Blog

Zmrazenie vajíčok – vaša šanca na dieťa

U mužov prebieha tvorba spermií až do neskorého veku. Ženy však disponujú len vajíčkami, s ktorými sa narodili, a nové sa netvoria. Práve naopak – zanikajú. To je jeden z hlavných rozdielov medzi mužom a ženou a ich nazeraním na svet počatia. Prečo je vek ženy pri snahe otehotnieť taký dôležitý?

S pribúdajúcimi rokmi prebiehajú vo vaječníkoch ženy dva procesy, ktoré, žiaľ, nie je možné nijako ovplyvniť. Prvým je pokles zásoby vajíčok. Ako ste sa mohli dočítať v našom predchádzajúcom článku, žena sa rodí s určitou zásobou vajíčok, z ktorej čerpá celý život.

Po pôrode malého dievčatka sa vo vaječníkoch nachádza zhruba 1 milión vajíčok. Do puberty ich ostane asi 300 000 a počas najplodnejšieho veku ženy sa ovuláciou uvoľní okolo 300 vajíčok. Čo sa stane s ostatnými? Zaniknú. Proces úbytku vajíčok je však individuálny a nie je možné ho nejakým spôsobom spomaliť.

Čím vyšší vek, tým väčšie riziko genetickej abnormality vajíčok

Druhým negatívnym procesom, ktorý výrazne ovplyvňuje plodnosť ženy vo vyššom veku, je stúpajúce percento vajíčok, ktoré majú nejakú genetickú abnormalitu a nemajú šancu dať život zdravému bábätku. Zvyčajne ide o nesprávny počet chromozómov. U 40-ročnej ženy má nejakú genetickú abnormalitu až 90 % všetkých vajíčok, ktoré vo vaječníkoch zostali.

Práve tieto dva negatívne procesy, ktoré sú súčasťou života každej ženy, sú dôvodom toho, prečo je dôležité mať bábätko v správnom čase. V súčasnosti sa odporúča mať minimálne prvé dieťa do 30. roku a všetky plánované deti do 35. roku života ženy. Bohužiaľ, nie vždy je to však kvôli rôznym okolnostiam možné.

Na zmrazenie vajíčok myslite už teraz

Nenechajte nič na náhodu a zaujímajte sa o svoju šancu mať bábätko včas. V našom Centre pre asistovanú reprodukciu Gyncare vám vieme ponúknuť vyšetrenia, ktorá vám poskytnú presnú informáciu o stave vašich vaječníkov. Ak na základe výsledkov vyšetrení zistíme, že je vaša plodnosť ohrozená, no vy dieťatko z rôznych dôvodov ešte nechcete mať, je tu možnosť zmrazenia vajíčok, tzv. social freezing.

Čím nižší je vek ženy, ktorá si dá  vajíčka zmraziť, tým vyššie šance sú na to, že tieto vajíčka budú po rozmrazení v budúcnosti v poriadku a dajú vám aj vo vyššom veku šance na zdravé dieťa. Do akého veku môžu byť vajíčka v poriadku? Vo všeobecnosti sa mrazenie vajíčok odporúča do 35. roku života ženy.

Chcete vedieť viac informácií? Obráťte sa na našich odborníkov v asistovanej reprodukcii, pre ktorých je svet štastných mamičiek a zdravých bábätiek poslaním.

Za 20 rokov sme pomohli tisíckam párov splniť si svoj sen o dieťati.

Objednajte sa na konzultáciu a pomôžeme aj vám.

Radi vás privítame v našich priestoroch centra asistovanej reprodukcie Gyncare v Nitre alebo Košiciach

Objednať konzultáciu 0800 300 000 / Po-Pia: 7.30-15.300800 300 000 Po-Pia: 7.00-15.30 Objednať konzultáciu
Gyncare logo
Je nám ľúto, web gyncare.sk nie je možné prezerať cez váš internetový prehliadač.

Pravdepodobne používate už nepodporovanú verziu. Z tohto dôvodu vám odporúčame nainštalovať si najnovšiu verziu Microsoft Edge, Google Chrome alebo Firefox. Prostredníctvom týchto prehliadačov si užijete náš web v celej kráse.

stiahnuť prehliadač google chrome
Gyncare Vyhľadávanie