Možno ste si už tiež položili otázku, aké sú príčiny neplodnosti u muža či ženy. Pri diagnostike neplodnosti je dôležité uvedomiť si, že ide o problém páru. Neplodnosť sa netýka len muža alebo len ženy. Takéto vnímanie vám rovnako pomôže ľahšie prekonať náročné obdobia. Čo vás teda čaká v rámci vstupných vyšetrení?
Diagnostika neplodnosti muža
„Pri vstupnom vyšetrení realizujeme u partnera vyšetrenie spermiogramu. Ak zistíme patologický výsledok, odporúčame kontrolu spermiogramu s odstupom minimálne troch až štyroch týždňov. Ak patologický výsledok pretrváva, odporúčame u partnera andrologické a v niektorých prípadoch aj genetické vyšetrenie,“ vysvetľuje gynekologička MUDr. Katarína Balasičová, PhD.
Metodiky asistovanej reprodukcie vedia vyriešiť faktor mužskej neplodnosti vysoko úspešne a je bežnou praxou, že aj muži, ktorí v ejakuláte nemajú jedinú spermiu, môžu mať geneticky vlastné dieťa po chirurgickom odbere spermií zo semenníka a následnom umelom oplodnení. Úspešnosť IVF (in vitro fertilizácie) pri mužskom faktore neplodnosti je vyššia, ako keď je problém na strane partnerky.
Diagnostika neplodnosti ženy
„Pri vstupnom vyšetrení u partnerky najprv vedieme rozhovor, kde dôkladne zhodnotíme predchorobie už v súvislosti s ovplyvnením plodnosti, potom nasleduje klasické gynekologické vyšetrenie, kde realizujeme výter z pošvy, výter z krčka maternice na infekčné patogény, ako sú chlamýdie, ureaplazmy, mykoplazmy. Následne realizujeme ultrasonografické vyšetrenie, kde zhodnotíme veľkosť a tvar maternice, prípadne prítomnosť patologických útvarov, ako sú myómy či polypy. Hodnotíme aj obraz na vaječníkoch. Tam nás zaujíma hlavne prítomnosť drobných malých antrálnych folikulov, ktoré nás informujú o tom, aká je ovariálna rezerva,“ opisuje vyšetrenie MUDr. Balasičová.
Ultrazvukový obraz sa lekár snaží hodnotiť aj v súvislosti s fázou menštruačného cyklu, v ktorej sa žena nachádza. Čiže, ak je uprostred menštruačného cyklu, sliznica maternice by mala mať charakter tzv. Triple line, mala by mať minimálne 8 mm a na vaječníku by mal byť prítomný dominantný folikul.
Ak prvotné vstupné vyšetrenie dopadne v poriadku, všetky parametre sú fyziologické, lekár u ženy dôkladne zmonitoruje jeden menštruačný cyklus, či dochádza k ovulácii, či je adekvátna tvorba hormónov. Vtedy je potrebné rátať s dvomi-tromi návštevami v rámci jedného menštruačného cyklu.
„Ak zistíme, že ovulačný cyklus nie je, ovuláciu vieme navodiť liekmi a následne si skontrolovať účinnosť liečby. Ak zistíme, že cyklus ovulačný je, treba realizovať priechodnosť vajcovodov, a to buď klasicky laparoskopicky v zdravotníckom zariadení, alebo prípadne vieme vyšetriť priechodnosť aj pomocou ultrazvuku,“ dodala MUDr. Balasičová. Ultrazvukové vyšetrenie priechodnosti vajcovodov – HyFoSy je naozaj rýchle, neinvazívne, nebolestivé a realizujeme ho aj v našom Centre pre asistovanú reprodukciu Gyncare.
Niekedy je potrebné odoslať partnerku aj na iné, špecializované vyšetrenia. Na zistenie príčin neplodnosti u ženy bývajú pacientky najčastejšie odoslané na hematologické, endokrinologické, imunologické či genetické vyšetrenia.
Viac informácií o diagnostike neplodnosti nájdete na https://gyncare.sk/sluzby/diagnostika-neplodnosti/
V prípade záujmu nás kontaktujte a dohodnite si vstupnú konzultáciu https://gyncare.sk/kontakt/
Pri tvorbe článku sme spolupracovali s MUDr. Katarínou Balasičovou, PhD., gynekologičkou z Centra pre asistovanú reprodukciu Gyncare.
Podobné články na e-mail
Radi vám budeme posielať čerstvé články na túto tému.