Blog

Nem sikerül teherbe esnie? Mi tudjuk mi a teendő!

A teherbeesési problémák egyre több párt érintenek. A statisztikák szerint Szlovákiában a párok körülbelül 15%- a nem tud pozitív teherbeesési tesztet elérni egy év próbálkozás után sem. Az okok különbözőek, és mindegyik más megoldást igényel. Ha Ön is babát szeretne, de nem sikerül, olvassa el ezt a cikket, és lehet, hogy választ talál helyzetére. A GYNCARE-nél jártasak vagyunk a meddőség kezelésében, és több mint 90%-os sikerrel segítünk a pároknak.

Biztosan hallott vagy olvasott néhány tanácsot a teherbeesésről már azelőtt, de mi most inkább a tényekre építünk. Az első lépés a teherbeesési próbálkozás során a termékenység támogatása kell hogy legyen, nemcsak a nő, hanem a férfi esetében is. A termékenység szorosan összefonódik az általános egészségi állapottal, így az életmód sok jót és rosszat is okozhat. Arról nem is kell túl sokat beszélni, hogy az első lépés a minimumra csökkentett alkoholfogyasztás és a dohányzás teljes elhagyása. A kutatások is azt mutatják, hogy a dohányosok körében kétszer gyakrabban fordulnak elő teherbeesési problémák, és nő a magzati károsodás kockázata is.

Kevesebb szó esik a túlsúly és az elhízás problémájáról, pedig ez jelentősen befolyásolhatja a termékenységet, mivel a zsír nemcsak energiaforrás, hanem endokrin aktív szövet is, ami olyan anyagokat termel, amelyek hatással vannak az organikus működésre és a hormonális egyensúlyra. Túlsúlyról akkor beszélünk, ha a BMI 25 felett van, míg elhízásról, ha 30 felett. Problémát okozhat a testi alultápláltság is, amely 18,5 alatti BMI-t jelent. Az Ön testtömeg indexét a következő linkre kattintva kiszámolhatja

Amikor a táplálkozásról beszélünk, nem hagyhatjuk figyelmen kívül a vitaminokat és azokat az anyagokat, amelyek fontosak a reproduktív szervek és sejtek egészségéhez. Készítettünk egy rövid, áttekinthető PDF dokumentumot – Támogassa termékenységét, amelyben megtalálja a legfontosabb tápanyagokat, azok hatásait és a legnagyobb kockázati tényezőket.

A megfelelő alvás és alacsony stresszszint szintén nagyon fontos tényezők, ha teherbeesést szeretnénk elérni. Ezért történhet meg, hogy egyes párok nyaralás vagy munkahelyváltás után esnek teherbe. A termékenység támogatására érdemes koncentrálni különösen a fogantatás kezdeti szakaszában. Ebben az időszakban a rendszeres szexuális lét is fontos – ideálisan legalább hetente kétszer. Ha egy év próbálkozás után sem érkeznek meg az eredmények, akkor nagy valószínűséggel valami kívül eső tényező akadályozza a teherbeesést. Vizsgáljuk meg együtt a leggyakoribb okokat.

Problémák a menstruációs ciklussal

Petesejtek nélkül nem lehet teherbe esni. Ha egy nő menstruál, az még nem jelenti azt, hogy a petefészkéből felszabadult egy petesejt, amit meg lehet termékenyíteni. Az úgynevezett anovulációs ciklusok gyakori oka a meddőségnek. Leggyakrabban hormonális egyensúlyhiány, stressz vagy nem megfelelő életmód okozza. További okok lehetnek a pajzsmirigyproblémák vagy a policisztás ovárium szindróma (PCOS).

Az anovulációs ciklusok gyakran rendszertelen vagy elmaradó menstruációval (amenorrhoea) jelentkeznek. Azonban ez nem minden esetben igaz, tehát egy nő, aki rendszeres ciklussal rendelkezik, nem biztos, hogy ovulál. Ha biztosra szeretne menni, akkor a házi ovulációs tesztek és hőmérsékletmérés helyett forduljon nőgyógyászhoz. A petesejtek mennyiségét évente egyszer ellenőrizheti a szűrővizsgálat során, ami az egészségbiztosítás keretében finanszírozott. A nőgyógyász ultrahanggal a petesejtek érését (a tüszők növekedését) is ellenőrizheti. Ha nem sikerül teherbe esnie a nőgyógyász segítségével sem, központjaink készen állnak segíteni. A reproduktív egészséggel foglalkozó szakértőnkkel való konzultáció nálunk ingyenes és kötelezettségmentes.

A jó hír az anovulációs ciklusok esetében, hogy ez egy viszonylag jól kezelhető meddőségi ok. A kezelés az anovuláció okától függ – lehet életmódbeli változtatás, gyógyszeres kezelés (hormonális terápia), pajzsmirigybetegségek kezelése, vagy akár mesterséges megtermékenyítési módszerek, mint az IVF.

A meddőség mögött gyakran a férfiak is állhatnak

Bár a múltban az a vélemény volt elterjedt, hogy a meddőség elsősorban női probléma, ma már tudjuk, hogy ez nem igaz. A meddőség okai körülbelül egyenlően oszlanak meg: egyharmaduk a férfiaknál, egyharmaduk a nőknél, és egyharmaduk közös probléma. Sajnos a férfi meddőségi tényezőt még mindig gyakran alábecsülik.

A férfi termékenység alapvető vizsgálata – a spermiogram – nagyon egyszerűen elvégezhető. Elég leadni egy ejakulátum mintát valamelyik központunkban, és az alap spermiogram eredményeit még aznap megkapja, egy rövid videóval a spermáiról mikroszkóp alatt. A nem megfelelő életmód következményeként gyakran genetikai információk sérülnek a spermákban, amit egyes komplexebb spermiogram vizsgálatokkal észlelhetünk.

Az immunrendszer túlzott aktivitása

Míg a férfiaknál antitestek alakulhatnak ki saját heréik vagy spermáik ellen, a nőknél ezek az antitestek a spermiumok, petesejtek vagy embriók ellen is megjelenhetnek. Ezen kívül a meddőség hátterében állhat krónikus méhgyulladás vagy az immunsejtek egyensúlyának zavarai a méhben (úgynevezett uterin NK sejtek). Problémát okozhat a teherbeesésben az is, ha egy nő kezeletlen cöliákiával, más autoimmun betegségben vagy krónikus gyulladással küzd a testében.

Néhány akadályt akár egy nap alatt is le lehet küzdeni

A meddőséget néha a reproduktív szervek szerkezeti problémái is akadályozhatják, amelyeket egy egyszerű, egynapos sebészeti beavatkozással meg lehet oldani. A férfiak meddősége esetén a leggyakrabban varikokélát műtik – a here körüli vénák kitágulása, amely negatívan befolyásolja a spermiumképződést, mivel a fokozott véráramlás növeli a herék hőmérsékletét. Ezen kívül, ha a férfiaknál az ondóvezetékek elzáródása miatt nem tudnak a spermiumok eljutni az ejakulátumba, azt sebészeti úton is orvosolni klinikáinkon.

Nőknél a leggyakoribb problémák a polipok (kis nyálkahártya kinövések) és a myómák (jóindulatú daganatok) a méhben, amelyek megakadályozzák az embrió sikeres beágyazódását. A petesejt vándorlásában akadályozhatják a medencei hegesedések, illetve a lezárt vagy elzáródott petevezetékek. A legtöbb nőgyógyászati beavatkozást, amely egynapos ellátást igényel, a GYNCARE klinikákon is elvégezhetik.

Néha ez lehet akár a genetika

A genetikai eredetű meddőség különböző formákban jelentkezhet. Az egyszerű teherbeesési próbálkozások sikertelenségétől kezdve, az ismétlődő terhességi veszteségeken át, az elhalt terhességig. Az ilyen típusú meddőség alapja a genetikai információban bekövetkező zavar, amely nem teszi lehetővé az embrió egészséges fejlődését, ezért annak fejlődése megáll. Néha az embrió nem tud beágyazódni, és a nő nem is tudja, hogy megtermékenyítés történt, mivel a ciklus a menstruációval folytatódik.

Továbbá, a genetikai problémák oka lehet a potenciális szülők genetikai információjának rendellenessége. Ez a kromoszómák szerkezeti változása, például genetikai transzlokáció vagy inverzió következménye lehet. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a gének szokatlan helyeken vagy kromoszómákon helyezkednek el. Bár ezek a kisebb hibák nem mindig okoznak problémát a hordozó egészségében, viszont nehezíthetik a teherbeesést.

Vannak genetikai betegségek is, amelyek a nemi sejtek képződésének zavarát okozzák. Nőknél ez alacsony petefészek-készletben, korai petefészek kimerülésben vagy korai menopauzában nyilvánulhat meg. Férfiaknál súlyos spermiogram zavarokat, akár azoospermiát (a spermiumok teljes hiányát az ejakulátumban) eredményezhet. Ezen problémák megoldásában a GYNCARE klinikák segítséget nyújtanak a klinikai genetika szakterületére specializálódott rendeléseiken.

Nincs univerzális recept a gyors teherbeeséshez, mivel minden pár más. Ha meddőséggel küzd vagy további kérdései vannak a reproduktív egészséggel kapcsolatban, ne habozzon időpontot kérni egy kötelezettségmentes konzultációra. Szakértőink biztosan megtalálják a módját, hogy segítsenek elérni a megálmodott babát.

20 év alatt több ezer párnak segítettünk megvalósítani a gyermekekkel kapcsolatos álmaikat.

Szervezzen egy konzultációt szakértőinkkel, és mi önöknek is segítünk.

Örömmel várjuk Önt a Gyncare asszisztált reprodukciós központunkban Nyitrán vagy Kassán

Konzultáció foglalása 0800 300 000 / Po-Pia: 7.30-15.300800 300 000 Po-Pia: 7.00-15.30 Konzultáció foglalása
Gyncare logo
Je nám ľúto, web gyncare.sk nie je možné prezerať cez váš internetový prehliadač.

Pravdepodobne používate už nepodporovanú verziu. Z tohto dôvodu vám odporúčame nainštalovať si najnovšiu verziu Microsoft Edge, Google Chrome alebo Firefox. Prostredníctvom týchto prehliadačov si užijete náš web v celej kráse.

stiahnuť prehliadač google chrome
Gyncare Vyhľadávanie