Blog

Seriál o príčinách neplodnosti: Neznáme príčiny neplodnosti

V uplynulých týždňoch sme sa na našom blogu venovali príčinám neplodnosti, pričom sme objasnili tie najčastejšie, a to poruchy ovulácie, vajíčkovodov či spermiogramu. Dnes nás čaká posledný dôvod, prečo sa párom nedarí otehotnieť, ktorý je zároveň i najkomplikovanejší.

Žiaľ, napriek tomu, že v súčasnosti je medicína asistovanej reprodukcie na skutočne vysokej úrovni, stále tu máme percento ľudí, ktorým sa nedarí otehotnieť aj napriek tomu, že výsledky všetkých vyšetrení sú úplne v poriadku. Ide o tzv. idiopatickú neplodnosť, ktorá patrí k najťažšie riešiteľným prípadom. Často ani samotný lekár nevie pacientom vysvetliť, prečo nemôžu otehotnieť. V týchto prípadoch v rámci liečby postupujeme krok za krokom od najjednoduchších metód po tie najkomplikovanejšie.

Prvý krok pri liečbe neznámej príčiny neplodnosti

V prípade, že skutočne nevieme zistiť príčinu neplodnosti, prvým krokom je intrauterinná inseminácia, pri ktorej aplikujeme spermie priamo do do dutiny maternice. Ak žena neotehotnie ani po 3 mesiacoch, odporúčame podstúpiť mimotelové oplodnenie- in vitro fertilizáciu. Často až v rámci tohto kroku zistíme, kde môže byť problém.

Pokojne sa totiž môže stať, že aj napriek tomu, že vajíčka aj spermie vyzerajú v poriadku, nedôjde k ich oplodneniu alebo sa vývoj embrya zastaví už vo veľmi včasnom štádiu. Môže ísť o problém na úrovni vajíčka alebo spermie a liečba musí byť vysoko individuálna.

Riešením môže byť i darcovský program

V najvážnejších prípadoch, kedy nie sme schopní získať od pacientov zdravé vajíčko alebo zdravú spermiu, sa neplodný pár stále môže rozhodnúť pre využitie darcovského programu, pri ktorom sa v rámci metód asistovanej reprodukcie použijú vajíčka darkyne alebo spermie darcu.

„Každopádne však platí, že to netreba vzdávať vopred. Vždy máme pred sebou to pozitívne číslo, že až 90 % partnerských párov od nás odíde so zdravým bábätkom. Iste, táto cesta môže byť veľmi dlhá a môže trvať aj niekoľko rokov, ale myslím, že to stojí za to,“ dodáva lekárka doc. MUDr. Silvia Toporcerová, PhD., MBA.

Nezabúdajte tiež na to, že pri snahe otehotnieť zohráva veľkú úlohu aj psychická pohoda. Skôr, ako sa začnete utápať v žiali, hľadajte k vytúženému bábätku cestu. Nech bude akokoľvek kľukatá, určite bude stáť zato. My vám veľmi radi pomôžeme.

Prečítajte si viac zo série o príčinách neplodnosti:
Porucha funkcie vajíčkovodov a spermiogramu
Poruchy ovulácie

Za 20 rokov sme pomohli tisíckam párov splniť si svoj sen o dieťati.

Objednajte sa na konzultáciu a pomôžeme aj vám.

Radi vás privítame v našich priestoroch centra asistovanej reprodukcie Gyncare v Nitre alebo Košiciach

Objednať konzultáciu 0800 300 000 / Po-Pia: 7.30-15.300800 300 000 Po-Pia: 7.00-15.30 Objednať konzultáciu
Gyncare logo
Je nám ľúto, web gyncare.sk nie je možné prezerať cez váš internetový prehliadač.

Pravdepodobne používate už nepodporovanú verziu. Z tohto dôvodu vám odporúčame nainštalovať si najnovšiu verziu Microsoft Edge, Google Chrome alebo Firefox. Prostredníctvom týchto prehliadačov si užijete náš web v celej kráse.

stiahnuť prehliadač google chrome
Gyncare Vyhľadávanie