Blog

Vyšetrenia, ktoré vás čakajú pri diagnostike neplodnosti

Možno ste si už tiež položili otázku, aké sú príčiny neplodnosti u muža či ženy. Pri diagnostike neplodnosti je dôležité uvedomiť si, že ide o problém páru. Neplodnosť sa netýka len muža alebo len ženy. Takéto vnímanie vám rovnako pomôže ľahšie prekonať náročné obdobia. Čo vás teda čaká v rámci vstupných vyšetrení?

Diagnostika neplodnosti muža

Pri vstupnom vyšetrení realizujeme u partnera vyšetrenie spermiogramu. Ak zistíme patologický výsledok, odporúčame kontrolu spermiogramu s odstupom minimálne troch až štyroch týždňov. Ak patologický výsledok pretrváva, odporúčame u partnera andrologické a v niektorých prípadoch aj genetické vyšetrenie,“ vysvetľuje gynekologička MUDr. Katarína Balasičová, PhD.

Metodiky asistovanej reprodukcie vedia vyriešiť faktor mužskej neplodnosti vysoko úspešne a je bežnou praxou, že aj muži, ktorí v ejakuláte nemajú jedinú spermiu, môžu mať geneticky vlastné dieťa po chirurgickom odbere spermií zo semenníka a následnom umelom oplodnení. Úspešnosť IVF (in vitro fertilizácie) pri mužskom faktore neplodnosti je vyššia, ako keď je problém na strane partnerky.

Diagnostika neplodnosti ženy

Pri vstupnom vyšetrení u partnerky najprv vedieme rozhovor, kde dôkladne zhodnotíme predchorobie už v súvislosti s ovplyvnením plodnosti, potom nasleduje klasické gynekologické vyšetrenie, kde realizujeme výter z pošvy, výter z krčka maternice na infekčné patogény, ako sú chlamýdie, ureaplazmy, mykoplazmy. Následne realizujeme ultrasonografické vyšetrenie, kde zhodnotíme veľkosť a tvar maternice, prípadne prítomnosť patologických útvarov, ako sú myómy či polypy. Hodnotíme aj obraz na vaječníkoch. Tam nás zaujíma hlavne prítomnosť drobných malých antrálnych folikulov, ktoré nás informujú o tom, aká je ovariálna rezerva,“ opisuje vyšetrenie MUDr. Balasičová.

Ultrazvukový obraz sa lekár snaží hodnotiť aj v súvislosti s fázou menštruačného cyklu, v ktorej sa žena nachádza. Čiže, ak je uprostred menštruačného cyklu, sliznica maternice by mala mať charakter tzv. Triple line, mala by mať minimálne 8 mm a na vaječníku by mal byť prítomný dominantný folikul.

Ak prvotné vstupné vyšetrenie dopadne v poriadku, všetky parametre sú fyziologické, lekár u ženy dôkladne zmonitoruje jeden menštruačný cyklus, či dochádza k ovulácii, či je adekvátna tvorba hormónov. Vtedy je potrebné rátať s dvomi-tromi návštevami v rámci jedného menštruačného cyklu.

Ak zistíme, že ovulačný cyklus nie je, ovuláciu vieme navodiť liekmi a následne si skontrolovať účinnosť liečby. Ak zistíme, že cyklus ovulačný je, treba realizovať priechodnosť vajcovodov, a to buď klasicky laparoskopicky v zdravotníckom zariadení, alebo prípadne vieme vyšetriť priechodnosť aj pomocou ultrazvuku,“ dodala MUDr. Balasičová. Ultrazvukové vyšetrenie priechodnosti vajcovodov – HyFoSy je naozaj rýchle, neinvazívne, nebolestivé a realizujeme ho aj v našom Centre pre asistovanú reprodukciu Gyncare.

Niekedy je potrebné odoslať partnerku aj na iné, špecializované vyšetrenia. Na zistenie príčin neplodnosti u ženy bývajú pacientky najčastejšie odoslané na hematologické, endokrinologické, imunologické či genetické vyšetrenia.   

Viac informácií o diagnostike neplodnosti nájdete na https://gyncare.sk/sluzby/diagnostika-neplodnosti/

V prípade záujmu nás kontaktujte a dohodnite si vstupnú konzultáciu https://gyncare.sk/kontakt/

Pri tvorbe článku sme spolupracovali s MUDr. Katarínou Balasičovou, PhD., gynekologičkou z Centra pre asistovanú reprodukciu Gyncare.

Za 20 rokov sme pomohli tisíckam párov splniť si svoj sen o dieťati.

Objednajte sa na konzultáciu a pomôžeme aj vám.

Radi vás privítame v našich priestoroch centra asistovanej reprodukcie Gyncare v Nitre alebo Košiciach

Objednať konzultáciu 0800 300 0000800 300 000 Objednať konzultáciu
Gyncare logo
Je nám ľúto, web gyncare.sk nie je možné prezerať cez váš internetový prehliadač.

Pravdepodobne používate už nepodporovanú verziu. Z tohto dôvodu vám odporúčame nainštalovať si najnovšiu verziu Microsoft Edge, Google Chrome alebo Firefox. Prostredníctvom týchto prehliadačov si užijete náš web v celej kráse.

stiahnuť prehliadač google chrome
Gyncare Vyhľadávanie