Ki adományozhat petesejtet?
Szlovákiában a petesejt adományozás névtelen, törvényes, önkéntes és ingyenes. Az anonimitás kölcsönös. Nem fogja tudni, hogy kinek adtuk a petesejteket, és a petesejtek címzettje sem tudja, ki adta őket. A Gyncare asszisztált reprodukciós központ 1000 euró támogatást fizet az adományozónak ideje és költségei kompenzálásaként, ha sikeres a petesejt adományozás.
A petesejt adományozás minden feltételét a Szlovák Köztársaság jogszabályai szabályozzák:
Az egészségügyről, az egészségügyi ellátáshoz kapcsolódó szolgáltatásokról szóló 576/2004. számú Jogszabály kimondja, hogy egy névtelen adományozó által adományozott ivarsejtek felhasználhatók egy nő mesterséges megtermékenyítésére. Csak 19 és 32 év közötti nő lehet névtelen adományozó. A névtelen adományozó nem lehet cselekvőképtelen vagy korlátozottan cselekvőképes személy.
Az asszisztált reprodukciós módszereinek és eljárásainak elvégzésére felhatalmazott szolgáltató köteles gondoskodni a névtelen adományozó és a meddő házaspár kölcsönös anonimitása, valamint a névtelen adományozó és az asszisztált reprodukcióból született gyermek névtelenségének megtartására.
Az a szolgáltató, aki elvégezte a névtelen adományozó egészségügyi alkalmasságának felmérését, köteles megőrizni az adományozó egészségügyi adatait a mesterséges megtermékenyítéstől számított 30 évig, és írásos kérelem alapján tájékoztatni a meddő házaspárt vagy az asszisztált reprodukcióval született felnőttet a névtelen adományozó egészségi állapotáról.
Az adományozó nem jogosult pénzügyi vagy egyéb térítésre az ivarsejtek gyűjtéséért. A szolgáltató a névtelen adományozónak csak az ivarsejtek adományozásával kapcsolatos, célirányosan, gazdaságosan és bizonyíthatóan felmerült költségeit téríti meg.
Ahhoz, hogy adományozó legyen, győződjön meg arról, hogy megfelel az alábbi feltételeknek:
- életkor 19 és 32 év között,
- nincs súlyos betegsége,
- BMI (testtömeg-index) maximum 28,
- minimális végzettség: középiskola érettségi vizsgával.
Petesejt adományozási eljárás
- Ha úgy dönt, hogy segít, csak hívja a kassai központot a +421 908 297 710 számon vagy a nyitrai központot a +421 917 854 437 számon. Az adományozáshoz tartozó kérdőívet is kitöltheti.
- IVF koordinátoraink megbeszélnek egy időpontot önnel.
- Az első konzultációt követően a következő vizsgálatokat kell elvégeznie központunkban:
- alapvető nőgyógyászati és ultrahang vizsgálat,
- fertőző és szexuális úton terjedő betegségek vérből történő vizsgálata,
- genetikai vizsgálatok és konzultáció klinikai genetikussal,
- személyes és családi kórtörténet kérdőíve.
Ha minden feltételnek megfelel, akkor bekerül a petesejt adományozási programba. A teljes folyamat a kérdőív kitöltésétől a petesejt leszívásig átlagosan 3-4 hónapot vesz igénybe.
Petesejt adományozás folyamata
- A petesejtek adományozást a petefészkek stimulálása előzi meg, amely körülbelül 10 napig tart.
- Egyedül adja be magának a hormonális injekciókat az orvos által előírt protokoll szerint. Nővérünk részletesen elmagyarázza a beadást.
- A stimulációs időszak alatt follikulometriát (ultrahang vizsgálat) végeznek, hogy ellenőrizzék a tüszők (a petesejtet tartalmazó üreg) növekedését. Az eredmények alapján meghatározzuk a petesejt leszívás napját.
- A petesejt leszívás járóbeteg eljárás, amelyet rövid ideig tartó érzéstelenítésben végeznek, és körülbelül 10 percig tart.
- Két órával az eljárás után hazamehet egy felnőtt kíséretében.
- Másnap folytathatja megszokott életvitelét.
Szívesen lenne petesejt adományozó?
A kitöltött kérdőív elküldése után az IVF koordinátorunk felveszi Önnel a kapcsolatot, és add időpontot az első látogatásra központunkba, ahol részletesen elmagyarázzuk a petesejt adományozás elvét, és válaszolunk minden kérdésére. Ez a látogatás semmire nem kötelez. A petesejt adományozással kapcsolatos döntése szabad és önkéntes.
Nem valószínű, hogy komplikációk lépnek fel, de tájékoztatni kell róluk. A leggyakoribb lehetséges szövődmény a hiperstimulációs szindróma, amelyben a petefészkek túlreagálják a kezelést. Enyhe alhasi fájdalmat érezhet, vagy puffadást. Röviddel a petesejt leszívás után a tűszúrás miatt kisebb hüvelyi vérzés léphet elő. A páciensek túlnyomó többségének azonban nincsenek problémái. A petesejt adományozók leggyakrabban fiatal nők, akik mindennapi életüket gond nélkül folytatják a petesejt leszívás követő napokban.