Blog

Výsledky práce nášho tímu sa o deväť mesiacov usmievajú a prinesú obrovskú radosť do rodiny

Aká je práca embryológa? Priblížila nám ju embryologička z nášho centra.

Viacerí ani netušíme, že dieťatko po dobu prvého týždňa vývoja v centre asistovanej reprodukcie starostlivo opatruje embryológ, aby sa cítilo, ako keby bolo v brušku.

Ako vyzerá bežný pracovný deň embryológa?

V práci som už pred siedmou hodinou ráno. Starostlivosť o embryá do ich prvého týždňa vývoja mi zaberá väčšinu času. U nás v centre si dávame záležať, aby embryá mali najvyšší komfort pri ich pobyte u nás. Okrem starostlivosti o embryá som v pravidelnom kontakte aj s budúcimi rodičmi. V rámci konzultácií ich oboznamujem so všetkými procesmi, ktoré u nás ich embryá podstúpia, riešime spolu všetky prípadné nejasnosti. Pracovný deň mi končí večer a nezriedka aj v nočných hodinách. Počas celého dňa musím byť pozorná, precízna, presná a rýchla zároveň. Z práce odchádzam vyčerpaná, ale s dobrým pocitom, že  do niekoľkých rodín, aj vďaka mojej práci pribudne o deväť mesiacov vytúžený drobček, ktorý prinesie obrovskú radosť.


Čo sa deje pred prenosom embrya do maternice?

Pri mimotelovom oplodnení vznikajú zvyčajne ešte v deň odberu vajíčok embryá. Pre vytvorenie embrya spolu s budúcimi rodičmi vyberieme najvhodnejšiu metódu umelého oplodnenia. V prípade úspešného procesu vidíme už na druhý deň po zákroku dôkaz, že k oplodneniu došlo, v embryu sa vytvoria prvojadrá. Ešte v ten istý deň embryá absolvujú svoje prvé delenia na dve bunky – blastoméry. Na prelome štvrtého a piateho dňa dochádza k vytváraniu dutinky v embryu, bunky sa začínajú špecializovať. Toto štádium sa volá blastocysta a v ňom sa ešte vieme o embryá postarať v laboratórnych podmienkach. Následne embryá prechádzajú do štádia, kedy sa chcú zanárať do sliznice maternice, takže v tomto čase už  musia byť v maternici.


Kde a ako sa embryá uskladňujú?

Odobraté bunky a následne vytvorené embryá sú umiestnené v podmienkach, ktoré čo najviac pripomínajú podmienky vo vnútri ľudského tela. Tieto podmienky zabezpečujú inkubátory. Udržujú stabilnú teplotu a zároveň atmosféru s redukovaným kyslíkom. Počas celého vývoja u nás sú embryá v plastových mištičkách naplnených živným médiom. Embryá si „plávu“ v živnom médiu, ktoré obsahuje všetky živiny a zároveň udržuje stabilné podmienky pre ich vývoj.


V čom spočíva starostlivosť o embryá?

Starostlivosť o embryá je celkovo náročná a špecifická. Pri umelom oplodnení sa embryá ocitajú v podmienkach, na ktoré nie sú od prírody predpripravené.  Pri celom ich pobyte mimo tela sú plne odkázané na našu starostlivosť. Zároveň sú aj veľmi malé, preto je dôležité manipulovať s nimi opatrne, všímať si, ak im niečo chýba, lebo oni to nepovedia. Pozornému oku embryológa však nesmie nič uniknúť. Aby embryológ  vedel, ako sa embryám darí a vedel zhodnotiť ich schopnosť uhniezdiť sa v maternici, musí sa spoľahnúť na vlastné oči, čiže vo väčšine prípadov len na morfológiu embryí. Pozerá si embryá pod mikroskopom každý deň. Dnes už existujú aj špeciálne inkubátory, vybavené kamerou, ktorá sníma embryá každých 10 minút a embryológ vidí záznam na monitore počítača a sleduje detaily ich vývoja.

Za 20 rokov sme pomohli tisíckam párov splniť si svoj sen o dieťati.

Objednajte sa na konzultáciu a pomôžeme aj vám.

Radi vás privítame v našich priestoroch centra asistovanej reprodukcie Gyncare v Nitre alebo Košiciach

Objednať konzultáciu 0800 300 000 / Po-Pia: 7.30-15.300800 300 000 Po-Pia: 7.00-15.30 Objednať konzultáciu
Gyncare logo
Je nám ľúto, web gyncare.sk nie je možné prezerať cez váš internetový prehliadač.

Pravdepodobne používate už nepodporovanú verziu. Z tohto dôvodu vám odporúčame nainštalovať si najnovšiu verziu Microsoft Edge, Google Chrome alebo Firefox. Prostredníctvom týchto prehliadačov si užijete náš web v celej kráse.

stiahnuť prehliadač google chrome
Gyncare Vyhľadávanie