Blog

Vyšetrenia, ktoré vás čakajú pri diagnostike neplodnosti

Možno ste si už tiež položili otázku, aké sú príčiny neplodnosti u muža či ženy. Pri diagnostike neplodnosti je dôležité uvedomiť si, že ide o problém páru. Neplodnosť sa netýka len muža alebo len ženy. Takéto vnímanie vám rovnako pomôže ľahšie prekonať náročné obdobia. Čo vás teda čaká v rámci vstupných vyšetrení?

Diagnostika neplodnosti muža

Pri vstupnom vyšetrení realizujeme u partnera vyšetrenie spermiogramu. Ak zistíme patologický výsledok, odporúčame kontrolu spermiogramu s odstupom minimálne troch až štyroch týždňov. Ak patologický výsledok pretrváva, odporúčame u partnera andrologické a v niektorých prípadoch aj genetické vyšetrenie,“ vysvetľuje gynekologička MUDr. Katarína Balasičová, PhD.

Metodiky asistovanej reprodukcie vedia vyriešiť faktor mužskej neplodnosti vysoko úspešne a je bežnou praxou, že aj muži, ktorí v ejakuláte nemajú jedinú spermiu, môžu mať geneticky vlastné dieťa po chirurgickom odbere spermií zo semenníka a následnom umelom oplodnení. Úspešnosť IVF (in vitro fertilizácie) pri mužskom faktore neplodnosti je vyššia, ako keď je problém na strane partnerky.

Diagnostika neplodnosti ženy

Pri vstupnom vyšetrení u partnerky najprv vedieme rozhovor, kde dôkladne zhodnotíme predchorobie už v súvislosti s ovplyvnením plodnosti, potom nasleduje klasické gynekologické vyšetrenie, kde realizujeme výter z pošvy, výter z krčka maternice na infekčné patogény, ako sú chlamýdie, ureaplazmy, mykoplazmy. Následne realizujeme ultrasonografické vyšetrenie, kde zhodnotíme veľkosť a tvar maternice, prípadne prítomnosť patologických útvarov, ako sú myómy či polypy. Hodnotíme aj obraz na vaječníkoch. Tam nás zaujíma hlavne prítomnosť drobných malých antrálnych folikulov, ktoré nás informujú o tom, aká je ovariálna rezerva,“ opisuje vyšetrenie MUDr. Balasičová.

Ultrazvukový obraz sa lekár snaží hodnotiť aj v súvislosti s fázou menštruačného cyklu, v ktorej sa žena nachádza. Čiže, ak je uprostred menštruačného cyklu, sliznica maternice by mala mať charakter tzv. Triple line, mala by mať minimálne 8 mm a na vaječníku by mal byť prítomný dominantný folikul.

Ak prvotné vstupné vyšetrenie dopadne v poriadku, všetky parametre sú fyziologické, lekár u ženy dôkladne zmonitoruje jeden menštruačný cyklus, či dochádza k ovulácii, či je adekvátna tvorba hormónov. Vtedy je potrebné rátať s dvomi-tromi návštevami v rámci jedného menštruačného cyklu.

Ak zistíme, že ovulačný cyklus nie je, ovuláciu vieme navodiť liekmi a následne si skontrolovať účinnosť liečby. Ak zistíme, že cyklus ovulačný je, treba realizovať priechodnosť vajcovodov, a to buď klasicky laparoskopicky v zdravotníckom zariadení, alebo prípadne vieme vyšetriť priechodnosť aj pomocou ultrazvuku,“ dodala MUDr. Balasičová. Ultrazvukové vyšetrenie priechodnosti vajcovodov – HyFoSy je naozaj rýchle, neinvazívne, nebolestivé a realizujeme ho aj v našom Centre pre asistovanú reprodukciu Gyncare.

Niekedy je potrebné odoslať partnerku aj na iné, špecializované vyšetrenia. Na zistenie príčin neplodnosti u ženy bývajú pacientky najčastejšie odoslané na hematologické, endokrinologické, imunologické či genetické vyšetrenia.   

Viac informácií o diagnostike neplodnosti nájdete na https://gyncare.sk/sluzby/diagnostika-neplodnosti/

V prípade záujmu nás kontaktujte a dohodnite si vstupnú konzultáciu https://gyncare.sk/kontakt/

Pri tvorbe článku sme spolupracovali s MUDr. Katarínou Balasičovou, PhD., gynekologičkou z Centra pre asistovanú reprodukciu Gyncare.

Za 20 rokov sme pomohli tisíckam párov splniť si svoj sen o dieťati.

Objednajte sa na konzultáciu a pomôžeme aj vám.

Radi vás privítame v našich priestoroch centra asistovanej reprodukcie Gyncare v Nitre alebo Košiciach

Objednať konzultáciu 0800 300 000 / Po-Pia: 7.30-15.300800 300 000 Po-Pia: 7.00-15.30 Objednať konzultáciu
Gyncare logo
Je nám ľúto, web gyncare.sk nie je možné prezerať cez váš internetový prehliadač.

Pravdepodobne používate už nepodporovanú verziu. Z tohto dôvodu vám odporúčame nainštalovať si najnovšiu verziu Microsoft Edge, Google Chrome alebo Firefox. Prostredníctvom týchto prehliadačov si užijete náš web v celej kráse.

stiahnuť prehliadač google chrome
Gyncare Vyhľadávanie