Blog

Seriál o príčinách neplodnosti: Poruchy ovulácie

Neplodnosť je strašiakom všetkých párov, ktoré túžia po bábätku. Ak sa vám nedarí otehotnieť, nepanikárte. Príčinou môže byť pokojne i psychika. Dôležité je dostať sa do pohody a veriť, že raz sa dve čiarky na tehotenskom teste určite objavia. V súčasnosti je úspešnosť liečby neplodnosti až 90 % a my veríme, že sa v tejto početnej skupine ľudí nachádzate aj vy.

Neplodnosť môžeme definovať ako stav, kedy sa partnerom nedarí otehotnieť do jedného roka pri pravidelnom sexe, to znamená raz za 2-3 dni. Možností liečby neplodnosti je pritom veľmi veľa. Začať môžeme od tých najjednoduchších, pri ktorých je potrebné prírodu len mierne postrčiť, až po tie najkomplikovanejšie metódy asistovanej reprodukcie, a to umelé oplodnenie.

Neplodnosť je ochorenie ako každé iné

Pri akomkoľvek ochorení sa lekár najskôr snaží prísť na jeho príčinu. Inak to nie je ani v prípade neplodnosti. Základom liečby je teda správna diagnostika, pri ktorej je potrebné mať vždy na pamäti to, že diagnostikujeme obidvoch partnerov, a to ako ženu, tak i muža. Podiel príčin neplodnosti je dnes totiž 1:1 medzi mužom aj ženou. Ak ochorenie správne diagnostikujeme, vieme vybrať vhodnú liečbu a čo najskôr problém vyriešiť.

Poruchy ovulácie sú tiež príčinou neplodnosti

K najčastejším dôvodom toho, že sa ženám nedarí otehotnieť, patria poruchy ovulácie. „Anovulácia, teda neprítomnosť ovulácie, je jednou zo základných príčin neplodnosti, ktorú je treba vylúčiť hneď na začiatku. K anovulácii dochádza vtedy, keď sa zrelé vajíčko neuvoľní z vaječníka,” vysvetľuje gynekologička centra reprodukčnej medicíny Gyncare doc. MUDr. Silvia Toporcerová, PhD., MBA.

V prípade porúch ovulácie sa stretávame s rôznymi stupňami. „U niektorých žien je liečba anovulácie veľmi jednoduchá, používame tabletkové hormóny, ktoré navodia ovuláciu a ženy často odchádzajú tehotné hneď po prvom mesiaci liečby. U niektorých žien zas môže byť navodenie ovulácie veľmi komplikovaný proces a môže nám trvať aj niekoľko mesiacov, kým sa nám podarí nájsť na danú pacientku správny recept,“ pokračuje vo vysvetľovaní naša špecialistka.

Poruchy ovulácie môže mať na svedomí i životospráva

Ku komplikovanejším prípadom patria pacientky, u ktorých sa porucha ovulácie spája s nadváhou a často i narušeným metabolizmom hormónu inzulín. V tomto prípade musíme často pracovať aj s inými špecialistami, ako napríklad endokrinológom či diabetológom. Najdôležitejšia je však spolupráca so samotnou pacientkou, pretože práve zmena životosprávy a pokles hmotnosti môže byť tým správnym kľúčom k otehotneniu a narodeniu zdravého bábätka.

V prípade, že máte podozrenie, že vaša snaha o počatie bábätka je márna a nech robíte čokoľvek, nedarí sa vám, konktaktujte nás prostredníctvom nášho kontaktného formuláru https://gyncare.sk/kontakt/ , na telefónnom čísle +421 800 300 000 alebo e-maile info@gyncare.sk .

V ďalšom článku si predstavíme ďalšie príčiny neplodnosti, a to poruchy spermiogramu a poruchy funkcie vajíčkovodov. Sledujte náš blog a neunikne vám žiadna dôležitá informácia.

Prečítajte si viac zo série o príčinách neplodnosti:

Neznáme príčiny neplodnosti
Porucha funkcie vajíčkovodov a spermiogramu

Za 20 rokov sme pomohli tisíckam párov splniť si svoj sen o dieťati.

Objednajte sa na konzultáciu a pomôžeme aj vám.

Radi vás privítame v našich priestoroch centra asistovanej reprodukcie Gyncare v Nitre alebo Košiciach

Objednať konzultáciu 0800 300 0000800 300 000 Objednať konzultáciu
Gyncare logo
Je nám ľúto, web gyncare.sk nie je možné prezerať cez váš internetový prehliadač.

Pravdepodobne používate už nepodporovanú verziu. Z tohto dôvodu vám odporúčame nainštalovať si najnovšiu verziu Microsoft Edge, Google Chrome alebo Firefox. Prostredníctvom týchto prehliadačov si užijete náš web v celej kráse.

stiahnuť prehliadač google chrome
Gyncare Vyhľadávanie