Blog

Seriál o príčinách neplodnosti: Poruchy ovulácie

Neplodnosť je strašiakom všetkých párov, ktoré túžia po bábätku. Ak sa vám nedarí otehotnieť, nepanikárte. Príčinou môže byť pokojne i psychika. Dôležité je dostať sa do pohody a veriť, že raz sa dve čiarky na tehotenskom teste určite objavia. V súčasnosti je úspešnosť liečby neplodnosti až 90 % a my veríme, že sa v tejto početnej skupine ľudí nachádzate aj vy.

Neplodnosť môžeme definovať ako stav, kedy sa partnerom nedarí otehotnieť do jedného roka pri pravidelnom sexe, to znamená raz za 2-3 dni. Možností liečby neplodnosti je pritom veľmi veľa. Začať môžeme od tých najjednoduchších, pri ktorých je potrebné prírodu len mierne postrčiť, až po tie najkomplikovanejšie metódy asistovanej reprodukcie, a to umelé oplodnenie.

Neplodnosť je ochorenie ako každé iné

Pri akomkoľvek ochorení sa lekár najskôr snaží prísť na jeho príčinu. Inak to nie je ani v prípade neplodnosti. Základom liečby je teda správna diagnostika, pri ktorej je potrebné mať vždy na pamäti to, že diagnostikujeme obidvoch partnerov, a to ako ženu, tak i muža. Podiel príčin neplodnosti je dnes totiž 1:1 medzi mužom aj ženou. Ak ochorenie správne diagnostikujeme, vieme vybrať vhodnú liečbu a čo najskôr problém vyriešiť.

Poruchy ovulácie sú tiež príčinou neplodnosti

K najčastejším dôvodom toho, že sa ženám nedarí otehotnieť, patria poruchy ovulácie. „Anovulácia, teda neprítomnosť ovulácie, je jednou zo základných príčin neplodnosti, ktorú je treba vylúčiť hneď na začiatku. K anovulácii dochádza vtedy, keď sa zrelé vajíčko neuvoľní z vaječníka,” vysvetľuje gynekologička centra reprodukčnej medicíny Gyncare doc. MUDr. Silvia Toporcerová, PhD., MBA.

V prípade porúch ovulácie sa stretávame s rôznymi stupňami. „U niektorých žien je liečba anovulácie veľmi jednoduchá, používame tabletkové hormóny, ktoré navodia ovuláciu a ženy často odchádzajú tehotné hneď po prvom mesiaci liečby. U niektorých žien zas môže byť navodenie ovulácie veľmi komplikovaný proces a môže nám trvať aj niekoľko mesiacov, kým sa nám podarí nájsť na danú pacientku správny recept,“ pokračuje vo vysvetľovaní naša špecialistka.

Poruchy ovulácie môže mať na svedomí i životospráva

Ku komplikovanejším prípadom patria pacientky, u ktorých sa porucha ovulácie spája s nadváhou a často i narušeným metabolizmom hormónu inzulín. V tomto prípade musíme často pracovať aj s inými špecialistami, ako napríklad endokrinológom či diabetológom. Najdôležitejšia je však spolupráca so samotnou pacientkou, pretože práve zmena životosprávy a pokles hmotnosti môže byť tým správnym kľúčom k otehotneniu a narodeniu zdravého bábätka.

V prípade, že máte podozrenie, že vaša snaha o počatie bábätka je márna a nech robíte čokoľvek, nedarí sa vám, konktaktujte nás prostredníctvom nášho kontaktného formuláru https://gyncare.sk/kontakt/ , na telefónnom čísle +421 800 300 000 alebo e-maile info@gyncare.sk .

V ďalšom článku si predstavíme ďalšie príčiny neplodnosti, a to poruchy spermiogramu a poruchy funkcie vajíčkovodov. Sledujte náš blog a neunikne vám žiadna dôležitá informácia.

Prečítajte si viac zo série o príčinách neplodnosti:

Neznáme príčiny neplodnosti
Porucha funkcie vajíčkovodov a spermiogramu

Za 20 rokov sme pomohli tisíckam párov splniť si svoj sen o dieťati.

Objednajte sa na konzultáciu a pomôžeme aj vám.

Radi vás privítame v našich priestoroch centra asistovanej reprodukcie Gyncare v Nitre alebo Košiciach

Objednať konzultáciu 0800 300 000 / Po-Pia: 7.30-15.300800 300 000 Po-Pia: 7.00-15.30 Objednať konzultáciu
Gyncare logo
Je nám ľúto, web gyncare.sk nie je možné prezerať cez váš internetový prehliadač.

Pravdepodobne používate už nepodporovanú verziu. Z tohto dôvodu vám odporúčame nainštalovať si najnovšiu verziu Microsoft Edge, Google Chrome alebo Firefox. Prostredníctvom týchto prehliadačov si užijete náš web v celej kráse.

stiahnuť prehliadač google chrome
Gyncare Vyhľadávanie