Diagnostika neplodnosti

Diagnostika neplodnosti ženy

Diagnostika neplodnosti ženy

Úvodné vyšetrenie

Pri diagnostike neplodnosti v Centre pre asistovanú reprodukciu Gyncare úzko spolupracujeme s vaším gynekológom. Dôležité sú výsledky vyšetrení, ktoré ste už absolvovali. Chceme sa venovať vášmu celkovému zdravotnému stavu. Okrem vyšetrenia hormonálneho profilu či priechodnosti vaječníkov nás preto zaujíma aj to, či prežívate stres a aký je váš životný štýl.

CHCEM KONZULTÁCIU

V rámci vstupnej diagnostiky v našom centre žena absolvuje nasledujúce vyšetrenia:

  • Vyšetrenie hormonálneho profilu – vyšetrenie hormonálneho profilu prebieha súčasne s ultrazvukovým vyšetrením (folikulometria). Ide o kompletné zmapovanie jedného menštruačného cyklu, v rámci ktorého realizujeme tri vyšetrenia hormónov z krvi a ultrazvukové vyšetrenie malej panvy.
  • Test ovariálnej rezervy – pomocou koncentrácie gonadotropných hormónov zisťujeme, aká je vaša zásoba vajíčok vo vaječníkoch. Vyšetrenie sa realizuje druhý alebo tretí deň menštruácie. Ešte presnejším ukazovateľom zásoby vajíčok je hodnota AMH – anti-mullerian hormónu. Dá sa zistiť ktorýkoľvek deň v priebehu menštruačného cyklu.
  • Ultrazvukové vyšetrenie (folikulometria) – pomocou ultrazvuku zisťujeme prítomnosť dozrievajúceho folikulu (v ktorom by malo byť prítomné vajíčko schopné dozretia a uvoľnenia z vaječníka) na vaječníku a výšku sliznice – výstelky na maternici, ktorá by mala mať v tom čase cca 8 mm. Vyšetrenie sa realizuje približne na 12. až 13. deň od začiatku menštruácie. Pomocou ultrazvuku v neskoršom období cyklu (21. deň od začiatku menštruácie) opäť urobíme ultrazvukové vyšetrenie. Na vaječníku je prítomné žlté teliesko, ktoré vzniká premenou folikulu, z ktorého sa uvoľnilo vajíčko v čase ovulácie. Výstelka maternice je taktiež zmenená, keďže už na ňu pôsobí hormón žltého telieska – progesterón. Okrem ultrazvuku vám odoberieme aj krv, aby sme zistili hladinu progesterónu a prolaktínu.
  • Ďalšie testovanie – kedykoľvek v priebehu menštruačného cyklu robíme odber na stanovenie TSH (funkcie štítnej žľazy), inzulínu u pacientok so syndrómom polycystických vaječníkov (kvôli vylúčeniu nereaktivity na inzulín, ktorá vedie k poruchám ovulácie), D vitamín, mužské hormóny – androgény, poprípade ďalšie vyšetrenia podľa indikácie lekára.

Cena úvodného vyšetrenia ženy je hradená zdravotnou poisťovňou.

Prečítajte si tiež Úvodná konzultácia v Gyncare: Čo nás čaká?

Vyšetrenie priechodnosti vajíčkovodov

Ultrazvukové vyšetrenie priechodnosti vajíčkovodov (HyCoSy) sa realizuje ambulantne bez anestézie. Do krčka maternice sa zavedie tenký katéter, cez ktorý sa aplikuje kontrastná látka viditeľná na ultrazvuku. Lekár pri vyšetrení vidí, či kontrastná látka prechádza vajíčkovodmi a dostáva sa do oblasti vaječníkov. Toto vyšetrenie nie je optimálne pre každú pacientku, nemožno ním napríklad vylúčiť alebo potvrdiť endometriózu (tá sa dá potvrdiť len pri laparoskopickom vyšetrení).
Cena vyšetrenia 180 €. Tento výkon zdravotná poisťovňa nehradí.

Po zhodnotení vstupných vyšetrení sa s párom dohodneme na ďalšom postupe. Prístup je vysoko individuálny. V niektorých prípadoch, vieme hneď odporučiť optimálnu liečbu. Iní pacienti zase musia podstúpiť pomerne komplikovaný proces ďalšej diagnostiky. Príčiny neplodnosti sú veľmi široké a preto aj možností riešenia je veľmi veľa.


Viac informácií o vyšetreniach v rámci IVF si môžete pozrieť v našom krátkom videu Aké vyšetrenia budem musieť podstúpiť v rámci vyšetrenia neplodnosti?
Rovnako zaujímavý je aj odvysielaný webinár na tému Kedy a ako začať s liečbou neplodnosti?

REZERVUJTE SI TERMÍN

Za 20 rokov sme pomohli tisíckam párov splniť si svoj sen o dieťati.

Objednajte sa na konzultáciu a pomôžeme aj vám.

Radi vás privítame v našich priestoroch centra asistovanej reprodukcie Gyncare v Nitre alebo Košiciach

Objednať konzultáciu 0800 300 000 / Po-Pia: 7.30-15.300800 300 000 Po-Pia: 7.00-15.30 Objednať konzultáciu
Gyncare logo
Je nám ľúto, web gyncare.sk nie je možné prezerať cez váš internetový prehliadač.

Pravdepodobne používate už nepodporovanú verziu. Z tohto dôvodu vám odporúčame nainštalovať si najnovšiu verziu Microsoft Edge, Google Chrome alebo Firefox. Prostredníctvom týchto prehliadačov si užijete náš web v celej kráse.

stiahnuť prehliadač google chrome
Gyncare Vyhľadávanie