudosť, fyzická námaha, zmena prostredia, akútne ochorenia – to všetko môže ovplyvniť anovuláciu. Šanca, že mladý a plodný pár počne dieťa pri nechránenom pohlavnom styku počas jedného mesiaca, je iba 17 percent a po 35. roku sa ďalej znižuje.

Ak vás trápi neplodnosť alebo máte záujem o prípadné vyšetrenie anovulácie, objednajte sa na vyšetrenie k nám do Centra pre asistovanú reprodukciu Gyncare: https://gyncare.sk/kontakt/

Za 20 rokov sme pomohli tisíckam párov splniť si svoj sen o dieťati.

Objednajte sa na konzultáciu a pomôžeme aj vám.

Radi vás privítame v našich priestoroch centra asistovanej reprodukcie Gyncare v Nitre alebo Košiciach

Objednať konzultáciu 0800 300 000 / Po-Pia: 7.30-15.300800 300 000 Po-Pia: 7.00-15.30 Objednať konzultáciu
Gyncare logo
Je nám ľúto, web gyncare.sk nie je možné prezerať cez váš internetový prehliadač.

Pravdepodobne používate už nepodporovanú verziu. Z tohto dôvodu vám odporúčame nainštalovať si najnovšiu verziu Microsoft Edge, Google Chrome alebo Firefox. Prostredníctvom týchto prehliadačov si užijete náš web v celej kráse.

stiahnuť prehliadač google chrome
Gyncare Vyhľadávanie