Seriál o príčinách neplodnosti: Porucha funkcie vajíčkovodov a spermiogramu
V našom predchádzajúcom článku sme si bližšie opísali a charakterizovali jednu z najčastejších príčin neplodnosti, a to poruchy ovulácie. Dnes sa budeme venovať ďalším dvom príčinám – poruche funkcie vajíčkovodov a spermiogramu. Týka sa tento problém aj vás?
Poruchy vajíčkovodov trápia väčšinu párov, ktoré sa snažia o dieťa
K ďalšej veľkej skupine dôvodov, prečo sa vám nemusí podariť mať vytúžené bábätko, patria poruchy vajíčkovodov. Prečo? Vajíčkovod je totiž jemnou štruktúrou, ktorej úlohou je preniesť vajíčko, uvoľnené počas ovulácie, z brušnej dutiny do maternice. Pritom netreba zabúdať na to, že k oplodneniu dochádza už počas tejto cesty vo vnútri vajíčkovodu. Do maternice sa tak už dostane včasné embryo asi 6. deň po oplodnení. „Čo sa týka vajíčkovodov, nie je dôležité len to, či sú priechodné, musia byť súčasne aj funkčné, schopné jemného pohybu, ktorým prenesú vajíčko, prípadne embryo, do maternice,“ vysvetľuje naša špecialistka doc. MUDr. Silvia Toporcerová, PhD., MBA.
Koniec komplikovaným chirurgickým zásahom
Kedysi sa tieto poruchy riešili výlučne komplikovanými chirurgickými zásahmi, ktoré len zvyšovali riziko mimoternicového tehotenstva. Dnešná medicína nám však dovoľuje oveľa šetrnejšie možnosti liečby s vysokou účinnosťou, ku ktorým patrí tzv. mimotelové oplodnenie – in vitro fertilizácia (IVF). Pri umelom oplodnení sa vajíčko odoberie priamo z vaješníka, oplodní sa mimo tela ženy spermiami partnera a už vyvíjajúce sa embryo sa prenesie priamo do maternice. Takýmto spôsobom sa vajíčkovod obíde úplne.
Poruchy spermiogramu – problém na strane muža
Poruchy spermiogramu sú dnes problémom až 50 % neplodných párov. Postup liečby neplodnosti sa v týchto prípadoch odvíja od jednotlivých parametrov spermiogramu. V tomto prípade sa však problém nerieši s gynekológom, ale andrológom, špecialistom na mužskú neplodnosť. V niektorých prípadoch môže ísť len o infekciu či hormonálnu poruchu. Nasadením vhodných antibiotík či správnej hormonálnej liečby je možné parametre spermiogramu upraviť.
Ak nejde o žiadny takýto prípad a poruchy spermiogramu sú trvalého charakteru, rozlišujeme ľahšie a ťažšie formy. Pri ľahkých poruchách spermiogramu možno odporúčať intrauterinnú insemináciu, pri ktorej sa spermie podajú priamo do maternice, čím sa im trochu uľahčí cesta k vajíčku.
Pri ťažších poruchách spermiogramu odporúčame in vitro fertilizáciu, pri ktorej zvyčajne aplikujeme spermie priamo do vnútra vajíčka, čím sa obíde fakt, že je spermií málo, prípadne sú málo pohyblivé alebo nemajú správny tvar. „V prípadoch, kedy muž nemá v ejakuláte žiadne spermie, je možný odber spermií aj priamo z tkaniva semenníka. Až 70 % mužov, ktorí v ejakuláte spermie nemajú, sa môže stať biologickými rodičmi, čo pred érou asistovanej reprodukcie nebolo možné,“ prináša potešujúcu informáciu naša gynekologička doc. Toporcerová.
Máte podozrenie na niektorú z týchto príčin neplodnosti? Kontaktujte náš špecializovaný tím lekárov a dohodnite si konzultáciu, na ktorej vám odporučíme vhodný spôsob, ako sa stať šťastnými rodičmi. Kontaktujte nás na https://gyncare.sk/kontakt/.
Prečítajte si viac zo série o príčinách neplodnosti:
Neznáme príčiny neplodnosti
Poruchy ovulácie