Seriál o príčinách neplodnosti: Poruchy ovulácie
Neplodnosť je strašiakom všetkých párov, ktoré túžia po bábätku. Ak sa vám nedarí otehotnieť, nepanikárte. Príčinou môže byť pokojne i psychika. Dôležité je dostať sa do pohody a veriť, že raz sa dve čiarky na tehotenskom teste určite objavia. V súčasnosti je úspešnosť liečby neplodnosti až 90 % a my veríme, že sa v tejto početnej skupine ľudí nachádzate aj vy.
Neplodnosť môžeme definovať ako stav, kedy sa partnerom nedarí otehotnieť do jedného roka pri pravidelnom sexe, to znamená raz za 2-3 dni. Možností liečby neplodnosti je pritom veľmi veľa. Začať môžeme od tých najjednoduchších, pri ktorých je potrebné prírodu len mierne postrčiť, až po tie najkomplikovanejšie metódy asistovanej reprodukcie, a to umelé oplodnenie.
Neplodnosť je ochorenie ako každé iné
Pri akomkoľvek ochorení sa lekár najskôr snaží prísť na jeho príčinu. Inak to nie je ani v prípade neplodnosti. Základom liečby je teda správna diagnostika, pri ktorej je potrebné mať vždy na pamäti to, že diagnostikujeme obidvoch partnerov, a to ako ženu, tak i muža. Podiel príčin neplodnosti je dnes totiž 1:1 medzi mužom aj ženou. Ak ochorenie správne diagnostikujeme, vieme vybrať vhodnú liečbu a čo najskôr problém vyriešiť.
Poruchy ovulácie sú tiež príčinou neplodnosti
K najčastejším dôvodom toho, že sa ženám nedarí otehotnieť, patria poruchy ovulácie. „Anovulácia, teda neprítomnosť ovulácie, je jednou zo základných príčin neplodnosti, ktorú je treba vylúčiť hneď na začiatku. K anovulácii dochádza vtedy, keď sa zrelé vajíčko neuvoľní z vaječníka,” vysvetľuje gynekologička centra reprodukčnej medicíny Gyncare doc. MUDr. Silvia Toporcerová, PhD., MBA.
V prípade porúch ovulácie sa stretávame s rôznymi stupňami. „U niektorých žien je liečba anovulácie veľmi jednoduchá, používame tabletkové hormóny, ktoré navodia ovuláciu a ženy často odchádzajú tehotné hneď po prvom mesiaci liečby. U niektorých žien zas môže byť navodenie ovulácie veľmi komplikovaný proces a môže nám trvať aj niekoľko mesiacov, kým sa nám podarí nájsť na danú pacientku správny recept,“ pokračuje vo vysvetľovaní naša špecialistka.
Poruchy ovulácie môže mať na svedomí i životospráva
Ku komplikovanejším prípadom patria pacientky, u ktorých sa porucha ovulácie spája s nadváhou a často i narušeným metabolizmom hormónu inzulín. V tomto prípade musíme často pracovať aj s inými špecialistami, ako napríklad endokrinológom či diabetológom. Najdôležitejšia je však spolupráca so samotnou pacientkou, pretože práve zmena životosprávy a pokles hmotnosti môže byť tým správnym kľúčom k otehotneniu a narodeniu zdravého bábätka.
V prípade, že máte podozrenie, že vaša snaha o počatie bábätka je márna a nech robíte čokoľvek, nedarí sa vám, konktaktujte nás prostredníctvom nášho kontaktného formuláru https://gyncare.sk/kontakt/ , na telefónnom čísle +421 800 300 000 alebo e-maile info@gyncare.sk .
V ďalšom článku si predstavíme ďalšie príčiny neplodnosti, a to poruchy spermiogramu a poruchy funkcie vajíčkovodov. Sledujte náš blog a neunikne vám žiadna dôležitá informácia.
Prečítajte si viac zo série o príčinách neplodnosti:
Neznáme príčiny neplodnosti
Porucha funkcie vajíčkovodov a spermiogramu