Blog

Seriál o umelom oplodnení: Čo predchádza umelému oplodneniu?

Otázkou umelého oplodnenia sa musia páry, ktoré sa snažia o počatie bábätka, avšak ani po roku intenzívneho snaženia sa im to nedarí. Čo všetko musia podstúpiť, ak sa rozhodnú riešiť svoj problém s otehotnením? Prezradíme vám v našom seriáli, ktorý sme venovali umelému oplodneniu.

Prvým krokom každého, kto sa pre umelé oplodnenie rozhodne, je vstupná konzultácia, kde  sa lekár pýta na základné údaje, a to na dĺžku snahy o otehotnenie či dobu, počas ktorej sa páru nedarí otehotnieť. Pri spontánnej snahe o otehotnenie je dôležitá frekvencia pohlavného styku. Svetová zdravotnícka organizácia WHO odporúča mať pohlavný styk s frekvenciou raz za 2 až 3 dni v priebehu celého mesiaca.

Jedným z najväčších problémov žien, ktoré sa snažia otehotnieť, je stres. Ten často vyplýva z rôznych „babičkovských rád” či zastaralých metód, ktoré nájdu na internete. Riadiť sa plodnými dňami ženy, stresovať sa meraním bazálnej teploty či testovaním pomocou ovulačných testov dnes už nepatrí k dôveryhodným metódam, ktoré môžu žene pomôcť spontánne otehotnieť. Práve naopak – ak sa na tieto metódy príliš upnú a pozitívny výsledok na tehotenskom teste aj tak nepríde, dostanú sa psychickej nepohody, ktorá snahe otehotnieť vôbec nepomáha.

Čo je pri snahe otehotnieť skutočne dôležité?

U ženy sú dôležitými údajmi pravidelnosť menštruačného cyklu, interval medzi dvomi menštruáciami, ale aj to, kedy nastúpila menštruácia po prvýkrát. Lekár sa počas vstupnej konzultácie bude pýtať aj na celkový zdravotný stav, prekonané závažnejšie ochorenia či operácie. Dôležitou informáciou sú tiež údaje o predchádzajúcich tehotenstvách a prípadných potratoch. Mnohé zo žien už majú za sebou určitú históriu, preto je dôležité podchytiť všetky údaje viažuce sa na ťažkosti spojené s otehotnením.

Vstupné vyšetrenia sa týkajú menštruačného cyklu

V rámci vstupných vyšetrení u ženy je potrebné zmonitorovať jeden menštruačný cyklus bez akýchkoľvek hormonálnych liekov. Prvé vyšetrenie sa vykonáva na začiatku menštruácie (2. až 3. deň krvácania), druhé pred očakávanou ovuláciou v strede menštruačného cyklu (12. až 14. deň), tretie (21. deň cyklu). Ide o kombináciu ultrazvukového vyšetrenia (folikulometrie) a odberov krvi na stanovenia koncentrácií hormónov. Rovnako je potrebné u ženy vylúčiť skryté infekcie krčka maternice pomocou ich priameho dôkazu PCR metódami. Ide o chlamýdie, ureaplazmy, mykoplazmy, neisserie, ktoré môžu mať priamy súvis s poruchami plodnosti. Niekedy stačí u páru preliečiť danú infekciu a v ďalšom mesiaci sa spoločne tešia z úspešného počatia.

Vyšetrenia priechodnosti vajíčkovodov

V prípade, že sa nepodarí prísť na príčinu a odstránenie problému s otehotnením vo vstupných vyšetreniach, prichádzajú na rad ďalšie vyšetrenia. Jedným z nich je vyšetrenie priechodnosti vajíčkovodov, tzv. HyCoSy. Ide o ultrazvukové vyšetrenie priechodnosti vajíčkovodov, kedy sa cez krčok maternice pomocou tenkého katétra vpraví malé množstvo kontrastnej látky. Pod ultrazvukovou kontrolou lekár sleduje plnenie a prietok kontrastnej látky oboma vajíčkovodmi. V prípade ich priechodnosti kontrastná látka voľne a plynule vyteká do bruška. Toto vyšetrenie sa vykonáva ambulantne bez nutnosti použitia anestézie a celý zákrok trvá asi 10 minút.

Druhým spôsobom vyšetrenia priechodnosti vajíčkovodov je diagnostická laparoskopia. Ide o výkon, ktorý sa robí v celkovej anestézii, a to buď v rámci jednodňovej chirurgie, alebo formou hospitalizácie v nemocnici, ktorá trvá približne 3 dni. Do bruška sa zavádza optika cez malý rez v pupku. Výhodou je, že sa pri nej dá vylúčiť, prípadne potvrdiť endometrióza. Rovnako umožňuje rozrušiť drobné zrasty, prípadne vykonať jednoduché zákroky. Okrem vajíčkovodov umožňuje vyšetriť aj stav vaječníkov a maternice.

V ďalšej časti nášho seriálu si povieme viac o vyšetreniach mužov a ďalších typov metód, ktorými je možné zistiť príčinu neplodnosti a navrhnúť tak optimálne riešenie pri snahe otehotnieť.

Za 20 rokov sme pomohli tisíckam párov splniť si svoj sen o dieťati.

Objednajte sa na konzultáciu a pomôžeme aj vám.

Objednať konzultáciu 0800 300 0000800 300 000 Objednať konzultáciu
Gyncare logo
Je nám ľúto, web gyncare.sk nie je možné prezerať cez váš internetový prehliadač.

Pravdepodobne používate už nepodporovanú verziu. Z tohto dôvodu vám odporúčame nainštalovať si najnovšiu verziu Microsoft Edge, Google Chrome alebo Firefox. Prostredníctvom týchto prehliadačov si užijete náš web v celej kráse.

stiahnuť prehliadač google chrome